• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zasilanie silnika mosfetem
#1
Wink 
Witam, mam pewien problem, gdy podłączam wszystko tak jak na załączniku,  to miernik pokazuje mi normalnie napięcie(20V), a silnik nie chce się kręcić(silnik na pewno sprawny), zauważyłem też, że gdy zasilacz jest wyłączony miernik pokazuje napięcie około 0.5v, mógłby mi ktoś podpowiedzieć dlaczego silnik się nie kręci?
PS: Gdy podłącze silnik do zasilacza bezpośrednio to działa prawidłowo Sad
mosfet p10nk60zfp

Dorzucam kod:

void setup() {
}

void loop() {
  pinMode(51, OUTPUT);
  digitalWrite(51, HIGH);
  delay(1000);
  digitalWrite(51, LOW);
  delay(1000);

}


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedź
#2
Jak chcesz sobie sterować mosfetem z pinu uC to znajdź sobie logic level mosfet, do tego ewentualnie dołóż zwykły tranzystor i odpal na gate to 20V. Z tego schematu ciężko dojść co mierzysz, jeśli mosfet jest otwarty to na nim powinno być blisko 0V między drenem i źródłem.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Dziwny ten loop

digitalWrite(51, LOW);

to uno ma az tyle pinów??
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#4
(12-07-2019, 19:08)Jarewa0606 napisał(a): Dziwny ten loop

digitalWrite(51, LOW);

to uno ma az tyle pinów??
Arduino mega 2560
 
Odpowiedź
#5
(12-07-2019, 18:19)kaczakat napisał(a): Jak chcesz sobie sterować mosfetem z pinu uC to znajdź sobie logic level mosfet, do tego ewentualnie dołóż zwykły tranzystor i odpal na gate to 20V. Z tego schematu ciężko dojść co mierzysz, jeśli mosfet jest otwarty to na nim powinno być blisko 0V między drenem i źródłem.
Czyli ten tranzystor potrzebuje większego napięcia na bramce? Jeśli użyłbym tego logic level mosfet, który ma przedział na bramie 1-2.5v to musiałbym zastosować jakiś rezystor? " Z tego schematu ciężko dojść co mierzysz, jeśli mosfet jest otwarty to na nim powinno być blisko 0V między drenem i źródłem."  mierze napięcie na silniku, jeśli mosfet jest otwarty to nie powinno być 20v?
 
Odpowiedź
#6
Pooglądaj schematy z mosfetem w wyszukiwarce Google i potem narysuj swój od nowa. Serio nie bardzo wiem o czym mówisz.
Oczywiście, że na mosfecie powinno być 0V gdy jest otwarty, bo jest zwarty do GND, gdy przewodzi ma być jak kawałek przewodu, przecież jak dotkniesz przewód w dwóch punktach obok siebie to będzie tam to samo napięcie, woltomierz mierzy różnicę, brak różnicy to coś w okolicy 0, no może nie idealnie ale blisko.
W każdym mosfecie powinieneś mieć rezystor 100om z pinu uC a bramką, ale to tylko minimum. Jeśli mosfet się skopci to i płytka Arduino.
Jeśli mierzyłbyś prawidłowo to mając na zaciskach silnika różnicę 20V, gdy silnik do pełnej wydajności wymaga 20V to silnik by pracował.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości