Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Pierwsze zakupy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć! Chciałbym rozpocząć moją przygodę z Arduino, ale nie wiem jaki zestaw zakupić na początek. Przeglądałem parę zestawów na Aliexpress:

https://pl.aliexpress.com/item/With-Reta...Title=true

https://pl.aliexpress.com/item/UNO-R3-KI...Title=true

https://pl.aliexpress.com/item/Starter-K...autifyAB=0

https://pl.aliexpress.com/item/Starter-K...autifyAB=0

Proszę o pomoc z wyborem zestawu na start. A może lepiej złożyć swój zestaw?
Sprawdź czy paczki wysłane z Polski wyjdą znacznie drożej, jak uwzględnisz doliczony VAT/czas. Poczta ostatnio została zdopingowana do patrzenia w paczki z Chin. Ba, nawet ostatnio krajowe paczki przeglądają, czytałem że zmasakrowali czekoladki dla wnuczki od babci. Patrząc pod tym kątem łapie się ta najtańsza w granicach 22Euro - to granica bez VAT.
A co do meritum to każdy zestaw jest dobry. Dokup sobie małymi porcjami również płytki NANO, fajnie pasują do płytek stykowych, same płytki stykowe (czytaj komentarze, czasami sprzedają z pokiereszowanymi pinami, nie da się wcisnąć NANO) i kabelków zawsze mało. Tylko w tym najtańszym zestawie jest konwerter I2C do LCD, 4 kabelki zamiast 10. Jak to zabawka na wakacje to akurat dojdzie.
Jak chcesz się pobawić czymś konkretnym to pewnie swój zestaw wyjdzie taniej by zacząć - NANO + stykówka, kabelki z przewodu LAN + rezystory i led, jak nie korzystasz z shieldów to UNO jest niewygodne, NANO wciskasz w stykówkę i masz bazę do dalszej zabawy. Zestaw jest tańszy by od razu spróbować paru różnych projektów, nawet jeśli nigdy więcej ich nie użyjesz.
Jeżeli naliczą vat to tych przekraczających 22€ się rzeczywiście nie opłaca. Czas przesyłki nie gra roli bo i tak na razie nie mam czasu żeby się pobawić.
Nie pisz na priv, chyba że to jakaś tajemnica. Jak paczka przylatuje DHL to wszystko zależy od deklaracji sprzedawcy, a zaniżenie wartości może być dla niego kłopotliwe ze względu na ubezpieczenie. Może być i tak, że za przedmiot ponad 100$ DHL vat doliczy lub nie. Jeśli tak to od razu kurier pobiera kasę przy doręczeniu i trzeba być na to przygotowanym, bo paczka może dojść nawet z piątku na wtorek (w sobotę jest już w Hong Kongu, w niedzielę w Niemczech, w poniedziałek wyrusza do Polski, wtorek doręczenie). Poczta Polska żądała potwierdzenia płatności z banku, przysyłają jakieś pisma, trochę to trwa, a kasę pobiera listonosz przy doręczeniu. Przy przedmiotach drobnych, choć wartościowych, można poprosić w komentarzu do zakupu o podanie niższej kwoty. Jeśli paczka wzbudzi zainteresowanie to jednak nic nie da, bo i tak potrzebne będzie pismo z banku ile zapłaciłeś faktycznie (DHL od razu ma informację od sprzedawcy na podstawie ubezpieczenia). Kurs $ do € może się zmienić i wyjdzie więcej. Generalnie nie ma co dygać.
Chodziło mi o to czy Vat naliczają od rzeczywiście zapłaconej kwoty, czy od tego za jaką cenę był wystawiony bez rabatów
Jeśli odpowiedź była niejasna to VAT liczy Poczta Polska od kwoty przelewu, DHL raczej od wartości pomniejszonej o im znany koszt przesyłki. O ile w ogóle...