Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Problem z wyświetlaczem LCD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

mam problem z wyświetlaczem LCD podłączonym do arduino nano. To jest schemat podłączeń:
[Obrazek: Arduino_LCD.png]
To jest program, który wgrywam:

Kod:
#include <LiquidCrystal.h>
LiquidCrystal lcd(2, 3, 4, 5, 6, 7);
 
void setup() {
  lcd.begin(16, 2);
  lcd.setCursor(0, 0);
  lcd.print("Hello");
  lcd.setCursor(0, 1);
  lcd.print("World!");
}
 
void loop() {
}
Niestety, wyświetlacz nie działa poprawnie. Kiedy kontrast na wyświetlaczu jest ustawiony na maksa wyświetlają się czarne kwadraty. Kiedy ustawię kontrast na minimum, zresetuję arduino, chwilę odczekam i ustawie kontrast z powrotem na maksa dopiero wtedy pojawia się napis "Hello World!". Podejrzewam, że jest to problem z niewystarczającym natężeniem prądu. Tutaj jest link do filmiku, który przedstwia mój problem: https://drive.google.com/file/d/1Q9kM5mZ1n0r0KOH1sghzs5WaK6_7x1me/view?usp=sharing

Jeżeli ktoś ma pomysł w czym tkwi problem bardzo proszę o pomoc.
Prądu dużo tu nie trzeba, zwykłe USB powinno dać radę z dużym zapasem, po prostu zmierz napięcie na pinach dla pewności. W setup możesz dać jakiś delay na samym początku np. z 10ms.
Na pewno popraw luty, użyj topnika, te na filmie są koszmarne, przyłóż grot tak by podgrzać pin i płytkę jednocześnie, cyna ma ładnie ułożyć się w stożek obok pina z lekkim wklęśnięciem.
(29-03-2020, 04:24)kaczakat napisał(a): [ -> ]Prądu dużo tu nie trzeba, zwykłe USB powinno dać radę z dużym zapasem, po prostu zmierz napięcie na pinach dla pewności. W setup możesz dać jakiś delay na samym początku np. z 10ms.
Na pewno popraw luty, użyj topnika, te na filmie są koszmarne, przyłóż grot tak by podgrzać pin i płytkę jednocześnie, cyna ma ładnie ułożyć się w stożek obok pina z lekkim wklęśnięciem.
Poprawiłem luty i działa bezbłędnie! Dziękuje