• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Drukarka arduino
#1
Witam,

Od wielu lat jestem zawodowym programistą i od niedawna interesuję się też elektroniką. Chciałbym stworzyć jako jeden z moich projektów własną drukarkę na Arduino i radzić się osób, które miały już z tym styczność.

Podstawowe założenia projektu:
- Wydruk obrazu z katry sd,
- Możliwość wydruku do formatu A4 i mniejsze,
- Ograniczenie kosztów.

Mam parę gotowych projektów i obejrzałem sporo filmów na YT w tym zakresie, ale z tego co widzę większość takich urządzeń (szczególnie te oparte o części z napędów cd-rom) rysuje krzywe linie, a mi zależy na idealnym rysowaniu mechanicznym. 

Myślałem o samodzielnym wykonaniu projektu, ale jestem jeszcze słabo obeznany w elektronicznych podzespołach. Proszę o jakieś rady lub sprawdzone schematy. Jeśli chodzi o oprogramowanie to na pewno sobie poradzę.

Pozdrawiam,
AA
 
Odpowiedź
#2
(11-11-2019, 20:53)aa2953b4 napisał(a): Jeśli chodzi o oprogramowanie to na pewno sobie poradzę.
Wiesz działa FAT? Tak dokładnie co trzeba wysłać do karty aby zapisać odczytać sektor, jak się kartę inicjalizuje w trybie 1 i 4 bit. Jak się przeszukuje blok allokacji, czyli wszystko o FAT.
Znasz strukturę plików graficznych? Formaty kompresji? Wiesz jak zdekompresować plik graficzny?
Dalej, wiesz jak sterować PWM/GPIO aby wysterować silnik?
Obsługa timerów w różnych trybach, naturalnie wszystko na przerwaniach?
Jak obsłużyć na poziomie sprzętu ADC aby mierzyć pobór prądu przez silnik, naturalnie przerwania?
Obsługa enkodera na przerwaniach prawdopodobnie z wykorzystaniem timera.

Co do sprzętu, to naturalnie oscyloskop, co najmniej 2 kanały masz. O analizatorze logicznym nie wspomnę. Zasilacz z ustawianym ograniczeniem prądowym to norma.
 
Odpowiedź
#3
Tak wiem, Z programistycznego punktu wiem wszystko z hardware uzupełniam i szybko się uczę. To o czym mówisz już dawno wyczytałem, ale nie sprawdziłem w praktyce bo widziałem wiele projektów itp. Właśnie chodzi mi o to by nie było drgawek i było idealnie, bo nie chcę wydawać kasy i zrobić projektu który mi coś narysuje gorzej niż ja sam odręcznie. Tak więc pytam zaawansowanych użytkowników jako to koszt aby coś takiego zrobić.
 
Odpowiedź
#4
Kosz będzie zależny ile będziesz płacił osobie/firmie wykonującej mechanikę bo ona ma tu kluczowe znaczenie.
 
Odpowiedź
#5
(12-11-2019, 11:07)semi napisał(a): Kosz będzie zależny ile będziesz płacił osobie/firmie wykonującej mechanikę bo ona ma tu kluczowe znaczenie.
Firmy przyjmują tylko duże hurtowe zamówienia(przynajmniej większość), ja chcę się pobawić tym co jest dostępne na rynku do kupienia obecnie. Projekt nie jest komercyjny to bardziej cele osobiste. Jeszcze nie miałem z tym styczności, ale wiele osób poleca CNC Shield V3 do takich zabaw. Co o tym uważacie? Zakładam, że pewnie jest do tego już jakieś sensowne oprogramowanie, ale czy spełni moje wymogi?
 
Odpowiedź
#6
(12-11-2019, 23:58)aa2953b4 napisał(a): wiele osób poleca CNC Shield V3 do takich zabaw.
A co to ma wspólnego z mechaniką?
Przyznam, że wolę wydac 200zł i zrobić dedykowane PCB "szyte na miarę". te arduinowe "wynalazki" przeważnie maja jakieś ograniczenia. Sprawdź, czy ów CNC Shield V3 ma piny wyprowadzone tak, że wykorzystasz sprzętowe możliwości uC. Jak nie, to szkoda kasy i czasu na takie zabawki.


(12-11-2019, 23:58)aa2953b4 napisał(a): Zakładam, że pewnie jest do tego już jakieś sensowne oprogramowanie
Jak każde arduino podobne.


(12-11-2019, 23:58)aa2953b4 napisał(a): czy spełni moje wymogi?
To tylko Ty możesz wiedzieć. W moim przypadku, jeszcze żadem arduinowy program nie spełniał moich niewygórowanych wymagań.
 
Odpowiedź
#7
Postanowiłem skoncentrować się na początek na urządzeniu tego typu: https://www.youtube.com/watch?v=5492ZjivAQ0
Posiadam 4x A4988 Stepstick oraz CNC Shield Arduino UNO A4988. Jakie silniki krokowe powinienem dobrać do projektu względem jakość/cena?
3x Nema17 wystarczy?
 
Odpowiedź
#8
Za poradą znajomego, który siedzi w tym od lat dobrałem silniki krokowe, zabawa zacznie się z własnym oprogramowaniem, ale opublikuje wam efekty pracy jak mi się uda. Będzie ciężko, ale może dam radę. Trzymajcie kciuki bo zadanie nie jest proste.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości