Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Zasilanie dla Arduino UNO
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

Chcę zrobić zdalnie sterowany pojazd przy pomocy Arduino, mam jednak zagwozdkę z zasilaniem. Jedna bateria ma 1,5V, wiec jeżeli połączę 3 takie baterie to 4,5V wystarczy, aby zasilić mikrokontroler? Czy taki typ zasilania nie uszkodzi płytki?

Pozdrawiam.
Zgodnie z prawami Kirchoffa (prądowym i napięciowym) układ połączeń baterii (czy też akumulatorów) będzie miał cechy odpowiednio:
- jeśli połączysz ogniwa równolegle (wszystkie plusy razem, wszystkie minusy razem, w efekcie czego dostaniesz jeden plus i jeden minus) otrzymasz jedną baterię o napięciu takim, jak każde z ogniw, ale o zsumowanym natężeniu prądu (a w efekcie o większej obciążalności, a w efekcie Twój układ będzie działał dłużej na takiej baterii).
- jeśli połączysz ogniwa szeregowo (plus jednego do minusa drugiego i tak dalej), otrzymasz baterię o zsumowanym napięciu, ale natężeniu prądu takim, jak dla pojedynczego ogniwa.
Można tworzyć połączenia mieszane (np. połączyć równolegle kilka układów szeregowych), wtedy będziesz mógł tworzyć sobie baterie o konkretniejszych marametrach.