Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Attiny85 błąd wgrywania
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam. Otóż zakupiłem mikrokontrolery attiny85. Chciałem zacząć je programować. Pobrałem bibioteki, wgrałem ArduinoISP, odpowiednio podłączyłem attiny do arduino, dałem kondensator 10uF między reset a GND. Ustawiłem arduino as isp i klapa. Wywala mi błąd. 

 avrdude: stk500_program_enable(): protocol error, expect=0x14, resp=0x50
avrdude: initialization failed, rc=-1
        Double check connections and try again, or use -F to override
        this check.

avrdude: Send: Q [51]  [20]
avrdude: Recv:
avrdude: stk500_disable(): protocol error, expect=0x14, resp=0x51


Prosiłbym o pomoc bo chciałbym koniecznie rozwiązać ten problem. Na zagranicznych forach szukałem i niewiele znalazłem. Mam nadzieje że tutaj ostatecznie rozwiąże problem.
Schemat połączenia był by wskazany
(22-04-2020, 21:19)Jarewa0606 napisał(a): [ -> ]Schemat połączenia był by wskazany
Podłączyłem mikrokontroler według tego schematu.

https://www.google.com/url?sa=i&url=http...AdAAAAABAD
Jak "dałem kondensator 10uF między reset a GND" to na pewno nie "odpowiednio podłączyłem attiny". Do pinu RST podłączasz rezystor 10k z VCC, a nawet po prostu nic. Rezystor jest po to by zakłócenia nie powodowały przypadkowych resetów, kiedyś, później, jak już będzie wszystko przeznaczone do użytku, a i nie trzeba tego demontować do programowania.
Kondensator 10u możesz dać na VCC z GND.
Pokazany schemat jest niepełny. Niektórzy wpadają pomysł by podłączyć RST Arduino ASISP z RST pacjenta co oczywiście nie zadziała, ma to być pin wskazany jako RST w szkicu, najczęściej 10. Poza tym trzeba wybrać odpowiedni uC, mieć wgrane odpowiedni CORE i wybrać odpowiednie polecenie do programowania - wgraj używając programatora. A jak jeszcze jest to nowy uC z półki sklepowej programator musi być wybrany w wersji SLOW, bo nowy uC ma zegar 1MHz, warto też ustawić od razu fusybity (wgrać bootloader).
daj znać jak CI to ruszy. Ja co prawda kupiłem Attiny85kit którego można programować bezpośrednio z USB ale chciałem też przećwiczyć tym sposobem i niestety mi się nie udało.
(24-04-2020, 09:28)iwi napisał(a): [ -> ]daj znać jak CI to ruszy. Ja co prawda kupiłem Attiny85kit którego można programować bezpośrednio z USB ale chciałem też przećwiczyć tym sposobem i niestety mi się nie udało.
OK. Dzis może jutro spróbuje go uruchomić.