Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Pomiar poziomu i wilgotności ziarna
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam. Zastanawiam się nad udoskonaleniem kombajnu zbożowego i zamontowaniu w zbiorniku czujników wilgotności i temperatury ziarna oraz czujnika poziomu (ilości ziarna w zbiorniku). Jednak mam problem z doborem odpowiednich czujników. Wiadomo, że czujniki muszą być odporne na kurz, wilgoć, drgania i inne czynniki panujące podczas zbiorów. Do wilgotności chciałem użyć DHT11 (mam 2szt), ale nie jest on odporny na zanieczyszczenia i ma zbyt małą dokładność wg mnie. Potrzebna min +/- 0,1%. 
Posiadam również czujnik ultradźwiękowy HC-SR04, który chciałem zastosować do pomiaru zapełnienia zbiornika, ale on również ma wiele wad. Nie jest odporny za kurz, a po podłączeniu wskazywał max 40cm (do płaskiej przeszkody). Myślę, że ze zbożem będzie miał jeszcze większe problemy. 

Wie ktoś może, co mógłbym zastosować, aby to działało poprawnie? Czujnik wilgotności gleby się nada do ziarna? A może czujniki, które posiadam jednak można zastosować?

Pozdrawiam
Wymienione czujniki wilgotności są do powietrza. Czujniki do zboża ręczne o dokładności 0,5% to koszt ponad 1000zł. I oczywiście można je znaleźć w google. Mają rozdzielczość odczytu 0.1% i zapewne o to Ci chodzi, bo o takiej dokładności to koszt byłby 20x większy. Znajdź tu na forum temat o drewutni i wilgotności drewna, te czujniki są podobne.
Warunki, a właściwie syf panujący w komorze podczas pracy kombajnu, powodują że nie przychodzi mi do głowy żaden czujnik z Arduino. Do pomiaru poziomu najbardziej właściwy byłby kij opadający na dno i pomiar na zewnątrz do jakiegoś zderzaka na drugim końcu, ale podczas pracy wokół kombajnu też jest chmura kurzu. Jeden koniec wewnątrz zrobiłbym z odwrotną strzałką, drugi z chorągiewką, jakieś serwo do rytmicznego podnoszenia i swobodnego spadku i wizualna obserwacja.
Może dałoby by się mierzyć masę ziarna, są takie belki tensometryczne. Nacisk zależy od poziomu ziarna, tak jak słup wody. Można by to zabudować tak by było odporne na ten cały kurz.
W takim razie chyba sobie dam spokój z tym tematem. Miałem nadzieję, że zrobię to małym kosztem, najlepiej z rzeczy, które już mam. Tak czy inaczej dzięki wielkie za obszerna odpowiedź. Może komuś w przyszłości się to przydaSmile