Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Czujniki do bramy garażowej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Zachciało mi się dobre zastąpić lepszym. Mówię tu o sterowniku do uchylnej bramy garażowej. Stary poczciwy sterownik zrobiłem ponad 20 lat temu i działa z małymi problemami do dzisiaj. Nic nie wskazywało, że wystąpi potrzeba jego wymiany, ale zaistniała potrzeba lekkiego uchylenia bramy na sygnał z zewnętrznego urządzenia a po jego zaniku domknięcia bramy. 
W zasadzie wszystko mam, jak na razie, wymyślone albo jest w fazie "wymyślania", ale na zapytanie syna czy nie dorobiłbym czujników, które zabezpieczały by przed przypadkowym przyciśnięciem kogoś lub czegoś podczas zamykania bramy napotkałem na problem. Żadne z dedykowanych zabezpieczeń nie pasuje. Przypomnę, że jest to brama uchylna do góry jakby co.
Fotokomórka w świetle bramy nie zda egzaminu, bo wystarczy, że samochód stoi 5 cm przed otwartym garażem i czujka już go nie łapie jako przeszkody w zamknięciu bramy.
Pomyślałem o czujnikach parkowania do samochodu i umieszczeniu ich u dołu skrzydła bramy, tak aby wyłączały napęd jak brama zbliży się do przeszkody np na 10 cm. 
I teraz pytanie po wielkim wstępie.
Czy jest to możliwe przy wykorzystaniu takich czujników, bo nie wiem czy można jakoś je sprzęgnąć z arduino, które będzie sterowało bramą.
Może zaproponujecie inne rozwiązanie. 
Dodam, że wyłącznik przeciążeniowy jest obecnie i będzie przewidziany w nowym wykonaniu.
Wgryzam się w temat. Zakupiłem zestaw czujników parkowania do samochodu z wyświetlaczem odległości samochodu do przeszkody. Wyświetlacz to dwie cyfry plus dwie linijki diodowe 7 pól, które zapalają się w miarę zbliżania się samochodu do przeszkody. Wyświetlacz działa dość ciekawie. Dochodzą 4 przewody + - sygnał do buzera i DA sygnał do wyświetlacza. Jest tam układzik scalony, który tym wszystkim zawiaduje, ale "chińczyk" zdrapał jego oznaczenie.
Czy ktoś się spotkał z podobnym rozwiązaniem, czyli aby jednym przewodem sygnałowym sterować czterema wyświetlaczami 7 segmentowymi bo tak to w efekcie działa. Chciałbym z sygnału wyłuskać dane i przekazać do arduino.
Jak się nie da programowo to będę robił na piechotę przez transoptor podłączony do jednej z diod linijki.
W necie znalazłem podobne rozwiązanie, ale tam jest sterowanie dwoma sygnałami (zegar i dane).
W sumie takie czujniki to proszenie się o problemy.. A w systemach bram od dawna się stosuje bariery podczerwieni sprawdzone i nie kłopotliwe a co najważniejsze TANIE i nie zawodne...

"Fotokomórka w świetle bramy nie zda egzaminu, bo wystarczy, że samochód stoi 5 cm przed otwartym garażem i czujka już go nie łapie jako przeszkody w zamknięciu bramy."

A w czym problem dać barierę nawet 1m przed brama??
(08-02-2020, 11:53)Jarewa0606 napisał(a): [ -> ]W sumie takie czujniki to proszenie się o problemy.. A w systemach bram od dawna się stosuje bariery podczerwieni sprawdzone i nie kłopotliwe a co najważniejsze TANIE i nie zawodne...

"Fotokomórka w świetle bramy nie zda egzaminu, bo wystarczy, że samochód stoi 5 cm przed otwartym garażem i czujka już go nie łapie jako przeszkody w zamknięciu bramy."

A w czym problem dać barierę nawet 1m przed brama??
No może masz rację, że rozwiązanie z czujnikami może stwarzać problemy, ale zobaczę jak to będzie w praktyce. zawsze, jak się nie sprawdzą, będę mógł je wyłączyć i będzie jak dotychczas. W świetle bramy dodam fotokomórkę czy będą czy nie dodatkowe czujniki na bramie. Z czujnikiem przed bramą mam problem, bo nie mam go jak zamontować. Wiem, że można słupki itp, ale tam mam ciąg komunikacyjny i słupki by mi przeszkadzały. Dodatkowo chciałbym "badać" stan zajętości powierzchni od światła bramy do około 1m przed nią. No ale to tylko założenia, zobaczę co z tego wyjdzie.