Arduino Polska Forum

Pełna wersja: WYŚWIETLACZ NOKIA 5110 UNO platforma
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
1. Jestem początkującym przy wyświetlaczach. Mam pytanie jeżeli wszystko podłączę a nie wprowadzę programu do obsługi lcd, jest w pamięć inny program, to czy LCD   coś pokaże? Podświetlenie cokolwiek ?

2. Pytanie  chce użyć biblioteki 

#include <LCD5110_Basic.h> 

czy mogę w miejscu deklaracji LCD5110 myGLCD(8,9,10,11,12); pozmieniać sobie na swój układ kolejności (4,5,6,7,8,) np.? 


Arek
Podświetlenie może się załączyć z innym programem. Jeśli jest deklaracja w której podaje się piny to z zasady można te piny zmieniać, inaczej by były podane na sztywno. Jednak ten LCD używa SPI i pinów 11/12 nie powinno się zmieniać jeśli to nie jest konieczne. Może akurat ta biblioteka w ogóle nie korzysta ze sprzętowego SPI, zmień i sprawdź. Najlepiej też podłączyć z konwerterem poziomów logicznych, chyba że jesteś pewien, że ten LCD działa ok na 5V.
Dzięki za podpowiedź.. Jak podłączyłem inaczej na chwile bez programu obsługi czy uszkodziłem już LCD?
Uszkodzić możesz nawet biorąc coś do ręki wyładowaniem elektrostatycznym. Co do zasady lepiej nie robić rzeczy które mogą uszkodzić - zwarcia, odwrotna polaryzacja i za wysokie napięcia. I pewnie wiele więcej: https://www.rugged-circuits.com/10-ways-...n-arduino/ . W czym masz tak na prawdę problem, podłącz zgodnie ze znalezionymi schematami (google: LCD5110 arduino schematic), a najlepiej używając jakiegoś gotowca (kod, schemat, opis) i przetestuj czy działa, masz wątpliwości to użyj drugiej, trzeciej biblioteki. Dobrze mieć jest zasilacz laboratoryjny lub nawet jakąś przetwornicę z ograniczeniem prądowym, do USB dongla USB docktor i jak widzisz większy pobór prądu niż być powinien (np. 500 zamiast 50mA) to natychmiast rozłączasz (ostatnio podłączyłem Attiny10 odwrotnie, niestety GND i VCC ma symetrycznie naprzeciwko, wielkość taka, że przez lupę nie widać gdzie głowa a gdzie tyłek, no i dzięki szybkiemu rozłączeniu dała radę przeżyć)..
Dzięki za pomoc jestem początkujący więc takie dziwne pytanie Smile