Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Ładowarka 18650 dla Arduino?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hej Smile

Dostanę na dniach wiaderko akumulatorów z laptopów i mam zamiar wyrwać z nich ogniwa 18650,
przesegregować i do czegoś je zatrudnić. Np. do zasilania arduinowych projektów Smile

Pomiar ogarnę używając INA226. Rozładowanie przez rezystor powiedzmy 2Ohm.

Pozostaje kwestia ładowania. Szukam modułu, który będzie ładował pojedyncze ogniwo
18650 prądem niech będzie 1A meldując do zewnętrznego kontrolera jak mu idzie Smile
Czyli przynajmniej podając na jeden pin napięcie "teraz ładuje", drugi "naładowane",
trzeci "weź ten złom ode mnie".

Chcę to po prostu napisać tak, że po załączeniu startuje ładowanie, gdy ładowarka uzna
że ogniwo jest naładowane melduje o tym kontrolerowi, który wyłącza zasilanie ładowarki,
podłącza do ogniwa obciążenie i rozładowuje do tych 3V. Potem ponowne ładowanie.
Wyniki ładnie na LCD...

No i właśnie kwestia - jaki moduł ładowarki zastosować?

Z góry dzięki

Jakub
Olśniło mnie z lekka Wink

Jako, że nie znalazłem modułu, który miałby wyjścia informacyjne to wpadłem na pomysł,
żeby wykorzystać ...LEDy informacyjna na płytce Smile W końcu jakieś tam napięcie się pojawia
można się wlutować i rozkminić co się dzieje Smile
Np. w takiej ładowareczce jedna dioda ma sygnalizować ładowanie, druga naładowanie.
To chyba powinno do szczęścia wystarczyć Smile
https://allegro.pl/oferta/ladowarka-micr...8515868860

Jakub
O tym samym pomyślałem zaczynając czytać od pierwszego postu. Włączanie modułów to pewnie jakieś mosfety logic level. Całość trzymaj z dala od rzeczy łatwopalnych.
Tak, miałem już w rękach (dosłownie) płonącego LiPola... Emocji wystarcza na kilka dni.

Przełączanie prądu zrobię zwykłymi przekaźnikami. Tam będzie max 2A a tranzystorów
żadnych nie mam Smile

Jakub
Rozładowywanie już działa. Zmieniłem bocznik tak, żeby zakres pomiarowy kończył się na 3A
i INA226 mierzy ładnie. Skalibrowałem względem miernika oraz ładowarki Imax B6AC i zgadza się.

Ładowarki zamówione Smile

Jakub