Arduino Polska Forum

Pełna wersja: LCD 3,5" Dotyk TFT 320x480 Mega UNO ILI9486
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Witam

Chciałbym zamówić taki wyświetlacz 

https://allegro.pl/oferta/lcd-3-5-dotyk-...e=facebook

Czy będzie można do niego zdobyć biblioteki i wgrać bez większych problemów. Chciałbym wstawić zdj, bo wyświetlacz ma wejście na kartę SD i w tle dać napis. Jeśli chodzi o zdj w jakim formacie skopiować na kartę BMP i 320x480 wystarczy?
Czy ktoś miał styczność z tym wyświetlaczem jest szansa na jakieś wskazówki odnośnie wgrania zdj i bibliotek.
Wyślij pytanie do sprzedawcy czy może polecić działające biblioteki. Kupowałem mniejsze ekrany na przestrzeni miesięcy i pomimo, że niby miały być takie same, to co zamówienie był inny chip, ekran inaczej się zachowywał, np. odwrócone kolory, brak sprzętowego przesuwania ekranu. Ale koniec z końców każdy się dało uruchomić. Poszukaj czy obsługuje go biblioteka MCUfriends_kbv, jeden gość ostro nad nią pracował na angielskim forum Arduino i co jakiś czas dodawał poprawki/obsługę do kolejnych LCD.
Dziękuję za odp. Czytałem wcześniej o tym mcufriends na tym nie widzę, żeby było wybite mcufriends. Kaczakat a znasz jakies inne sprawdzone 3-3,5 cala wyświetlacze, które mniej sprawiają problemów? A co ze zdj kart SD?
Ściągnij bibliotekę, w niej jest przykład z BMP i SD, skompiluj, zapisz jako, obejrzyj jaki format ma fotka (powinna być w nowym katalogu, jak nie to w bibliotece znajdziesz) i będziesz wiedział. Z TFT żadny nie gwarantuje braków problemu, no może jak kupisz sobie jakiś za 2 stówki firmowany przez Adafruit czy od znanej polskiej firmy z Atmela to i od nich dostaniesz działające przykłady (no od polskiej to oczywiście kupisz biblioteki/instrukcję/filmik z działania, haha - żarcik).
Już ekran o połowe mniejszy jest wolny (320x240), na tym wczytanie zdjęcia będzie trwało z kilkadziesiąt sekund. Ale na pewno warto się pobawić.
Nie musi być wybite MCUFRIENDS, ważne czy jest w spisie obsługiwanych chipów.
Ważne jest co ludzie kupują, jak kupisz sobie coś egzotycznego to będziesz się z tym woził sam. Przeglądając oferty z lenistwa unikam takich gdzie jest reklama typu "unikat", "jedyny taki w Polsce" itp. w każdej dziedzinie, bo w razie czego nie znajdę do tego ani części ani mechanika (np. jeśli chodzi o motoryzację) czy bibiotek (jeśli chodzi o Arduino).
Zanim kupisz możesz ściągnąć sobie x przykładów, bibliotek, pokompilować i sprawdzić co jest dostępne, co nie sprawia problemów już na tym etapie.
(11-12-2019, 20:33)brendy napisał(a): [ -> ]Witam

Chciałbym zamówić taki wyświetlacz 

https://allegro.pl/oferta/lcd-3-5-dotyk-...e=facebook
Zanim go kupisz, zobacz jaki to będzie "demon szybkości":
https://www.youtube.com/watch?v=mluXsN6B...dex=3&t=5s
https://www.youtube.com/watch?v=_bn7ABjJ...dex=4&t=0s
Jak chcesz sensownie wykorzystać ten wyświetlacz, to bez uC z ponad 300kB RAM i oczywiście DMA nie podchodź. Takie uC są w obudowach 100pin. Cena ok 50zł. Możesz kupić pytkę NUCLEO od STM'a z uC, programatorem/debugerem i innymi dodatkami. Ceny od 90 do 150zł.
Jak się uprzesz, to i 256kB wystarczy a nawet 192. Przykład z F429 z 256kB RAM:
https://www.youtube.com/watch?v=R_PgN448...dex=2&t=0s
ale trzeba wspomóc się RTOS'em bo w uC nie zmieścisz bufora dla LCD i nie można użyć DMA. Na filmie widać zmianę obrazu, w rzeczywistości tego nie ma.

