Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Odczytywanie położenia wskazówek
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich.

Dopiero startuje z Arduino. Przeszukałem wiele sklepów z modułami, czujnikami itp. itd., ale nigdzie nie znalazłem tego co mnie interesuje.

A dokładniej:

Założenia:
1. Mam zegar ze wskazówką metalową, ustawioną na godzinie 12:00
2. Wskazówka może się poruszać w dowolnym kierunku z dowolną prędkością
3. Wskazówka porusza się z tarciem bliskim zeru i jest bardzo podatna na działanie sił zewnętrznych (pomiar musi odbywać się bezdotykowo)

Szukam rozwiązania, aby móc odczytać położenie wskazówki na tarczy, a dokładnie o jaki kąt odchyliła się od pozycji zerowej (z dokładnością do 2-3 stopni).

Myślałem wstępnie nad przymocowaniem magnesu do wskazówki i odczytywanie przy pomocy czujnika Halla kąta obrotu, poprzez pomiar natężenia pola magnetycznego. Takie rozwiązania działa tylko w połowie - dosłownie - max do kąta 180st. Można użyć drugiego czujnika dla drugiej połowy tarczy, ale podejrzewam, że przy bardzo wolnym ruchu wskazówki, odczyt w okolicach kąta 180st będzie mocno zakłócony.

Czy są jakieś czujniki do bezkontaktowego pomiaru kąta obrotu?

Pozdrawiam
Enkoder bezwzględny. Niestety, tanio nie będzie, chyba, że wykonasz go sam i pozostanie problem, jak to połączyć ze wskazówką.
Myślałem nad tym enkoderem, ale niestety nie mam pomysłu na bezdotykowe połączenie go ze wskazówką...
A może coś na przesłonach? Wskazówka zasłaniała by określone otwory w siatce i na tej podstawie można by odczytać jej położenie. Mniej precyzyjne rozwiązanie (w zależności od gęstości siatki), ale całkowicie bezkontaktowe. Tylko czym to odczytywać? W teorii wystarczą zwykłe czujniki odbiciowe na podczerwień - im więcej tym większa precyzja. Problem pojawia się przy małych wskazówkach o średnicy tarczy około 3-4cm - wtedy zmieści się mniej czujników. Chyba że jest jakiś sposób/detektor, który sam obejmie całe pole np. odczytując stosunek powierzchni czarnej do białej? Wtedy zamiast wskazówki, można użyć czarnej tarczy, która stopniowo będzie zakrywała białe tło.
A może po prostu kamera?
Dobre rozwiązanie, ale nie taki jest cel tej konstrukcji.
Na zegar mogę spojrzeć bez kamery Wink

Próbuję zapisać do zmiennych poszczególne położenia wskazówki w określonym czasie, aby potem móc przeanalizować jej "ruch" w jakimś przedziale czasowym.

I z góry zgadzam się ze stwierdzeniem, że mogę sobie nagrać film z kamery i potem obejrzeć oraz spisać położenie wskazówki, ale dążę do automatyzacji tego procesu. Poza tym zebrane dane w zmiennych, znacznie ułatwią przetwarzanie wyników końcowych np. po miesiącu obserwacji. Z kamerą, przy dłuższym okresie czasu, sprawa się trochę komplikuje.

Ta kamera podsunęła mi pewien pomysł... A gdyby użyć detektora koloru? Wystarczył by monochromatyczny.
Kamera i rozpoznawanie znaczników. Możesz na wskazówkach umieścić znacznik i analizować obraz.