Arduino Polska Forum

Pełna wersja: LoRa E32-TTL-1W
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Mam dwa moduły takie jak w linku. Zakupiłem je parę tygodni temu. Próbowałem różnych połączeń i i kodów. Nic z tego! Za nic nie wiem czemu to nie działa. Na początku chciałem się pobawić w komunikację tymi modułami z dwoma arduino. W przyszłości do jednej płytki będzie dodany moduł GPS. Czy ktoś ma jakiś pomysł jak rozwiązać mój problem, albo widzi błąd w kodzie/połączeniu? Jeśli potrzeba więcej informacji postaram się je jak najszybciej uzupełnić.

Link do modułu na aliexpress
Kod:
#include <SoftwareSerial.h>

SoftwareSerial mySerial(2, 3); //TX, RX
// gnd M1 and M0 for Normal Mode (Send and Receive)

void setup() {
 Serial.begin(9600);
 mySerial.begin(9600);
}

void loop() {
 
 
 if(Serial.available() > 0){
   String input = Serial.readString();
   mySerial.println(input);    
 }

 if(mySerial.available() > 1){
   String input = mySerial.readString();
   Serial.println(input);    
 }
 delay(20);
}
[attachment=786]
A czemu nie korzystasz bezpośrednio ze sprzętowego UART??

A po drugie jak masz tak podłączone jak na schemacie to nie dziwne że nie działa Od kiedy się łączy tx-tx, rx-rx? no i masa pod VCC ciekawe czy jeszcze sprawne?
W schemacie połączeniowym wkradł się mały błąd. Jednak w rzeczywistości jest tak jak powinno być. Oczywiście schemat połączenia wygląda tak:
Arduino --- LoRa --- Bateria
NC --- GND --- GND
NC --- VCC --- VCC
D3 --- TX --- NC
D2 --- RX ---NC

Cytat:A czemu nie korzystasz bezpośrednio ze sprzętowego UART??
A może mieć to znaczący wpływ na działanie modułu?
Jak ich nie ubiłeś to i tak jest błąd Arduino ma komunikacje 5V a E32 3.3V lepiej jakbyś przeczytał dokumentacje zanim zaczniesz sie czymkolwiek bawić.
Posty można edytować, jak schemat jest zły to go wywal, po co ma wisieć w Internecie i wprowadzać ludzi w błąd. Do komunikacji najlepiej użyć konwertera logicznego jeśli jedno jest na 5V, drugie na 3.3V. ESP od tego raczej nie padło, ale zasilenie z 4x1.6V AA to już mogło je dobić, w aukcji Alli masz podane max 5.2V, w innym miejscu 5.5V. Raczej i tak jest regulator napięcia, więc i tu jest szansa, że żyje. Przy komunikacji po kabelkach trzeba jeszcze uzgodnić względem czego mierzy się te 0 i 1, czyli połączyć GND obu modułów zasilanych z różnych źródeł, a tu masz błąd zarówno na schemacie jak i w opisie połączeń.
Na początek polecam kursy Arduino i elektroniki https://forbot.pl/blog/kursy, jest to wszystko opisane, teraz to te moduły są już tak niepewne, że możesz zrobić wszystko cacy, a i tak nie ruszą (choć nadzieja umiera ostatnia).
Program Fritzing lekko wprowadza w błąd. Na schemacie widnieją baterie popularnej firmy (ok. 1,55V). W rzeczywistości użyte są akumulatory (1,2V) tak też wpisałem w schemat, ale na rysunku tego nie widać.
Czy podłączenie M1 i M0 może być przyczyną problemu?
Nie ważne jakiej firmy masz baterie, nawet akumulatorki 1.2V w maksymalnym naładowaniu mogą mieć powyżej 1.5V. Typowe baterie alkaline dobrej marki wyjęte z pudełka mają 1.62 (przed chwilą zmierzyłem). Akumulatorki jak trochę poleżą po wyjęciu z ładowania to mają około 1,4V, też na starcie 5.6V przy 4szt. Nie wiem czy masz coś uszkodzone, testuj i daj znać, zmierz jakie miałeś zasilanie woltomierzem, jak jest w ciepłym miejscu to będzie parę mV więcej, w zimnym kilka mniej. Ja mam np. kiepski zasilacz do huba USB, daje 4.9V i u mnie może by przeżyły. M1 i M0 to wejścia logiczne, jak miałeś szczęście to przeżyły tak samo jak RX, podłączone do GND nie były traktowane jakimś napięciem. Sposób ich podłączenia określa co ma pracować, ale podłączyłeś je do GND Arduino, w sumie nie wiem do czego bo masz dalej zły schemat, jakby moduły miały wspólną masę to oznaczałoby pracę, w Twoim podłączeniu bez wspólnej masy nie wiadomo co postanowił odczytać moduł i jaki sposób postępowania przyjął.
(12-03-2019, 10:13)kaczakat napisał(a): [ -> ]Do komunikacji najlepiej użyć  konwertera logicznego jeśli jedno jest na 5V, drugie na 3.3V. ESP od tego raczej nie padło,

No tak tylko w przypadku ESP8266 producent podaje na ponad 6V zabezpieczenie a tu mamy doczynienia z sx1278

i producent podaje max3.6V..
W przypadku ESP8266 producent też podaje 3.3V+/-10% i dla zasilania i dla logiki, to napisałem o odporności to wyszukane informacje po moim zdziwieniu, gdy ESP8266 podłączony wprost do USB przeżył (na kupionej płytce była zworka pomijająca pole stabilizatora 3.3V). Nie dowie się czy jest jeszcze żywy dopóki go nie sprawdzi, oczywiście prawidłowo zasilając i używając logiki 3.3V. Nie ma wiele do stracenia przed wyrzuceniem go do kosza. Ale oczywiście to, że coś przeżyje nie znaczy, że tak należy robić. Np. ESP w trybie uśpienia pobiera 10uA przy zasilaniu 3.3V, a przy zasilaniu z 4V już 300uA.
A jakby nie przeżył to i tak strata niewielka, bo w UE LoRa wymaga częstotliwości 868MHz.
No tak producent podaje, ale też podaje to co na zdjęciu wiec różnie do tego można podejść.
Stron: 1 2