• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zasilanie ATmega328p
#1
Hej,

Chcę przenieść swój projekt z Arduino na ATmega328p. Skonstruować płytkę, bądź też zamontować wszystko na płytce uniwersalnej. Jednak mam pytanie do bardziej doświadczonych:

- jak rozwiązać zasilanie całego układu?

Myślałem, żeby użyć takiego modułu: http://allegro.pl/modul-zasilania-do-ply...59160.html

Jednak sądzę, że to przerost formy nad treścią. A wiec pomyślałem o czymś takim:

http://allegro.pl/zlacze-usb-typ-b-do-pl...10289.html albo takim http://allegro.pl/zlacze-microusb-do-ply...20530.html


Po prostu wlutować to do płytki i użyć ładowarki do telefonów, albo ładowarki z kablem USB. 

Pytanie do was jak wy rozwiązujecie sprawy zasilania? Używacie zasilacza i stablizatora czy też właśnie USB?

Będę wdzięczny za opinie.
Kamyk
 
Odpowiedź
#2
Zrób jak masz w arduino daj stabilizator i kondensatorki.
 
Odpowiedź
#3
Jesli masz ochote samodzielnie projektowac plytke, to, imho, warto zawrzec na niej modul zasilania. Mozesz tez wyprowadzic gniazdo usb i czerpac z ladowarki telefonicznej. Wszystko (imho) zalezy od tego, czym dysponujesz, czego chcesz i, tak naprawde, w jakich warunkach ten uklad ma pracowac.
 
Odpowiedź
#4
Z tego co mi sie wydaje to najprostrzym rozwiazaniem jest ladowarka do telefonu Wink Nie musze sie przejmowac zadnym zasilaczem itp. na plytce. Ale pytanie wlasnie do bardziej doswiadczonych.

A macie moze jakis uklad/schemat ze stabilizatorem, ktory by sie nadawal do tego Atmegi?

Kamyk
 
Odpowiedź
#5
A dlaczego jakiś miałby nie nadawać się akurat do atmegi? Bierzesz dowolny stabilizator na 5V (np 7805) miedzy wejście i masę kondensator, między wyjście i masę również i tyle
 
Odpowiedź
#6
Dwa kondensatory po 100nf i tyle? Sorry za pytanie, ale co strona to inna wartosc tych kondensatorow Wink

Edit:

Ok. Poszperalem bardziej i zrobie takie cos:
 [Obrazek: L7805_stabilizator.gif]

Kamyk
 
Odpowiedź
#7
To jeszcze napisz co tym będziesz zasilał i z jakiego napięcia bo 7805 do samej płytki wystarczy a jak mu podepniesz ileś czujników, wifi, albo silniczek to będziesz miał niezły piekarnik .
Ważne aby robić co się lubi albo lubić co się robi .
Arduino UNO, TINY, PRO MINI
Pomoc nagradzamy punktami reputacji Wink
 
Odpowiedź
#8
Hmm. No to teraz juz nie wiem Sad Myslalem, ze zasialnie do Atmegi 328 to 5V i tyle. Mam zasilacz 10V/1.3A. Chcialem go podlaczyc przez stabilizator 7805 fdo kontrolera. Atmega bedzie ogarniac LCD + czujnik temp/wilgotnosci + wyswietlacz 7-segmentowy i pewnie jeszcze wiecej. Bo to uklad do systemu alarmowego i inteligietnego domu. Wiec dac wieksze napiecie?

Z tego co widze w opisie Atmegi: ATMEGA328P datasheet: Vcc 1.8V to 5.5V. Absolute maximum 6V.

Wiec myslalem, ze 7805 to w zupelnosci wystarczy.

Kamyk
 
Odpowiedź
#9
Nie o napięcie chodzi, stabilizator ma maksymalny prąd jaki moze przez niego przepłynąć, lcd, czujniki, wyswietlacz na spokojnie udźwignie, no i jezeli ten prad bedzie spory, to musialbys zapewnic chlodzenie dla pana stabilizatora
 
Odpowiedź
#10
No tak. Czyli jesli mam 7805 - 1A to tyle bedzie na wyjsciu pewnie. Ale rozumiem, ze radiator jakis warto uzyc do niego.

Kamyk
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości