• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zanik obrazu na TFT po zalaczeniu silnika hulajnogi.
#1
Witam. jestem początkujący jeśli chodzi o Arduino ale mam problem którego nawet tematycznie nie udało mi się znaleźć w sieci. Stąd wizyta Smile)
Mianowicie. (Arduino pro mini klon)
Napisałem program który zaczytuje termometry DSDS18B20, których jest 10 sztuk i umieszczone są w ważnych miejscach hulajnogi jak silnik, akumulatory , sterownik (po OneWire ( pin2 z rezystorem na końcu jak przykazali Smile ), inny czujnik pobór prądu, i 2 przyciski które będą służyły do nawigacji po ekranach z innymi danymi ( pin3,4)(przyszłościowe mało istotne obecnie).
Wszytko super działa z zewnętrznego zasilania po USB ( z boku panela mam wyjście do programowania które jest załączane przyciskiem który przełącza miedzy zasilaniem zewnętrznym a zasilaniem hulajnogi Xiaomi M365.
Gdy Hulajnoga jest uruchomiona wszystko działa poprawnie, do momentu uruchomienia silnika obraz na ekranie (ST7789 ips 240x240 )znika.
Sprawdziłem w połączeniu z komputerem Arduino (pro mini) działa poprawnie bo wszytko jest wczytywane i wyświetlane na ekranie komputera ale ekran się jakby zawiesza i po wyłączeniu silnika problem nie ustaje. dopiero po wyłączeniu i włączeniu ponownie.
Z zewnętrznego zasilania ( wyjście z boku panela) nic się nie dzieje nawet podczas uruchomionego silnika.
a wiec... moje pytanie brzmi:
Czy jest jakiś filtr lub układ który może pomóc?

Nie jestem elektronikiem ale mam teorie ze to silnik sieje... ale nie znalazłem potwierdzenia. z forum RC znalazłem jakiś filtr do FPV ale jeszcze nie przyszedł wiec postanowiłem napisać do doświadczonych Smile)

zasilanie z panelu hulajki miało byc niby 5V ale jest 4,8V - z tego co czytałem do 4,5V  Arduino pro mini powinno działać poprawnie.

Jeśli miał by ktoś jakiś pomysł jak mogę to rozwiązać bo z powerbankiem przy panelu nie chce jeździć to jestem otwarty na propozycje Tongue

Mam nadzieje ze poprawnie wstawiłem bo jeszcze nie doczytałem Regulaminu do końca Smile
Zabieram sie do czytania.




[url=https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjxgf-sxurnAhVtposKHeyABwQQFjAAegQIARAB&url=https%3A%2F%2Fbotland.com.pl%2Fpl%2Fczujniki-temperatury%2F165-czujnik-temperatury-ds18b20-cyfrowy-1-wire-tht.html&usg=AOvVaw38jzCx19hWHX2uRp1u7RHf][/url]
 
#2
Bez schematu nie ma wspólnego tematu.

Cytat:sterownik (po OneWire ( pin2 z rezystorem na końcu jak przykazali
Jaki sterownik? Na którym końcu rezystor? Jaka ma wartość?

Cytat:Nie jestem elektronikiem ale mam teorie ze to silnik sieje.
Na 90% słuszna.

Cytat:ale nie znalazłem potwierdzenia
Nie masz oscyloskopu?
Kod z delay to nie kod, to DEMO!
Możliwości sprzętowe uC trzeba wykorzystywać a nie /machać/. GPIO!
Jestem a usilnie chcę być amatorem to dwie różne rzeczy.

http://er-mik.prv.pl/projekty edw.php 
http://er-mik.prv.pl/projekty_avt.php
 
#3
Może przetwornica separowana, izolowana, 5V/5V będzie rozwiązaniem. Zapewne silnik sieje i "zawiesza" ekran. Czy silnik ma "takie coś" https://medium.com/jungletronics/dc-moto...9d8ed174cc .
 
#4
Cytat:Może przetwornica separowana, izolowana, 5V/5V będzie rozwiązaniem.
albo pogorszy sytuację. Elektronika to nie wiara tylko nauka. Nie mozna opierać się o jakieś Voodoo, liczą się fakty!

Bez zbadania co na zasilaniu "piszczy" można tylko gdybać, jak historycy, a często "histerycy" co by było gdyby...
Nie ma sensu gdybać, sprzęt w dłoń, pomiary, analiza, wyciągnięcie wniosków i próba rozwiązania problemu,m po czym od początku... . sprzęt w dłoń, pomiary, analiza, i tak do skutku (albo i nie).
Kod z delay to nie kod, to DEMO!
Możliwości sprzętowe uC trzeba wykorzystywać a nie /machać/. GPIO!
Jestem a usilnie chcę być amatorem to dwie różne rzeczy.

http://er-mik.prv.pl/projekty edw.php 
http://er-mik.prv.pl/projekty_avt.php
 
#5
Cytat:Bez schematu nie ma wspólnego tematu.



Poważnie?! Potrzebny schemat? Arduino (5V) pro mini, podłączony do niego wyświetlacz TFT  (i działa wiec dobrze) do tego na 2 pinie 10 DSów z rezystorem 4,7kΩ (a może być inny do DS18B20? )

Problemem jest hulajka raczej i separacja zasilania 5V z wyświetlacza hulajki


Cytat:
Cytat: napisał(a):sterownik (po OneWire ( pin2 z rezystorem na końcu jak przykazali
Jaki sterownik? Na którym końcu rezystor? Jaka ma wartość?


sterownik hulajki (nieistotne w tym zdaniu) na końcu lini DS które pracują po interfejsie OneWire z rezystorem 4,7kΩ





Cytat: napisał(a):Nie jestem elektronikiem ale mam teorie ze to silnik sieje.
Na 90% słuszna.

No i się cieszę ze coś jednak mi świta.







Cytat: napisał(a):ale nie znalazłem potwierdzenia
Nie masz oscyloskopu?


Niestety na obecną chwile nie (gdybym miał napisał bym ze mam i sprawdzałem), aczkolwiek zamówiłem sobie jakiś.

Czy coś jest jeszcze niejasne?
Przepraszam ale mam wrażenie ze ta wypowiedz była tylko do nabijania sobie postów ( z nudów?), albo żeby pokazać nowym ze nie tak łatwo uzyskać pomoc od bardziej doświadczonych na forum, bo trochę syzyfowej pracy muszą zrobić. Eksperymenty i badania lubię owszem, nawet jeśli nic nie wnoszą na pierwszy rzut oka.



Natomiast wypowiedz :

Cytat:Napisane przez Agregacik - 1 godzinę temu

Może przetwornica separowana, izolowana, 5V/5V będzie rozwiązaniem. Zapewne silnik sieje i "zawiesza" ekran. Czy silnik ma "takie coś" https://medium.com/jungletronics/dc-moto...9d8ed174cc .
Bardzo cenie. Mimo ze mam hulajke Xiaomi m365 z bezszczotką to zagłębie się w temat i poczytam.


Bardzo dziękuje.
 
#6
Nie dałeś schematu a oczekujesz pomocy? Twoja sprawa ja nie mam szklanej kuli aby odgadnąć jaki jest interfejs owego TFT. Uważasz, że jest dobrze? Twoja sprawa. Widać lepiej się znasz ode mnie na interfejsach komunikacyjnych i sa zrobione poprawnie, tam gdzie trzeba ekranowane albo zrobione skrętką czy tez mają dopasowanie falowe.
Cóż, ok nie wypowiadam się. W końcu nie ma sensu dyskutować z lepszym od siebie.

Co do oscyloskopu, podsumuję tak: zabrałeś się za robotę, która Cie przerasta i w dodatku bez sprzętu.
Czy stomatolog usuwa zęby kombinerkami?
Czy lekarz osłuchuje pacjenta lejkiem albo szklanką?
Mógłbym tak do wieczora dawać przykłady.


Bez sprzętu możesz sobie pogdybać. Będziesz miał szczęście problem rozwiążesz, w końcu co jakiś czas ktoś tam w lotka wygrywa, prawda?
Kod z delay to nie kod, to DEMO!
Możliwości sprzętowe uC trzeba wykorzystywać a nie /machać/. GPIO!
Jestem a usilnie chcę być amatorem to dwie różne rzeczy.

http://er-mik.prv.pl/projekty edw.php 
http://er-mik.prv.pl/projekty_avt.php
 
#7
(25-02-2020, 08:12)MERASerwis napisał(a): Nie dałeś schematu a oczekujesz pomocy? Twoja sprawa ja nie mam szklanej kuli aby odgadnąć jaki jest interfejs owego TFT. Uważasz, że jest dobrze? Twoja sprawa. Widać lepiej się znasz ode mnie na interfejsach komunikacyjnych i sa zrobione poprawnie, tam gdzie trzeba ekranowane albo zrobione skrętką czy tez mają dopasowanie falowe.
Cóż, ok nie wypowiadam się. W końcu nie ma sensu dyskutować z lepszym od siebie.

Co do oscyloskopu, podsumuję tak: zabrałeś się za robotę, która Cie przerasta i w dodatku bez sprzętu.
Czy stomatolog usuwa zęby kombinerkami?
Czy lekarz osłuchuje pacjenta lejkiem albo szklanką?
Mógłbym tak do wieczora dawać przykłady.


Bez sprzętu możesz sobie pogdybać. Będziesz miał szczęście problem rozwiążesz, w końcu co jakiś czas ktoś tam w lotka wygrywa, prawda?
O boshhh fora...  o interfejsie napisalem ale kula to mi tez by sie przydala zatem.

To ja zapytam tak: Widziałaś (bo w opisie masz kobieta) grajacych w piłke nożną bez korków? Bo pilke to juz chyba mieli nie?
Nastepnym razem jak zabiore sie za Arduino to wynajme laboratorium zeby Meraserwis nie miała sie czego czepić.
Dla Twojej wiadomosci: Traktuje to hobbistycznie, i napisalem tu by sie czegos dowiedziec a nie zebys ironizowała na temat mojej znajomosci konkretnego tematu, lub nie w pelni wyposazonego laboratorium badawczego.
Mozemy owszem napisać prace inzynierska na temat tego wyswietlacza i jego budowy ale czy w tym konkretnym przypadku uwazasz ze jest to najbardziej prawdopodobny problem?
Brakuje Ci widze jakiegoś czata a nie forum

Jak czytam Twoje wypowiedzi to brzmią głównie: odsylam do instrukcji obslugi, albo do szkółki Arduino i im pochodne.
Na forum mam nadzieje raczej przeczytać o jakis pomyslach w danym temacie albo konkretnej pomocy gdy popełniam jakiś blad z uzasadnieniem.
Na reszte schematycznie odpowie Google albo Meraserwis Smile)
 
#8
(24-02-2020, 18:31)sdmaxi napisał(a): Nie jestem elektronikiem ale mam teorie ze to silnik sieje...

Silniki bezszczotkowe nie generują zakłóceń.
Generują je za to sterowniki owych silników, jeśli mają słabe filtrowanie.
Jak sobie podłączysz oscyloskop, to zobaczysz dosyć silne piki niskiej częstotliwości na zasilaniu.


(24-02-2020, 21:47)sdmaxi napisał(a): Poważnie?! Potrzebny schemat?

Poważnie. Przynajmniej jak jest rozwiązane podawanie 5V na Arduino.
Przetwornica, stabilizator, może jakieś filtry, kondensatory, to są dosyć istotne informacje.

(26-02-2020, 02:17)sdmaxi napisał(a): Na forum mam nadzieje raczej przeczytać o jakis pomyslach w danym temacie albo konkretnej pomocy gdy popełniam jakiś blad z uzasadnieniem.

Popełniłeś błąd, ale nie wiemy jaki, ponieważ nie ma schematu.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
#9
Juz rozwiazane. Bez schematu na innym forum (nie bede robił reklamy) pomogli w 2 postach. Chodzilo wlasnie o sianie sterownika od silnika hulajnogi tak jak napisał Robson. Dzieki. Uzyłem filtra LC. Temat mozna zamknąć. Dziękuje
 
#10
Gdybyś pokazał schemat, na naszym forum wystarczył by jeden post na rozwiązanie problemu.
Gdyby się jednak okazało, że na schemacie jest filtr, to koledzy z "innego forum" nie pomogli by w dwóch postach, może nawet w dwudziestu postach.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości