Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Czujnik temperatury bez opóźnienia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam czy jest jakaś możliwość aby Dallastemperature zmniejszyć czas pobierania aktualnej temperatury? Potrzebuje pobierać średnio aktualną temperaturę co ok 100 ms i czas blokowania przez pobieranie temperatury jest dla mnie za długi. Bądź co może wykorzystać innego aby jak najbardziej skrócić ten czas
Dlatego NTC są niezastopione nie dość że odczyt to 3us to formatowanie i stabilizacja poniżej 1ms.. Nic szybszego nie ma....


Z tego co wiem DS chyba minimum 200ms ale dokładność. Spada drastycznie...
NTC spoko bo to po prostu rezystor o zmiennej rezystancji więc sam w sobie opóźnień nie wprowadza, ale musisz pilnować jego parametrów. Chodzi mi o to, że odradzałbym zakup pierwszego lepszego termistora NTC jaki znajdziesz w sklepie stacjonarnym - najczęściej nic o nim nie wiadomo. Kup coś pewnego (np z TME) i przyjżyj się jego nocie katalogowej. Będziesz miał podany wzór (dość rozbudowany, swoją drogą) określający zależność rezystancji od temperatury. Jeśli zależy Ci na dokładności pomiaru poniżej `1% radzę zastosować w dzielniku potencjometr montażowy jako rezystor nastawny i ustawić go idealnie na wartość, której oczekujesz.

Druga sprawa - nie ważne czy zastosujesz termistor czy przetwornik temperatury, musisz zadbać o jak najlepsze sprzężenie termiczne czujnika z elementem, którego temperaturę chcesz mierzyć. W praktyce będzie to mocny docisk mechaniczny i pasta termoprzewodząca.
Jak byś był przekonany to masz tu fajny kalkulator na liczbach całkowitych a nie floatach by nie zamulić ardunio ... Ja go bardzo często używam działa szybko i stabilnie.. Odczytuje 5x pod rząd ADC uśredniam wynik potem znowu uśredniam i przeliczam.

http://www.sebulli.com/ntc/index.php?lan...5&tmax=130
Dziękuję wszystkim bardzo za pomoc. Będę musiał się przyjrzeć bliżej temu gdyż obecnie użyty termometr ma za duże opóźnienie i przez to sterowanie nie jest w pełni natychmiastowe jak bym tego oczekiwał. Plusik dla was