Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Problem z wysterowaniem transoptora PC817
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Mam problem z wysterowaniem transoptora przez Uno. Napisałem program który steruje mi wyjściem pwm zależnie od położenia potencjometru w zakresie 0÷5V. Podpiąłem to do wejścia transoptora przez 200, 100 a nawet 22ohm. Do wyjścia transoptora podpięty jest w szeregu z zasilaniem rezystor 200ohm na 12V. Mierzyłem prąd przepływający przez rezystor i jedyne co osiągam to regulacja prądu w zakresie 0.15mA między ok 5.69mA do 5.84mA. Zależy mi na wysterowaniu transoptorem prądu czujnika ciśnienia i jego regulacji między 0 a 6mA.

#define pwmPin 9
float odczytanaWartosc;
float napiecie;

void setup() {
pinMode(pwmPin, OUTPUT);
  Serial.begin(9600);//Uruchomienie komunikacji przez USART - podglądałem wartość napięcia na wyjściu Uno
}
 
void loop()
{
  odczytanaWartosc = analogRead(A5);//Odczytujemy wartość napięcia
odczytanaWartosc= map(odczytanaWartosc, 0, 1024, 0, 255);



analogWrite(pwmPin, odczytanaWartosc);
delay(25);
}
A jaki transoptor numer model ?

Ale patrzac sie na to

"Napisałem program który steruję mi wyjściem pwm zależnie od położenia potencjometru"

i na to co w programie

"analogWrite(pwmPin, odczytanaWartosc);"

Sporo nauki jeszcze ci jeszcze pozostało....

Naucz sie pierw podstaw co to sygnały cyfrowe a co to analogowe...

Bo pewnie użyłeś transoptor cyfrowy a chcesz by działał na anologu...
Edytowałem post uzupełniając. Arduino Uno, transoptor PC817. A sam projekt jest roboczy bo docelowo chcę ustalać wartość pwm przez monitor portu szeregowego. Potencjometr podpięty tylko dla szybkości pomiarów bo wszystko piszę na telefonie.
To teraz pokaz schemat
(01-05-2020, 22:17)Jarewa0606 napisał(a): [ -> ]To teraz pokaz schemat
Załączony.
O ile wejście nie powinieneś schodzić niżej niż 190 Ohm bo to już sięga max 20mA a ty dałeś " 200, 100 a nawet 22ohm" to mogło a nie musiało uwalić ardunio jak i sam PC817..

Nie rozumie trochę wyjścia mało opisane ale tam powinno byc około 2kOhm na prąd zwarciowy 12V do 6mA......
Zrobiłem doświadczenie z takim transoptorem.
R = 750 om
Wyjście zasilane z 5V opornik 320 om.
Wyniki:
PWM 50 prąd 2 mA
PWM 100 prąd 4 mA
PWM 150 prąd 6 mA
PWM 200 prąd 8 mA
PWM 250 prąd 10mA
Wynika, że wszystko działa jak powinno.
Trzeba sprawdzić w stanie max czyli, gdy podasz na diodę napięcie 5V przez opornik czy wysterowuje Ci tranzystor na ful czyli czy jest całkowicie otwarty. U mnie było wtedy na nim napięcie około 1V, prąd diody był około 5mA.
Cześć przetworników cisnienia w maszynach które obsługuję jest 2 przewodowa dlatego na wyjściu transoptora zaznaczyłem to jako źródło napięciowe. Komputer z którego te przewody wychodzą mierzy prąd w skali 0-6mA. Masz rację z opornikiem. Faktycznie błąd że wstyd się przyznawać. Ale to nie zmienia faktu braku reakcji wyjścia transoptora na zmianę napięcia wejściowego. Chyba że uwaliłem wyjscie opornikiem 200ohm bo w datasheet był chyba Imax 50mA...
Z tego co opisujesz wynika , że opornik w części tranzystorowej transoptora powinien mieć wartość około 1800 omów.
Wyliczyłem tak 12V -1V spadku na tranzystorze transoptora czyli 11V podzielić przez 6mA co daje około 1800 om. Dając 200 om za mocno obciążasz układ i stąd problemy. Sprawdź czy jesteś w stanie "wyciągnąć" większy prąd z tego wyjścia maszyny niż 6 mA. Może jest tam jakiś ogranicznik prądu. Sprawdzić to możesz używając potencjometru 10 kom i miernika.
Dziękuję Twoje podpowiedzi okazały się trafne. Na wyjściu z uC 750ohm, a na 12V na wyjściu transoptora opornik 1.4kohm i wszystko gra. Sterowanie prądem w obwodzie 12V od 0 do 5.4mA. Jesteś w stanie wskazać mi jakieś źródło o poprawnym sterowaniu pwm? Nie rozumiem Twojego przytyku o rozróżnianiu sygnałów cyfrowych i analogowych bo we wszystkich książkach które posiadam sterowanie pwm opisywane jest przez analogWrite. Teraz mam zagwozdkę jak przez monitor portu szeregowego wysterować wyjscie pwm. Ale jest już pomysł i będę testować. Dziękuję jeszcze raz.
Stron: 1 2