Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Sterowanie silnikiem slidera
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich, przymierzam się do wykonania mojego pierwszego projektu w systemie Arduino. Ma to być slider do aparatu (do nagrywania). Chcę wykonać moduł zasilająco-sterujący silnika DC, który będzie poruszał "wózkiem" po szynie. Zasilanie jakie chciałbym zastosować to baterie z powerbank 3.7V. Tak aby slider był mobilny.

Chciałbym aby sterowanie odbywało się w 3 opcjach:
1. wózek porusza się w prawo
2. wózek porusza się w lewo
3. wózek porusza się w w pętli prawo-lewo, aż do naciśnięcia stop.

Do tego regulacja prędkość obrotowej silnikiem oraz przycisk start stop (może to być razem z włącznikiem prawo / lewo). Dodatkowym bajerem mógłby być wyświetlacz z ilustracją zakresu 0-100% przekazywanej mocy przez potencjometr.

I teraz coś co mnie zastanawia i nie wiem, która opcja jest poprawna. Zapewne należało by zrobić opóźnienie zmiany kierunku - przerwa w zasilaniu? Czy do tego można wykorzystać krańcówki? Krańcówki na obu końcach slidera, które będą sygnałem, że "wózek" z aparatem dojechał do końca? Czy lepiej  jakoś zaprogramować ilość obrotów silnika jakie musi wykonać aby dojechał do końca?

Nigdy nie wykonywałem nic w tym systemie, szukałem gotowych modułów elektronicznych, ale są tylko proste prawo/lewo stop + regulacja prędkości. Brak w nich najważniejszej dla mnie opcji - pętla.

Czy mogę liczyć na podpowiedź czy taki układ jest możliwy do wykonania?  Huh
Jeżeli tak, to proszę o podpowiedzi jak do tego podejść od a-z  Rolleyes

Z góry dziękuję za wyrozumiałość i podpowiedzi.
[quote pid='8374' dateline='1519226166']
Taki układ jest możliwy i jest niezbyt skomplikowany, oto przykłady:




[/quote]
procek