Jeśli chcesz wykorzystać uC z zewnętrzną SDRAM, to prosto nie będzie. Samodzielne zaprojektowanie PCB może być problemem. Szukaj więc gotowych pytek. FCM to w zasadzie konieczność (standard w 100pin STM32). SFCM odpada, bo potrzebujesz transmisji 16-bit. Nawet jak wyświetlacz oferuje tryb 8-bit, to transmisja będzie trwała za długo zwłaszcza gdy użyjesz RTOS a nie DMA. Z gotowych NUCLEO/DISCOVERY, na 100% uruchomisz taki wyświetlacz na:
https://kamami.pl/stm-nucleo-144/575145-...&results=4
https://kamami.pl/stm32-discovery/560556...results=12 (ta, nawet ma LCD)
https://kamami.pl/stm-nucleo-144/560903-...results=12 9ale RTOS raczej niezbędny).
Ceny są jakie są, tego nie zmienisz.
Z tańszych pytek nie powinno być problemu z:
https://kamami.pl/stm-nucleo-144/566185-...esults=168
https://kamami.pl/stm-nucleo-144/571791-...esults=168
https://kamami.pl/stm-nucleo-144/563267-...esults=168
https://kamami.pl/stm-nucleo-144/563524-...esults=168
ale dokładnie nie czytałem dokumentacji.


EDIT:
https://kamami.pl/stm-nucleo-144/566185-...esults=168 będzie ok, ma 320kB RAM. Nie jest super szybka (80MHz) ale w trybie 16-bit nie powinno być problemów, zwłaszcza, że można użyć DMA. Prawdopodobnie właśnie na STM32L496  będzie zbudowany akcelerator dla wyświetlaczy o rozdzielczości do 480x320.


Naturalnie, jak chcesz się tylko pobawić, jak napisał @kaczakat to baw się. Zobaczysz, że AVR nie nadaje się bezpośrednio do obsługi wyświetlaczy kolorowych o dużej rozdzielczości,  Sytuację ratuje akcelerator graficzny np FT8xx. Niestety, FT8xx nie obsłuży wyświetlacza ze sterownikiem.  Do wyświetlaczy ze sterownikiem opracowałem akcelerator oparty o STM32 https://www.youtube.com/playlist?list=PL...acjvhzPRdM. Na razie tylko dla wyświetlaczy max 128x128 (pewnie będzie upgrade do 160x128). Koszt uC to 13zł. Niedługo powstanie akcelerator (czekam na PCB) dla wyświetlaczy o rozdzielczości do 320x240. Ma on sens, bo koszt uC to trochę ponad 30zł. Czy powstanie dla 480x320 pewny nie jestem. Zależy czy będzie zainteresowanie w co wątpię z dwóch powodów:
- Koszt uC to ok 50zł, czyli prawie tyle ile kosztuje sam wyświetlacz ze sterownikiem.
- Czytelnikom "Elektroniki dla Wszystkich" i "Elektroniki Praktycznej" nie chce się pisać e-maili, wypełniać ankiet o ile nie dotyczą krytyki.
Powyższe wynika po części z:
- Użytkownicy Arduino wolą darmowe, wątpliwej jakości kursy (np na Forbocie) zamiast zainwestować w dobrą książkę lub prenumeratę czasopism. Konsekwencją tego są niepotrzebnie wydane pieniądze i rozczarowania (na szczęście jeszcze nie kupiłeś wyświetlacza). Gdybyś czytał EdW, wiedziałbyś, że wyświetlacz, który chcesz kupić nie nadaje się do Arduino, chyba, że chcesz tam wyświetlać treść zmienianą bardzo rzadko lub na niewielkich obszarach a urządzenie ma jeden ekran (nie ma menu itp). Powodem manipulacji na forach jak Atnel, Forbot, jest fakt, że mają one zyski (bezpośrednie czy pośrednie) ze sprzedaży i rzeczowa informacja wpłynęłaby na spadek zysków.
- Arduino to świat iluzji i marzeń. Brak wiedzy, podstaw matematyki (aby policzyć czas transmisji wystarczy operacja mnożenia i dzielenia liczb całkowitych - wiedza ze szkoły podstawowej, klasa 4 ale trzeba umieć ta wiedze zastosować) powoduje, że Arduinowcy, kuszeni reklamami, łudzą się, że wszystko będzie działać dobrze. Czy widział ktoś, film reklamujący wyświetlacz wysokiej rozdzielczości bez akceleratorta pracujący z Arduino? Ja nie i nie dziwię się, bo kto by kupił wyświetlacz, którego ekran jest rysowany w kilka sekund? Sklepy nie będą sobie strzelać w kolano.

