Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Izolacja wejsc/sterowanie 24vDC
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
Chciałbym kogoś prosić o wskazanie wątku/ proste wytłumaczenie jak sterować wejściami arduino 24vDC tzn.
Chciałbym żeby w pewnej maszynie ogólne sterowanie było napięciem 24v tzn. np włącznik entej funkcji w maszynie włączany przez przełącznik on/off on(mostek do 24v) off(brak 24v). Czyli takie odseparowanie arduino.
Moze ktoś mi coś podpowie ?
Trochę mało informacji podałeś. Wiele zależy od wydajności źródła 24V oraz poziomów jakie się tam pojawiają, czy jest to blisko 0 i 24V czy może bardziej zakres 3 i 21V. Ważne może być, z jakiego napięcia zasilasz uC.

Ze względu na brak szczegółów, przyjmuję typową sytuację 0 i 24V, wydajność co najmniej kilka mA. Najlepiej, najbezpieczniej użyć transoptora.
Jeśli nie jest to poważny projekt, masy uC i źródła 24V są lub mogą być wspólne, wystarczy rezystor szeregowo z portem uc
Ewentualnie, jeśli poziom zero nie jest w gwarantowanym zakresie napięć dla poziomu niskiego uC (np 3V) konieczny może być dzielnik napięcia albo układ z diodą Zenera czy komparator (można wykorzystać wbudowany w uC).


PS
Pytanie jest bardzo ale to bardzo podstawowe. Z pewnością pojawią się kolejne. Proponuję abyś zapoznał się z jakimś kursem, np:
https://rec-ir.quartic.pl/c.php?qrid=ad_...tawow.html
Bez znajomości podstaw elektroniki, będziesz pytał, pytał, nie będziesz rozumiał co spowoduje uszkodzenia, być może drogich elementów a nawet pożar czy wybuch (np akumulatora).