Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Czasopisma dla elektroników hobbistów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ostatnio w temacie https://forum.arduinopolska.pl/watek-uno...-clock-ntp pojawił się straszny offtopic dotyczący oferty AVT oraz "jakości" wydawanych przez nich pism.
Zaśmiecanie wątku dotyczącego BME280 i ESP8266 było faktycznie nieeleganckie, pomyślałem więc że warto założyć nowy temat, żeby przedyskutować na luzie gdzie można i warto szukać wiadomości o elektronice.

Przyznam że przez wiele lat byłem czytelnikiem EP, było to już dość dawno temu, później miałem sporą przerwę w zainteresowaniu elektroniką, a ostatnio zdarzyło mi się kilka razy kupić EP będąc w podróży - i przyznam, że nie znalazłem w tym piśmie właściwie nic wartego zainteresowania.
Stąd ten temat: gdzie warto szukać informacji o projektach elektrnicznych, a czego lepiej unikać? Z mojej strony odradzam kupowanie EP, ale ciekaw jestem co myślą o tym piśmie inne osoby.

Zachęcam do dyskusji.
(18-11-2019, 13:52)elvis napisał(a): [ -> ]ostatnio zdarzyło mi się kilka razy kupić EP będąc w podróży - i przyznam, że nie znalazłem w tym piśmie właściwie nic wartego zainteresowania.
Początkujący więcej przydatnych dla nich informacji, kursów, projektów, znajdą w Elektronice dla wszystkich. Co do innych czasopism, to ich po prostu nie ma. "Młody technik", "Swiat radio", tez AVT :-) Radio to radio, dla radioamatorów. W Techniku niewiele jest o elektronice.
Kiedyś było "Hobby elektronik", "Praktyczny elektronik" dobre dla amatorów. Tanie PCB jedna warstwa. Niestety Elvis, kodów źródowych też tam praktycznie nie było, więc nie dla Ciebie. Dawny "Radioelektronik" dobry był do lat 80..90, później szkoda kasy. "Audio Video", "Serwis Elektroniki", wszystko padło poza AVT, które miało co nieco wspólnego z Radioelektronikiem , padło.
Dla serwisantów RTV jest jakieś czasopismo (nie pamiętam nazwy) ale z tego co kojarzę teraz tylko w wersji elektronicznej.
Jeśli więc nie powstanie nic nowego, to Ep i EdW do wyboru.

Trzeba też pamiętać, że czasopisma komputerowe, o grach też praktycznie padły. Wszystkie były kiepskie? Niby został PC format, jeszcze kilka pozycji widziałem ale w stosunku do tego co było 10 a tym bardziej 20 lat temu to przepaść.
To fakt, że EdW jest moim zdaniem znacznie ciekawsza. Ma co prawda bardzo nierówny poziom - z jednej strony bardzo ciekawe i profesjonalne artykuły p. Góreckiego, z drugiej sporo projektów bardzo początkujących. Ale w porównaniu z EP to i tak o niebo lepiej - pismo ma chociaż jakiś walor edukacyjny.
Jak dla mnie EP zostało gdzieś w latach 90. ubiegłego wieku - teraz po prostu nie ma sensu samemu robić większości opisywanych tam projektów. Jeśli potrzebujemy np. zasilacz, to taniej i lepiej będzie kupić gotowy. A jeśli chcemy sami się nauczyć jak takie urządzenie skonstruować, to szczątkowy opis i tak niewiele w tym pomoże.
W przypadku pozostałych projektów jest jeszcze gorzej - do nauki programowania znacznie lepiej sprawdzi się Arduino niż zestaw ze skompilowanym kodem. A jeśli chcemy mieć, np. termometr, to gotowy z Chin będzie tańszy niż same elementy. Czasy się zmieniły i majsterkowanie "Zrób to sam" odeszło z p. Słodowym, niestety Sad

Ale może są jeszcze inne ciekawe źródła informacji - oczywiście są fora internetowe, jak chociażby to, które jest poświęcone Arduino. Ja mogę polecić Forbot-a, ale jak ktoś zna inne interesujące miejsca w sieci, pisama, książki, itd. proszę pisać Smile
Edit: semi jeśli możesz to staraj się ograniczać edycję wysłanych postów. Co chwila je zmieniasz, a później dyskusja zupełnie traci sens. Jak odpisywałem to było tylko o EdW, teraz wymieniłeś kolejne pisma, co sprawia że moja odpowiedź wygląda dziwnie.
(18-11-2019, 14:13)elvis napisał(a): [ -> ]To fakt, że EdW jest moim zdaniem znacznie ciekawsza. Ma co prawda bardzo nierówny poziom - z jednej strony bardzo ciekawe i profesjonalne artykuły p. Góreckiego, z drugiej sporo projektów bardzo początkujących. Ale w porównaniu z EP to i tak o niebo lepiej - pismo ma chociaż jakiś walor edukacyjny.
W czasach gdy powstało EdW idea była taka, że EdW dla początkujących (takie Arduino) Ep dla profesjonalistów (taki ARM). Czasy się jednak zmieniły i bywa, że w EP jest banalny projekt (widzę, że teraz atakuje Arduino) a w EdW zaawansowany jak np kompleksowy system automatyki domowej Infinity.


(18-11-2019, 14:13)elvis napisał(a): [ -> ]Jak dla mnie EP zostało gdzieś w latach 90. ubiegłego wieku - teraz po prostu nie ma sensu samemu robić większości opisywanych tam projektów. Jeśli potrzebujemy np. zasilacz, to taniej i lepiej będzie kupić gotowy. A jeśli chcemy sami się nauczyć jak takie urządzenie skonstruować, to szczątkowy opis i tak niewiele w tym pomoże. W przypadku pozostałych projektów jest jeszcze gorzej - do nauki programowania znacznie lepiej sprawdzi się Arduino niż zestaw ze skompilowanym kodem.
EP nie zostało w latach 90 o czym świadczą projekty. Nie ma Bascom, 8051, bramek C-MOS tylko ARM, nadal sporo AVR, trochę FPGA/CPLD i RPi.
Fakt, że są też mini projekty. Z tego co wiem, czytelnicy wola proste nieskomplikowane i tanie urządzenia.
Przeważnie nie interesuje ich kod źródłowy a jeśli już, zawsze mogą napisać do autora projektu.


(18-11-2019, 14:13)elvis napisał(a): [ -> ]A jeśli chcemy mieć, np. termometr, to gotowy z Chin będzie tańszy niż same elementy. Czasy się zmieniły i majsterkowanie "Zrób to sam" odeszło z p. Słodowym, niestety Sad
Co do kupna gotowego urządzenia - hobby kosztuje. "Oczywistą oczywistością" jest fakt, ze nie opłaca się, jak w latach 80- budować samemu urządzeń, pozna naprawdę nielicznymi przypadkami.


(18-11-2019, 14:13)elvis napisał(a): [ -> ]Ale może są jeszcze inne ciekawe źródła informacji - oczywiście są fora internetowe, jak chociażby to, które jest poświęcone Arduino. Ja mogę polecić Forbot-a, ale jak ktoś zna inne interesujące miejsca w sieci, pisama, książki, itd. proszę pisać Smile
Co do for, jest jedno "rewelacyjne" Atnel, właściwie nazwa powinna zmienić się na AtnelBan. Szczęśliwie dla wszystkich Kardaś zbanował większość swoich najlepszych użytkowników i forum to jest mniej odwiedzane niż forum @niveasoft. Kto chce się bawić kiepskim Basic i zobaczyć od czego w latach 90 najczęściej zaczynali początkujący mogą odwiedzić https://bart-projects.cba.pl/.  Przyznam, ze szkoda @niveasoft na Bascom. W C mógłby rozwinąć skrzydła choć teraz to chyba rozsądniejsze dla niego byłoby porzucić AVR, łącznie z drogą Xmega (Atmel spóźnił się, Xmega za późno pojawiła się na rynku i nie ma teraz szansy z ARM) i zająć się ARM.


PS
Jak znam życie, to pewnie tylko dwóch forumowiczów będzie pisać w tym wątku, podobnie jak była na forum EdW https://forum.elportal.pl/viewtopic.php?...d09#p97881