Hasło "Wyświetlacz kolorowy 16-bit 480x320 do Arduino Mega" to jawne oszustwo! Tak samo jak "320x240 do UNO". W ŻADNYM sklepie nie widziałem aby było napisane, że to działa beznadziejnie! Liczy się kasa ze sprzedaży! W przypadku AVR sprawę dodatkowo (poza brakiem RAM i DMA) komplikuje mała ilość pamięci FLASH. Karta SD nie rozwiązuje problemu, bo AVR nie ma interfejsu do kart (4-bit) lecz komunikuje się z kartą w trybie SPI z realną przepływnością ok 4mb/s. Tak 4 a nie 8 jakby się wydawało! Powodem jest brak DMA w konsekwencji, pomiędzy bajtami transmitowanymi przez SPI taktowane 8MHz są średnie przerwy długości mniej więcej jednego bajtu! Teraz zwykła matematyka, jaka jest teoretyczna przepływność transmisji dla karty SD podłączonej do STM32? Nie pamiętam max zegara dla karty, na pewno zadziała na 30MHz. 30MHz * 4 bit = 120Mb/s. Dzięki DMA nie ma przerw pomiędzy bajtami i co ważne, CPU praktycznie nie jest obciążany taką transmisją i podczas niej może realizować inne zadania. Jak się ma 120Mb/s do 4Mb/s (max 5 przy taktowaniu CPU 20MHz) w AVR? Według moich obliczeń 30 razy wolniej!
Nie oszukujmy się, karta SD do AVR może przydać się do zapisywania niewielkiej ilości danych, np rejestracji temperatury z DS18B20 a nie przechowywania grafik dla wyświetlacza!
Kto nie wierzy w moje obliczenia i filmy które umieściłem na Youtube nie sam sprawdzi.
Semi dziękuję za bardzo szczegółową odp dobrze, że wszedłem na forum bo nie mając pojęcia chciałem zamówić z myślą, że będzie działał. Wyświetlacz chce zastosować do powiadomienia o poczcie. Skończyłem swój mały projekt i działa on zasadzie kiedy listonosz uchyli klapkę od skrzynki mam powiadomienie o poczcie zmienia mi się ikona na supli w tel i chciałem do tego celu użyć wyświetlacz mam już zmontowaną druga część układu i wyświetlacz działałby sporadycznie czyli włączał się kiedy uchyli klapkę od skrzynki i chciałem dać jakąś grafikę i napis np ze mam pocztę do odebrania, a kiedy wyjme list to stan się kasuje i wyświetlacz się wyłączy. Czyli co byś proponowanych żeby użyć do tego celu? Bo już się zakrecilem i nie wiem jaki ten wyświetlacz zastosować?
(12-12-2019, 10:40)brendy napisał(a): [ -> ]Skończyłem swój mały projekt i działa on zasadzie kiedy listonosz uchyli klapkę od skrzynki mam powiadomienie o poczcie zmienia mi się ikona na supli w tel i chciałem do tego celu użyć wyświetlacz(...) Czyli co byś proponowanych żeby użyć do tego celu? Bo już się zakrecilem i nie wiem jaki ten wyświetlacz zastosować?
Ekran 480x320 ma 153`600piksi. Nie skompresowany obrazek 16-bit kolor wymaga 307,2kB pamięci. To za dużo na mega2560. Kompracja JPEG to duże wyzwanie dla AVR, dużo za duże. Nawet ARM wspomagają się sprzętowo.

Ratunkiem dla AVR jest wyświetlacz ze sterownikiem FT8xx, np
https://elty.pl/pl/p/Wyswietlacz-LCD-5-4...T800-/1196
https://elty.pl/pl/p/Wyswietlacz-LCD-5-8...e-SPI/1783
ale to kosztuje. Nie kupuj Nextion! Są droższe od FT8xx a oferują mniejsze możliwości. Mają pewną zaletę, są łatwiejsze w użyciu, no i długą listę wad.

Nie zależy Ci na szybkości wyświetlania to znajdzie się rozwiązanie ale napisz:
- Jakie rozmiary w pikselach ma ikona?
- Ile kolorów?
Nie na szybkości mi nie zależy. Trudno mi powiedzieć ile ta ikona ma mieć chciałbym żeby była widoczna na tym wyświetlaczu żebym nie musiał się wpatrywać. Początkowo myślałem, żeby wrzucić kolorowe zdj zmniejszone do rozdzielczości wyświetlacza na cały ekran żeby trochę to ubarwic żeby tak inaczej wyglądało i na nim umieścić napis.
Czyli jakbym chciał dać grafikę jakieś zdj prawie na cały ekran i zostawić miejsce na napis np masz pocztę itp to musiałbym zainwestować 150 wyświetlacz i jakiś mikrokontroler?
(12-12-2019, 12:23)brendy napisał(a): [ -> ]Trudno mi powiedzieć ile ta ikona ma mieć chciałbym żeby była widoczna na tym wyświetlaczu żebym nie musiał się wpatrywać.

Początkowo myślałem, żeby wrzucić kolorowe zdj zmniejszone do rozdzielczości wyświetlacza na cały ekran żeby trochę to ubarwic żeby tak inaczej wyglądało i na nim umieścić napis.

Czyli jakbym chciał dać grafikę jakieś zdj prawie na cały ekran i zostawić miejsce na napis np masz pocztę itp to musiałbym zainwestować 150 wyświetlacz i jakiś mikrokontroler?
Ja tym bardziej nie wiem jakiej wielkości ma być ikona.

Cały czy prawie cały ekran, potrzebujesz 250kB na obrazek, duża czcionka też swoje zabierze. To sugeruje uC z 512kB FLASH. Gdy dasz obrazek JPEG to i 128k wystarczy ale to będzie żółw. Może i w użytkowaniu nie będziesz to przeszkadzać ale ile czasu będziesz testował soft?

Widzę dwie sensowne opcje:
- Tańsza ale wymaga więcej pracy niż CTRL+C i CTRL+V to STM32 za 40..50zł i wyświetlacz, który chciałeś kupić. Gdy jeszcze więcej się pomęczysz (JPEG) to za 15..20zł wystarczy. Możesz użyć płytki NUCLEO za 70..90zł jak chcesz trochę więcej się nauczyć (pomęczyć) za 50zł wystarczy.
- Droższa, AVR, nawet UNO da radę i FT8xx.

Z JPEG na FT8xx jest mała trudność, musi być zapisany w ściśle określony sposób. Jak Ci idzie obsługa GIMP'a?
Czyli ten nucleo?
https://allegro.pl/oferta/stm32-nucleo-f...e=facebook

Będzie kompatybilny z tym wyświetlaczem i wejścia też będą pasowały że bez kabli go podłącze tylko wpiąć?
https://allegro.pl/oferta/lcd-3-5-dotyk-...e=facebook

A czy do ft800 musi być uno czy nano też pójdzie, bo akurat mam nano w domu dlatego pytam. Czyli na Ft800 byłoby łatwiej?
Z gimpem nie bawiłem się, zazwyczaj korzystałem z Photo filtre tam zmieniam rozdzielczośc, format zdj itp, ale myślę że w gimpie też bym sobie poradził.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12