• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zasilanie relay 6 kanałowy z esp8266
#1
Witam
nie mogę sobie poradzić z odpaleniem tego relay'a tzn esp zaprogramowane wszystko działa, ale nie przełącza się elektromagnes tzn przy podłączeniu 3v z esp diody sygnalizujące działanie poszczególnych kanałów świecą się jasnym światłem ale podczas przełączania nie słychać elektromagnesu (mam 1 relay podpiety pod raspberry 5v i wszystko działa) Pierwsze co zrobiłem to podłączyłem ładowarkę zewnętrzną 5v 2.1A ale wtedy diody świecą się wszystkie ale bardzo słabo. Pytanie do Państwa jak to podłączyć żeby działało ?

Posiadam taki relay:
http://hallroad.org/product/6-channel-re...-pakistan/
 
Odpowiedź
#2
Jak nie będziesz umiał odpalić przekaźnika kabelkami złączonymi do 5V i GND to bez zrozumienia takich podstaw Twój ESP czeka szybka śmierć. Przede wszystkim moduł przekaźników trzeba zasilić, po drugie trzeba mu podać sygnał sterujący, niekoniecznie 5V, może to być 0 (podłączenie do GND). Najprościej to sprawdzić przykładając miernik do pinu sterującego, jak tam po zasileniu płytki jest 5V to nie uruchomisz przekaźnika dając tam 5V. Raczej, bo skąd będzie wiedział że coś chcesz jak nic tu nie zmieniasz? Jak już Ci zadziała łopatologicznie kabelkami, to dobrze jest wiedzieć jaki jest wymagany prąd i napięcie, tak by nie uszkodzić uC - do ograniczenia napięcia można użyć płytki z konwerterem napięć, dzielnika rezystorowego. Do ograniczenia prądu rezystora i/lub tranzystora.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Właśnie nie jestem pewien w jaki sposób odbywa się sterowanie przełącznikiem sygnał z tych 6 kabelków gpio ? jeżeli tak to zasilanie mogło by być zewnętrzne podejrzewam że mój błąd polegał na użyciu ładowarki zamiast zasilacza.

czy potrzebuję czegoś takiego ? i jak to podłączyć ?
https://botland.com.pl/rozszerzenia-gpio...t-spi.html
 
Odpowiedź
#4
Najpierw kabelki. Bierzesz ładowarkę 5V (nie ma różnicy czy nazwiesz to ładowarką czy zasilaczem), płytkę stykową, podłączasz do płytki stykowej w wybrane pola, zwykle do linii zasilania czerwonej i niebieskiej, +5V i GND. Teraz zasilanie modułu. Są dwie sekcje, jedna to zasilanie cewek, druga to zasilanie transoptorów do optoizolacji. Jak się kiedyś przekonasz, optoizolacji tu nie ma bo GND są złączone, ale to kiedyś... Najpierw sekcja cewek - kabelkami podłączasz moduł przekaźników 5V do VCC, GND do GND, to pewnie w miejscu gdzie jest zworka (zdejmij ją a kabelek podłącz do tego pinu, który nie ma zwarcia z VCC sekcji transoptorów). Zworka powoduje zwarcie również od strony VCC, jakby od GND było za mało. Teraz przechodzimy do sekcji zasilania transoptorów, ponieważ na płytce GND są trwale złączone, to możesz sobie ten kabelek odpuścić. Podłącz tylko VCC do 5V. Ale może jednak podłącz GND do GND, lub sprawdź czy jest zwarty z GND sekcji cewek. I teraz jak jest sterowany? Podłącz kabelek do GND na stykówce i zwieraj po kolei do pinów przekaźników (IN1, IN2...), jak nie klekoczą to pewnie sterowanie jest VCC, przełóż kabelek na stykówce do 5V i ponów sprawdzanie czy załącza styki. Jak już wiesz, że działa, a ciężko to sknocić, to przejdź do podłączenia ESP. Jak zdjąłeś zworkę to sekcję transoptorów możesz teraz rozłączyć i zasilić ją napięciem 3.3V, sprawdź czy dalej działa, jeśli tak to konwersja napięć nie będzie potrzebna, a podłączenie GND z GND do testów nie powinno robić różnicy. Jak nie działa na 3.3V to zastosuj taki konwerter jak w załączniku i zasil sekcje transoptorów 5V.
Potem, w prawdziwym życiu, lepiej rozdzielić masy i zasilać cewki z innego zasilacza (a co najmniej z innego zasilacza). Ludzie czasami się skarżą, że jak załączają przekaźniki to im się moduł resetuje. I wcale mnie to nie dziwi, bo parę cewek może spowodować klęknięcie zasilacza/ładowarki, a ESP tego nie lubi jak mu się prąd zabiera.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#5
rozrysowałem to bo nie wiem o jakiej płytce stykowej i łączeniu masy piszesz (mam małą wiedzę na temat elektroniki)

[Obrazek: 3240240200_1525127097_thumb.jpg]
 
Odpowiedź
#6
OK, zworka to ta żółta plastikowa kostka (wielkości około 5x2x8mm) założona na piny po prawej stronie na załączonej fotce. Tam masz podłączyć zasilanie z ładowarki, tam jest zasilanie przekaźników, ich cewek. A jeszcze precyzyjniej to po prawej stronie, tam gdzie zworka do pinu GND i JDVcc. Ledy świecą lekko bo VCC podłączyłeś do 3.3V i 5V równocześnie, zrobiłeś zwarcie o różnicy 1,7V w sekcji sterowania i ESP dostaje pierdolca.Pisałem, najpierw podłącz to bez ESP, bo jak jeszcze czegoś nie upaliłeś, to jesteś na dobrej drodze. Można łączyć masy, jak chcesz mierzyć do wspólnego punktu odniesienia, ale nigdy nie łącz tak różnych V+, wyjątkiem jest ładowanie aku, co np. skutkuje przepływem prądu ileś tam amper, co jest pożądane przy ładowaniu, ale ładowanie pinu 3.3V napięciem 5V oznacza tylko chęć upalenia czegoś.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#7
Dzieki za jasne wytłumaczenie ale nie podłączałem równocześnie 3v i 5v z ładowarki. Zworkę zostawiam jak jest i podłączam pod vcc i gnd ładowarkę zewnętrzną ?

3v z esp nie podłączam. Napiszę jakie efekty jak znajdę chwilkę.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości