Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Czujnik jakości powietrza
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć. Mam zamiar stworzyć stację jakości powietrza na moim Arduino Uno wifi rev2, ale potrzebuję  rad dotyczących czujnika, który powinienem wybrać do pomiaru jakości powietrza (PM 2,5, PM 10). Chcę uzyskać najdokładniejsze pomiary. Zastanawiałem się nad PMS5003, ale nie wiem, czy to dobry wybór. Czy możecie mi pomóc wybrać dośc tani (do 100zl) czujnik, który mógłbym podłączyć do mojego arduino bez dodatkowych shieldow?
Ten czujnik pracuje po UART i potrzebny będzie konwerter poziomów 3,3V na 5V. Mam podobne i działają OK.
(03-11-2020, 22:21)Agregacik napisał(a): [ -> ]Ten czujnik pracuje po UART i potrzebny będzie konwerter poziomów  3,3V na 5V. Mam podobne i działają OK.

Mógłbyś dokładnie podpowiedzieć jaki kowerter potrzebuje i jak to podłączyć ?
https://allegro.pl/oferta/konwerter-pozi...9803814658
Może być taki lub bawić się inaczej, jest dużo przykładów w internecie. Wujek GOOGLE się pogniewał na Ciebie Smile.
A nie lepiej zasilić całe urządzenie z 3.3V ?
(05-11-2020, 10:17)Robson Kerman napisał(a): [ -> ]A nie lepiej zasilić całe urządzenie z 3.3V ?
Ale przeciez czujnik PMS5003 zasilany jest napięciem od 4,5V do 5,5V, wiec jak 3,3 ?
(05-11-2020, 15:56)voik123 napisał(a): [ -> ]Ale przeciez czujnik PMS5003 zasilany jest napięciem od 4,5V do 5,5V, wiec jak 3,3 ?

1) Ja mówię o zasileniu Arduino napięciem 3.3V żeby zejść z poziomami logiki do poziomu PMS'a, coby nie trzeba było stosować konwertera.
2) Ale Arduino zasilane jest napięciem od 7V do 12V, a pracuje na logice 5V, a jednak można zasilić je napięciem 3.3V. Pewnie dla tego, że ominiemy LDO. 
3) Tak samo można zrobić z PMS, bo tam logika zasilana jest 3.3V przez LDO właśnie, więc nie widzę problemu jego ominięcia i zasilania PMS też przez 3.3V
4) można zastosować dwa rezystory na TX do sterowania PMS, a RX sobie poradzi z odbiorem 3.3V nawet przy logice 5V.

Masz sporo możliwości, więc po co pchać się w konwerter?
Bo ludzie lubią sobie życie komplikować...

Zamiast ardunio uno użył bym esp32...