Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Pierścień LED WS2812 przestaje działać
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć!

  Zrobiłem prosty układ z pierścieniem LED. Lata sobie kropka w różnych kolorach najpierw sama, potem zostawiając ślad. Problem jest taki, że po ok. 30 sekundach całość zaczyna szwankować.

  Pierścień zasilam z pinu 5V z arduino nano przez potencjometr, więc nie bezpośrednio.

Jeśli odłączę od zasilania i szybko podepnę znowu, to dalej wariuje. Dopiero jak odczekam dłuższą chwilę, to ponownie przez jakiś czas działa.

Ktoś ma pomysł, co jest nie tak? Coś się przegrzewa?

Filmik

Marcin
16 led, w każdej 3szt, x20mA to daje w sumie 960mA max, USB może dawać 500mA, albo i nie. Podłącz zewnętrzny zasilacz co najmniej 1000mA i zobacz czy to coś daje, między UNO i led pozostaw tylko linię danych i GND.
Potencjometr nic nie daje, to co płynie prądu do led to ewentualnie część zamieniasz na ciepło w potencjometrze, wywal go z układu. Ledy mają PWM, możesz po prostu ustalić niższą max jasność, to obniży zużycie prądu.
(24-11-2020, 01:02)kaczakat napisał(a): [ -> ]16 led, w każdej 3szt, x20mA to daje w sumie 960mA max, USB może dawać 500mA, albo i nie. Podłącz zewnętrzny zasilacz co najmniej 1000mA i zobacz czy to coś daje, między UNO i led pozostaw tylko linię danych i GND.
Potencjometr nic nie daje, to co płynie prądu do led to ewentualnie część zamieniasz na ciepło w potencjometrze, wywal go z układu. Ledy mają PWM, możesz po prostu ustalić niższą max jasność, to obniży zużycie prądu.

Dzięki, dam znać, jak sprawdzę.

Marcin
(24-11-2020, 01:02)kaczakat napisał(a): [ -> ]16 led, w każdej 3szt, x20mA to daje w sumie 960mA max, USB może dawać 500mA, albo i nie. Podłącz zewnętrzny zasilacz co najmniej 1000mA i zobacz czy to coś daje, między UNO i led pozostaw tylko linię danych i GND.
Potencjometr nic nie daje, to co płynie prądu do led to ewentualnie część zamieniasz na ciepło w potencjometrze, wywal go z układu. Ledy mają PWM, możesz po prostu ustalić niższą max jasność, to obniży zużycie prądu.

Ale, ale... do filmu podpiąłem do ładowarki, która daje 2 ampery. Czy arduino nano jest w stanie przepuścić taki prąd na pin 5V?

Marcin
Nie wiem, ładowarka może mieć napis 2A, ale wcale nie musi tyle dawać. Gdyby każdym kablem można było puścić dowolny prąd w nieskończenie szybkim czasie to nie byłoby w sprzedaży kondensatorów. Jak coś się dzieje nie halo to najszybciej eliminować najprostsze problemy.
To była kwestia zasilania. Dałem +5V bezpośrednio, nie przez arduino i śmiga aż miło.

Marcin