Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Automatyczne rolety
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam, ten temat pojawiał się ale mam tutaj odrębne pytanie, nawet prośbę. Więc mam problem(w sumie nie mam bo nawet programu nie mam napisanego) chciałbym zrobić automatyczne rolety. Ja to widzę tak: roleta jest podnoszona i opuszczana serwomechanizmem, ograniczenie podnoszenia/opuszczania poprzez krańcówki i fotorezystor do kontrolowania załączania się serwomechanizmu np. Robi się jasno ustawiona odpowiednia wartość na fotorezystorze rolety się podnoszą aż nie aktywują krańcówki, zaczyna się ściemniać roleta jedzie w dół dotyka krańcówki serwo się wyłącza. I moje pytanie brzmi: czy Jesteście w stanie mi pomóc? Ale nie pod względem odpuść sobie czy coś w tym stylu. Tylko co mogę ulepszyć, jak się w ogóle za ten program zabrać? Dużo szukałem, czytałem i nic konkretnego nie znalazłem. Tylko co do serwa zostaje na stałe bo jest już zamontowane. Z góry dziękuje  Big Grin
(08-12-2017, 21:46)Wiktor napisał(a): [ -> ]Dużo szukałem, czytałem i nic konkretnego nie znalazłem.
Zapewne trafiłeś na ten moment gdy google wyłączyli.

A z czym masz konkretnie problem?
Do takiego sterowania wystarczy dzielnik rezystancyjny, przekaźniki i krańcówki.
Chcesz udoskonalenia - zamykaj rolety jak chodzisz nago po domu Wink
Konkretnie mam problem z programem nie mam pojęcia jak się za niego zabrać. Jest to pewnie zbyt ogóle określenie "problem z programem", chodzi mi o naprowadzenie mnie na tą właściwą drogę. Czy masz może jaki przykład takiego programu na którym mógłbym sie wzorować.
Może w pierwszej kolejności napisz program do poruszenia serwomechanizmem. Smile
Potem uruchom kolejne moduły, a na końcu spróbuj je połączyć w jeden kod.
O dziękuje, już wiem od czego zacząć. Napisałem program do poruszania serwem(w sensie ono  obraca się jedną i w drugą stronę  i właśnie nie wiem jak wplatać w to wszystko te krańcówki). Bo na początek chciałbym to zrobić na przycisk. W sensie nacisnę przycisk roleta jedzie w górę dotyka krańcówki i się zatrzymuje jeżeli drugi raz nacisnę przycisk to roleta jedzie w dół dotyka krańcówki i staje. Tylko mam problem, na początek chciałbym zaprogramować taki ruch serwomechanizmem gdy podłącze zasilanie nic się nie dzieje naciskam przycisk serwo obraca się w jedną stronę ponownie klikam zatrzymuje się i po ponownym wciśnięciu obraca się w drugą stronę. I to bym na sam początek chciał zrobić (na płytce stykowej), to już był by dla mnie sukces.
Aa i tutaj kod od czego zacząłem:

Kod:
#include "Servo.h"

Servo serwomechanizm;
int pozycja = 180;  //jeżeli ustawie 0 to się kręci w przeciwną stronę

void setup() {
serwomechanizm.attach(3);
}

void loop() {
                               
 serwomechanizm.write(pozycja);                
}
(09-12-2017, 16:33)Wiktor napisał(a): [ -> ]O dziękuje, już wiem od czego zacząć. Napisałem program do poruszania serwem(w sensie ono  obraca się jedną i w drugą stronę  i właśnie nie wiem jak wplatać w to wszystko te krańcówki). Bo na początek chciałbym to zrobić na przycisk. W sensie nacisnę przycisk roleta jedzie w górę dotyka krańcówki i się zatrzymuje jeżeli drugi raz nacisnę przycisk to roleta jedzie w dół dotyka krańcówki i staje. Tylko mam problem, na początek chciałbym zaprogramować taki ruch serwomechanizmem gdy podłącze zasilanie nic się nie dzieje naciskam przycisk serwo obraca się w jedną stronę ponownie klikam zatrzymuje się i po ponownym wciśnięciu obraca się w drugą stronę. I to bym na sam początek chciał zrobić (na płytce stykowej), to już był by dla mnie sukces.
Aa i tutaj kod od czego zacząłem:

#include "Servo.h"

Servo serwomechanizm;
int pozycja = 180;  //jeżeli ustawie 0 to się kręci w przeciwną stronę

void setup() {
serwomechanizm.attach(3);
}

void loop() {
                                 
  serwomechanizm.write(pozycja);                
}

1. Kod zamieszczamy w tagach Kod. jest do tego specjalna ikonka
2. Zamieszczony program kręci serwem w jedną stronę(o ile jest to serwo wieloobrotowe). Gdzie warunki na załączenie/wyłączenie?
1.Ok
2.Co do warunków to nie wiem na jakiej zasadzie to zrobić gdybyś mógł mnie nakierować, pokazać w jaki sposób to napisać. Był bym bardzo wdzięczny Big Grin
Opanuj podstawy to sam się nakierujesz na rozwiązanie: https://forbot.pl/blog/kurs-arduino-pods...rsu-id5290
Dobra, postaram się. Dzięki za wszelką pomoc. Pozdrawiam Big Grin
Witam, na pewno jest tu gdzieś okropny błąd, ale ja nie wiem gdzie. Domyślam sie że chodzi o te serwo detach. Żebyście mnie zrozumieli serwomechanizm.detach to ma być krańcówka.
 
Kod:
#include <Servo.h>
Servo serwomechanizm;
void setup() {
  serwomechanizm.attach(3);
  serwomechanizm.detach(A1);
}
void loop(){

  serwomechanizm.attach(3);
  serwomechanizm.write(180);  
  delay(8700);
  serwomechanizm.detach(A1);
  delay(3000);
 
  serwomechanizm.attach(3);
  serwomechanizm.write(0);
  delay(12000);
  serwomechanizm.detach(A1);
  delay(3000);
}
Stron: 1 2