• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zasilanie arduino nano
#1
Witam.
Złożyłem projekt na podstawie tego tematu:
https://majsterkowo.pl/alarm-z-powiadomi...s-arduino/
Będzie to alarm w garażu w którym nie ma zasilania.Planuje nie co inaczej zasilić cały układ niż autor projektu i chciałbym zapytać o waszą opinię.Wszystko będzie zasilane z akumulatora żelowego 6V z tym ,że moduł GSM 800L bedzie miał przed sobą LM7805.Arduino Nano bedzie zasilane na pin VIN bezpośrednio z akumulatora.No i teraz nie wiem czy miedzy aku a Nano dac jakiś stabilizator?
No i druga opcja jaka mi przychodzi do głowy to aku zelowy 12V i przed GSM 800L dać LM7805 a przed Nano np. LM7809
 
Odpowiedź
#2
Na VIN podajemy od 7V do 12V, Arduino ma wbudowany stabilizator.
SIM'a możesz zasilić z Arduino z pinu 5V.
Jeśli już koniecznie chcesz zasilać Ardu z jakiegoś stabilizatora, to zainteresuj się przetwornicą stepdown, nie będzie Ci się grzało. Przetwornicę, czy stabilizator, dajesz na pin 5V, a nie na VIN.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#3
Jak zasilasz z akumulatora musisz oszczędzać energię. Pierwsza poradę juz dostałeś (stabilizator impulsowy) i nie chodzi tu o grzanie ale o sprawność. W stabilizatorze liniowym (np 7805) ogrzewasz atmosferę. Przypuśćmy prąd 500ma, 12V-5V=7. 7*0,5A=3,5W a urządzenie potrzebuje 2,5W (0,5A*5V). Więcej energii zamiesza w ciepło niz potrzebujesz. Jaka jest sprawność? Tak "na oko" 30..40%. Stabilizatory impulsowe mają sprawność 80..98%. Użyj stabilizatora impulsowego synchronicznego, np ST1S10, który ma większa sprawność niż tradycyjne z dodatkową diodą zapewniająca przepływ prądu przez cewkę gdy tranzystor kluczujący jest otwarty (np LM2576).

SIM800 z modułu GSM wymaga zasilania napięciem max 4 lub 4,2V (sprawdź w nocie). Więc w jakiś sposób jest ono obniżane w module. Zaoszczędzisz prąd jak zasilisz wszystko (uC w Arduino, SIM800) z jednego stabilizatora 4V (naturalnie impulsowego). Konieczne może będzie zmniejszenie częstotliwości taktujące uC. w AVR im mniejsze napięcie tym mniejsza max prędkość. Sprawdź w nocie z jamą max częstotliwością może pracować AVR zasilany z 4V. W razie konieczności możesz napięcie podnieść, byleby nie przekroczyć max napięcia dla SIM800.

Weź też pod uwagę zasilanie wszystkiego z akumulatora 3,7 czy 4,2V bez stabilizatorów.
 
Odpowiedź
#4
Tak na szybkiego narysowałem swój układ. Myślę ,że pomysł  z baterią Li-Ion 4.2V to dobre rozwiązanie .Do tej pory Arduino Nano zasilałem albo przez USB lub pod VIN (7-12V). Pin 5V na płytce Arduino to przecież jest wyjście wiec w jaki sposób mam zasilić Arduino tym pinem? Pin D4 jest wyjściem które zasila czujkę ruchu i przed wejściem  do garażu odpowiednim smsem steruje sobie pinem D4- taki Wł/Wył alarm kiedy jestem w środku.
Kupie 2 aku Li-Ion 4.2 ,połączone w szeregu dadzą mi 8.4V i tym napięciem mógłbym zasilić Arduino VIN a GSM zasile z jednego aku 
Do aku kupiłbym taką ładowarke http://allegro.pl/ladowarka-li-ion-li-po...98488.html
No chyba ,że ktoś mnie oświeci jak się zasila Arduino Nano pod ten pin 5V. Czy wtedy mógłbym korzystać z jednego akumulatorka?
Co o tym myślicie?
   
 
Odpowiedź
#5
Zasilasz napięciem 4,2V na Vin nano, który ma stabilizator 5V. Sprawdź czy masz na wyjściu 5V nano 5V. Nie ma, bo niby jak, skoro zasilanie to 4,2V. Nawet, jak podasz tam 6V to (zależnie od stabilizatora na Nano) 5V na wyjściu możesz nie uzyskac. Wydajność 5V z nano jest też dość mocno ograniczona.

Podaj te 4,2V na wyjście 5V. Dlaczego tak można zrobić? Zerknij na schematy nano i wszystko stanie się jasne. Nie wiem jak moduł, ale SIM800 na linii RX akceptuje max 3,3V albo 2,7V (sprawdź w nocie). Konwerter poziomów będzie więc konieczny (jak max 2,7V to inaczej musisz zasilić konwerter).

Przy zasilaniu 4,2V (które możne się zmniejszyć, bo to akumulator) pamiętaj o moich uwagach na temat maksymalnej częstotliwości taktowania uC.
 
Odpowiedź
#6
Konwerter poziomów jest w tym moim układzie ,jak na zdj, i jest on zasilony właśnie z tego pinu 5V,zmienie to i zasile np. z D5 a na ten 5V podłącze akumulatorek i zobaczę co się będzie działo .Dodam tylko ,że cały ten układ był podłączony ,zasilony LM7812 LM7805 i zasilacz do laptopa i wszystko działało bez zarzutów.
Z tą zmiana częstotliwości to raczj sobie nie poradzę.
 
Odpowiedź
#7
SIM800L ma wbudowany konwerter poziomów.
Podpinasz go bezpośrednio do Ardu.
Pamiętaj, że ten moduł pobiera podczas nadawania 2W mocy, więc musisz się zaopatrzyć w odpowiednie zasilanie.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#8
No właśnie ze względu na te 2W szukam odpowiedniego zasilania.Czy takie akumulatorki 18650 4.2V sprostają?
 
Odpowiedź
#9
Duży pobór prądu jest chwilowy. W impulsie, SIM800 pobiera max 2A. W nocie SIM800 są przykładowe (mam nadzieję, ze nie pomyliłem z notą M950) wymagane pojemności dla różnej wydajności zasilacza.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości