Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Rezystory podciągające - zrozumienie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Od kilku godzin szukam informacji w internecie o rezystorach pull up i down. Co prawda jest trochę tego, ale nie potrafię tego pojąć. Weźmy pull-up. Schemat taki jak w 16 minucie filmu: 
https://www.youtube.com/watch?v=HUOGhfOOoB8

Jeżeli przycisk nie jest wciśnięty to jest niby 5V. Te 5V to różnica potencjałów pomiędzy pinem, a +5V ?
Jeżeli przycisk jest wciśnięty to co wtedy? 
Mamy zarówno +5V, GND oraz pin. Różnica potencjałów wtedy między GND, a +5V to 5V, między +5V a Pin to 5 V, a między pinem, a GND to 0 V. To który potencjał mam wziąć?

Bardzo dziękuję za pomoc
Jak podłączysz jakiś punkt na płytce przez takie same rezystory (ale spore by prąd nie był duży - prawo Ohma) np. 10k to w tym punkcie zmierzysz połowę napięcia z punktów podłączonych. Na tym polega dzielnik rezystorowy. Np. 10k do 5V, 10k do 0V (GND) i złączysz rezystory z drugiej strony to w tym punkcie zmierzysz 2,5V względem masy. Jak weźmiesz różne rezystory, a najlepiej potencjometr 10k i jego skrajne styki podłączysz do 5V i GND, to jak przekręcisz go na środek to znowu masz 2,5V, kręcąc od tego punktu w kierunku 5V uzyskasz całą gamę napięć pośrednich, a kręcąc tak od 0-max oczywiście napięcia od 0 do 5V (środek potencjometru, jego styk środkowy, to ten punkt złączenia dwóch rezystorów, w potencjometrze regulowanych). No i teraz masz Pullup czyli jakiś rezystor, spory zwykle, zwiera do 5V, to co się stanie jak drugi rezystor będzie =0 (kawałek przewodu) i włączysz go do GND? Znowu masz dzielnik rezystorowy, ale rezystor jest tak mały że napięcie będzie bliskie 0. Pulldown działa analogicznie, tylko na stałe zwierasz przez rezystor do GND, a wymuszasz stan wysoki zwierając drutem (rezystorem 0 om) do VCC (5V). Pullup pozwala utrzymywać stan wysoki za rezystorem, bliski 5V gdy przycisk nie jest wciśnięty, spodziewanym odczytem gdy przycisk zwarł do masy jest 0. Po puszczeniu przycisku na pinie szybko pojawia się z powrotem 5V, czyli 1. No a punktu nie możesz podłączyć do obu stron, 5V i GND, drutami bo zrobisz zwarcie, popłynie prąd jaki fabryka pozwala upalając co się da.