• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zawieszone Leonardo, nie odpowiada na komendy AVRDude
#1
Witam, 

Wgrałem do mojego Leonardo (za pomocą USBasp), już któryś z kolei program napisany w FlowCode, po wgraniu tego "ostatniego" dioda na pinie 13 zamiast migać świeci się a procesor w ogóle nie reaguj. Próba odczytu chociaż by samego modelu programami tylu AVRCalculator czy AVR LAB nic nie daje, cały czas błędy, tak samo próby wgrywania bootloadera. Połączenie jest na pewno poprawne, sprawdzałem multimetrem. Nie wiem czy da się coś z tym zrobić czy muszę szykować się na wymianę procesora? 

[Obrazek: b05fQqGj_t.jpg]

Kod:
avrdude: error: program enable: target doesn't answer. 1
avrdude: initialization failed, rc=-1
        Double check connections and try again, or use -F to override
        this check.

Błąd przy wgrywaniu bootloadera.
 
Odpowiedź
#2
Być może jest uszkodzony, a może nie. Możesz wywnioskować, że jest uszkodzony, gdy masz 5 płytek Arduino, 4 się programują przez bootloader, USBASP odczytuje/zapisuje flash, fusy, a tylko tej jednej nie. Czemu wgrywasz do Arduino przez USBASP? To bardziej ryzykowne niż przez bootloader, przy okazji mogłeś przestawić fuse bity i zablokować procek. AVRLab umożliwia wgrywanie przez bootloader, są też jakieś inne programiki do wgrywania hex przez bootloader Arduino.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#3
Wgrywałem przez bootloader ponieważ w pracy chcą bym pisał w FlowCode, chciałem opanować środowisko. A ono generuje kod na AVR, z pominięciem bootloadera. Fusy nie przestawiłem ponieważ nie miałem tej opcji znaczonej, poza tym przy tych ustawieniach AVRCalculator wgrałem już 5 programów które działały, każdy kolejny rozszerzałem o kolejne funkcje, starałem się poznać środowisko. Niestety po wgraniu programu procesor "padł". Może ktoś miał podobny problem i udało się mu go jakoś rozwiązać? Jeśli nie to będę zmuszony do wymiany samego procka.
 
Odpowiedź
#4
(13-06-2018, 06:55)KryspianClash napisał(a): w pracy chcą bym pisał w FlowCode

W tym sie pisze? Myślałem, że rysuje. To przecież zabawka gorsza niz Bascom. Co to za poważna firma co wymaga rysowania programów?
 
Odpowiedź
#5
FlowCode może używać np. firma, która handluje Arduino, a konsumentów szuka w SP lub organizuje jakieś zajęcia dla dzieciaków. W sumie to nie ma za bardzo niepokręconego uzasadnienia. Mam jeszcze kilka w głowie związanych z nieporozumieniem przy tłumaczeniu z angielskiego - nieważne. Nie twierdzę że chciałeś zmienić Fuse, po prostu USBASP to umożliwia, dlatego jak ktoś pisze 1-5 program to w Arduino wymyślono USB-UART, bo nie zrobi sobie nic złego, no i nie da się wcisnąć wtyczki odwrotnie. Jeśli sprawdziłeś, że USBASP nie działa tylko na tej płytce, to do naprawy. Czy wymiana to też nie wiem, jest taki projekt Fuse Doctor http://mdiy.pl/atmega-fusebit-doctor-hvpp/ - złe ustawienie źródła taktowania, wyłączenie ISP, przestawienie pinu RESET. To można tym naprawić.
W tym wypadku można nawet to chyba oddać na gwarancję, bo wygląda na drogi oryginał.
Miło być decenianym https://buycoffee.to/kaczakat
 
Odpowiedź
#6
Tak to oryginał, na gwarancje raczej nie oddam bo kupiony ponad dwa lata temu. Co do tego projektu, to zrobię tak jak tam pisze, prawdopodobnie wymienię procesor.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości