Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Czujnik poziomu cieczy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam serdecznie,

Jak pisałem tu: http://forum.arduinopolska.com/watek-witam--312 - muszę ugryźć temat i zbudować czujnik poziomu cieczy dla zbiornika z olejem opałowym.

Otóż istnieje od wielu lat problem z piecem olejowym. Przed budynkiem jest zbiornik, do którego tankuje się olej opałowy. Niestety, nie ma on wskaźnika poziomu oleju i często wiadomo, że olej się skończył kiedy piec zapowietrzy się i przestaje działać. Chciałbym za pomocą Arduino i czujnika sonicznego zamontować zaraz pod korkiem zbiornika takie ustrojstwo - myślę o GSM i wysyłaniu info SMSem ale nie wiem czy się nie porywam z motyką na słońce [Obrazek: smile.gif]

Myślałem nad wykorzystaniem Arduino (która wersja byłaby najlepsza?) oraz produkt o nazwie: "Ultradźwiękowy czujnik odległości URM37 v4 5-500 cm z korekcją temperaturową" (nie podaję linku do sklepu bo nie wiem czy można tu). Zdaje się, że opis takiego projektu jest tu: http://circuitdigest.com/microcontroller...ng-arduino

Jak to ugryźć?
Witam
projekt do którego podałeś link to płyta Arduino UNO czytając ten artykuł możesz śmiało się nim posiłkować widzę że autor podał nawet kod.
Wyświetlacz to typowy 16x2  na HD4470 a może ktoś już coś takiego ktoś zrobił na tym forum i bardziej przybliży temat.
Jeśli chodzi o powiadomienie na SMS toteż niema z tym problemu bo są shieldy GSM do Arduino
Pozdrawiam
(02-01-2016, 22:10)Rob napisał(a): [ -> ]Witam
projekt do którego podałeś link to płyta Arduino UNO czytając ten artykuł możesz śmiało się nim posiłkować widzę że autor podał nawet kod.
Wyświetlacz to typowy 16x2  na HD4470 a może ktoś już coś takiego ktoś zrobił na tym forum i bardziej przybliży temat.
Jeśli chodzi o powiadomienie na SMS toteż niema z tym problemu bo są shieldy GSM do Arduino
Pozdrawiam

Ok Rob, będę kontynuował wątek jak ruszę z tematem.
(02-01-2016, 20:57)sql napisał(a): [ -> ]Myślałem nad wykorzystaniem Arduino (która wersja byłaby najlepsza?) oraz produkt o nazwie: "Ultradźwiękowy czujnik odległości URM37 v4 5-500 cm z korekcją temperaturową" (nie podaję linku do sklepu bo nie wiem czy można tu). Zdaje się, że opis takiego projektu jest tu: http://circuitdigest.com/microcontroller...ng-arduino

Kiedyś stanąłem przed podobnym dylematem pomiaru poziomu cieczy. Rozwiązanie o którym piszesz, nie nadaje się do zastosowania przy tym, czego potrzebujesz, bo ... czujnik nie jest hermetyczny, a tym bardziej olejoodporny. Przewiduję, że po krótkim czasie i tak nic z niego nie będzie.
Ja rozwiązałem to w inny sposób. Zamówiłem czujnik ciśnienia - sobie akurat ten: Czujnik ciśnienia
Jego zaletą jest to, że podłączasz kawałek rurki i wrzucasz do zbiornika. Jego działanie opiera się na mechanizmie różnicy ciśnień. Im więcej wody w zbiorniku, tym większa różnica, a przez to większe napięcie na jego wyjściu. Wielkość napięcia odczytuję na pinie analogowym. Doświadczalnie wyznaczam stan max i stan min i już mam stopień napełnienia zbiornika w %.

Kod:
float odczytanaWartosc = 0;//Odczytana wartość z ADC
float napeln = 0;//Wartość przeliczona na %
void setup() {
 Serial.begin(9600);//Uruchomienie komunikacji przez USART
}

void loop() {
 odczytanaWartosc = analogRead(A4);//Odczytujemy wartość napięcia
 napeln=(odczytanaWartosc-243)/(650-243)*100; //wartości odczytane dla pełnego zbiornika (650) i pustego (243)
 Serial.println(napeln);//Wyświetlenie % napełnienia zbiornika
 delay(2000);//Czekamy, aby wygodniej odczytywać wyniki  
}
Oczywiście powyższe trzeba przerobić na wyświetlacz itp, ale podstawa jest :Smileóźniej można to wysłać SMS-em, mailem czy nawet gołębiem pocztowym! 

A i jeszcze ważna rzecz. Czujnik należy dobrać do ciśnienia - na każde 10 cm słupa wody (cieczy) przypada 0,98 kPa, czyli, jeżeli w zbiorniku masz 1 metr oleju, to czujnik powinien mieć minimalny zakres do około 10 kPa (a najlepiej do 15 kPa, żeby był zapas)
Witam,

Podlacze sie. Otoz ja znalazlem czujnik pozuomu cieczy FS IR02. Nie podaje linka, bo tylko sklepy wyskakuja. Pytanie,czy to bedzie spelniac swoja role ? Zastosowanie jak wyzej - pomiar poziomu oleju opalowego w baniaku.

Dzieki