Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Dobór rezystorów do diod LED
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Chodzi mi o to czy ktoś mi jest w stanie wyjaśnić różnicę między obliczeniami a tym co znajduję się w różnych poradnikach.
Na przykładzie:
płytka modemcu: 3.3v na wyjściu
dioda czerwona: 2,2v 20 mA
z obliczeń: rezystor 56 ohm
ze wzorów inne przykłady:
przy 5V-140ohm
przy 9v-340ohm
Dlaczego w książkach dają zawsze 220-230ohm,330ohm i 1Kohm? Przy 9v 330ohm jeszcze zrozumie, ale po co przy niższych V tak jest ?
Co do zasady R nie może być mniejszy niż obliczony na prąd led i procka, większy może być. Jeśli dla led max to 20mA to do obliczeń bierzesz 20mA, dla AVR zwykle to jest OK, nie jest OK dla różnych Arm i ESP, tu wydajność prądowa jest dużo niższa, np. 3, 5 lub 10mA. Często ma znaczenie czy podłączasz leda katodą czy anodą do procesora - kierunek przepływu prądu, zwykle od procka jest mniejsza wydajność (i tu też nie ma znaczenia dla AVR, w obie strony max 40mA). Led świeci już najczęściej od 1mA to lepiej mieć większy rezystor, chyba, że to jest latarka, ale wtedy i tak robi się inny układ, ze stałą wydajnością prądu i najlepiej w ogóle bez rezystorów.
Dla 5V 140R wyliczyłeś jak najbardziej prawidłowo, podłączysz to do atmegi to będzie OK, ale po prostu nie zauważysz różnicy jak użyjesz rezystora 220R, a jest bardziej popularny niż sklejanie 140R z 3 czy 4 rezystorów. Jak to ma mi dawać tylko sygnał działa/nie działa, a na biurku leży mi 1k to też zaświeci. Dodatkowo jest też ograniczenie max prądu dla całego procesora, atmega328 ma 200mA, na 1 pinie 40mA. Jak podłączysz sobie jakieś 6 led 40mA to nie przekroczysz maksymalnego prądu pinu, a procesor i tak upalisz. Są procki, które mają prąd znacznie mniejszy. No i cały układ, 200mA dla Atmegi to już może być wyczyn dla stabilizatora liniowego, 10led po 2mA+16mA rdzenia procka podczas normalnej pracy na 16MHz to 36mA, nawet najmniejszy to uciągnie, uprzesz się na 20mA dla led i będzie Ci grzało wszystko - ledy, procek, stabilizatory, rezystory. Jedynym przypadkiem gdy mam rezystor mniejszy niż 220R to dioda nadawcza IR. No i szukać innych rezystorów dla led żółtych, zielonych, białych, czerwonych - strata czasu, a  i tak idealnie nie dobierzesz.
(17-01-2019, 02:00)kaczakat napisał(a): [ -> ]do obliczeń bierzesz 20mA, dla AVR zwykle to jest OK, nie jest OK dla różnych Arm i ESP, tu wydajność prądowa jest dużo niższa, np. 3, 5 lub 10mA.
Proszę nie pisać głupot!
Wyjaśnienie w załączniku - fragment noty STM32F103..

(17-01-2019, 02:00)kaczakat napisał(a): [ -> ]Często ma znaczenie czy podłączasz leda katodą czy anodą do procesora - kierunek przepływu prądu, zwykle od procka jest mniejsza wydajność
I głupot, chyba, że mowa o 8051 ale nie widziałem aby Arduino je obsługiwał.

(17-01-2019, 02:00)kaczakat napisał(a): [ -> ]atmega328 ma 200mA, na 1 pinie 40mA
W złą tabelkę patrzysz, to jakbyś napisał, że AVR można zasilić z 6V.
Stwierdzenie, że z AVR wyciśnie się 40mA na jednym pinie I/O jest szkodliwe! Takie postępowanie może spowodować uszkodzenie układu!
A moderator milczy! On tylko mnie potrafi dawać ostrzeżenia ale jak trzeba usunąć szkodliwe wpisy to już tego nie potrafi zrobić. Poziom tego forum jest żenujący. Jedyne forum gdzie można dostać rzeczowe odpowiedzi to Elektroda. Tam też moderatory nie są uprzedzeni i stronniczy a jeśli to się zdarzy, to można odwołać się do admina. Tu, jak na Forbocie, admin, moderator, programista, użytkownik to jedno i to samo.


PS
Na zdrowy rozum, wydajność prądowa uC z szybkimi GPIO musi być duża, aby szybko przeładować pojemności. Dobrze prawię? Ja będzie 1mA, to jakie mogłyby być pojemności przy 50MHz w przypadku STM32F103?
Logika podpowiada więc, że szybki uC raczej będzie miał większą wydajność prądową niż wolny (jak np AVR ) a już na pewno nie mniejszą.
Przydała by się wiedza o starych CPU w wykonaniu NMOS. Tam prawie zawsze CPU miał bufory na szynach danych, adresowych. Czy z powodu pobierania przez podłączone układy dużego prądu? NIE! Wystarczy sprawdzić wydajność CPU i prąd wejść pamięci, IO itp. Powodem stosowania buforów, praktycznie zawsze, była konieczność szybkiego przeładowania pojemności.
(17-01-2019, 03:07)es2 napisał(a): [ -> ]Stwierdzenie, że z AVR wyciśnie się 40mA na jednym pinie I/O jest szkodliwe! Takie postępowanie może spowodować uszkodzenie układu!
A moderator milczy! On tylko mnie potrafi dawać ostrzeżenia ale jak trzeba usunąć szkodliwe wpisy to już tego nie potrafi zrobić.

Okej, więc sprawdzam, czy Pan Kaczakat umieszcza szkodliwe wpisy.
Zaglądam do datasheet Atmegi 328, rozdział 32 Electrical Characteristics.
Tabela 32.1, a w niej:
DC Current per I/O Pin  40.0mA.
Oznacza to, ni mniej ni więcej, że z AVR wyciśnie się 40mA.

Co się tyczy ostrzeżeń, to oczywiście jestem bardziej wrażliwy na obrażanie i wyzywanie niż na wypisywanie informacji zgodnych z notą katalogową.
(17-01-2019, 18:17)Robson Kerman napisał(a): [ -> ]
(17-01-2019, 03:07)es2 napisał(a): [ -> ]Stwierdzenie, że z AVR wyciśnie się 40mA na jednym pinie I/O jest szkodliwe! Takie postępowanie może spowodować uszkodzenie układu!
A moderator milczy! On tylko mnie potrafi dawać ostrzeżenia ale jak trzeba usunąć szkodliwe wpisy to już tego nie potrafi zrobić.

Okej, więc sprawdzam, czy Pan Kaczakat umieszcza szkodliwe wpisy.
Zaglądam do datasheet Atmegi 328, rozdział 32 Electrical Characteristics.
Tabela 32.1, a w niej:
DC Current per I/O Pin  40.0mA.
Oznacza to, ni mniej ni więcej, że z AVR wyciśnie się 40mA.
Widzę, że nie tylko @kaczakat nie wie co to Absolute Maximum Ratings.
Jakie forum, tacy użytkownicy i administratorzy/moderatorzy.
Zasilajcie sobie AVR napięciem 6V i wyciskajcie 40mA z I/O. Na wejścia podawajcie -0,5V czy Vcc+0,5V. z zasilacza 1A .
Wymuszajcie 30mA na wejściu a na reset podajcie 13V.
Życzę powodzenia w zrealizowania takiej konstrukcji aby działała niezawodnie przez 10lat .


Zagadka?
Czy na tranzystorze bipolarnym o Imax 15A, Umax 60V w TO-3 może odłożyć się napięcie 60V przy prądzie 15A?
Czy stabilizator 5V w TO-263 o UinMax=25V, Imax=1A będzie pracował gdy obciąży się go prądem 1A przy napięciu wejściowym 25V?
(17-01-2019, 18:30)es2 napisał(a): [ -> ]Widzę, że nie tylko @kaczakat nie wie co to Absolute Maximum Ratings.
Ba, ja nawet wiem, że prędkość maksymalna samochodu, jest prędkością maksymalną z jaką może ten samochód jeździć.
Maksymalny dopuszczalny prąd, nie jest, jak się panu wydaje prądem niedopuszczalnym.
Poza tym:
kaczakat napisał(a):Jak podłączysz sobie jakieś 6 led 40mA to nie przekroczysz maksymalnego prądu pinu, a procesor i tak upalisz.
Więc jak to jest z tą szkodliwością postów na forum?
Myślisz pan, że jak się napisało jakiś artykulik o retro procesorach, do jakiegoś niszowego czasopisma o elektronice, to jest pan tutaj guru, wyrocznia, czy jak sobie tam pan wyobrażasz?
Zluzuj pan majty, bo żyłka pierdząca na czole może panu pęknąć.
(17-01-2019, 19:43)Robson Kerman napisał(a): [ -> ]Myślisz pan, że jak się napisało jakiś artykulik o retro procesorach
Ciekawe! Napisałem i nic o tym nie wiem!

(17-01-2019, 19:43)Robson Kerman napisał(a): [ -> ]wiem, że prędkość maksymalna samochodu, jest prędkością maksymalną z jaką może ten samochód jeździć.
I tak przez 24/h, 7/tydzień 365/rok?
Proponuję się douczyć panie moderatorze. Wstyd wypisywać takie głupoty!

(17-01-2019, 19:43)Robson Kerman napisał(a): [ -> ]Zluzuj pan majty, bo żyłka pierdząca na czole może panu pęknąć.
Już pisałem, jacy administratorzy/moderatorzy taka jakość forum.
Wypowiedź moderatora, który daje ostrzeżenia z obrażenie innych.
Tu jest gorsze szambo jak na Forbocie!
Szkoda pisać. "Róbta co chceta" a później miałczące posty na Elektrodzie z dopiskiem "tak mi na Arduino Polska doradzili".
Napisałem też, że jak się uprze na 20mA to będzie się wszystko grzało, a najlepiej jak będzie dużo mniej. Tak, podałem wartości podane w tabeli absolute bo pisałem o zniszczeniu procesora. Dyskutować z panem ES2 nie zamierzam, zamienia proste tematy w bagno z dziecinną łatwością.
es2 napisał(a):Ciekawe! Napisałem i nic o tym nie wiem!
O pisaniu na EP artykułu wspomina Pan nader często.
8051 to najczęściej powtarzający się mikrokontroler w Pańskich bajeczkach, więc dedukuję, że był to artykuł o tychże.
es2 napisał(a):Stwierdzenie, że z AVR wyciśnie się 40mA na jednym pinie I/O jest szkodliwe! Takie postępowanie może spowodować uszkodzenie układu!
Stwierdzenie, że mój samochód wyciśnie 240 km/h jest szkodliwe i może spowodować uszkodzenie samochodu??????
es2 napisał(a):I tak przez 24/h, 7/tydzień 365/rok?
O zmieniły nam się warunki użytkowania.
es2 napisał(a):Proponuję się douczyć panie moderatorze. Wstyd wypisywać takie głupoty!
Padłem ze wstydu.
es2 napisał(a):Tu jest gorsze szambo jak na Forbocie! ...
...a później miałczące posty na Elektrodzie
Na elektrodzie jest jeszcze gorzej, o ile się orientuję, to co najmniej trzy konta Panu es zbanowali ci niedobrzy moderatorzy. (Albo cztery konta, jeszcze sprawdzę).
es2 napisał(a):Już pisałem, jacy administratorzy/moderatorzy taka jakość forum.
Każde forum można opuścić, gdy się nie podoba.
dziękuje za wszelkie posty związane z tematem...

podsumowująć : do modemcu v3 esp6288 jak mam 3.3v na wyjściu to wrzucam do wzoru dane elementu podłączanego i wychodzi mi ile ohm potrzebuje, jeśli mam rezystor, taki podłączam a jak nie mam to większy nigdy mniejszy!!, w razie co najwyżej składaki szeregowo/równolegle porobić.