Arduino Polska Forum

Pełna wersja: [Szukam] Czujnika do poziomu "dna"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jak w temacie, poszukuje czujnika, który zmierzy mi poziom pozostałej ilości soli w filtrze (uzdatniaczu) wody na głównym zaworze.

W skrócie, chciałbym go (ten czujnik) zawiesić na brzegu pojemnika na sól, tak aby nie stykał się z wodą. Pojemnik jest wypełniony wodą i na dnie leży "jakaś" warstwa soli. Właśnie poziom tej warstwy soli chciałbym mierzyć - nie chce mi się co parę dni latać do piwnicy i sprawdzać ile tej soli faktycznie zostało.

Czy przychodzi Wam na myśl jakaś podpowiedź?
Zużycie soli zapewne zależy od przepływu wody i chyba ten przepływ byłby najprościej zmierzyć. Sól pewnie ma niwelować twardość wody, takie czujniki też są do kupienia. TDS do Arduino widziałem na Ali za 7.92$, ale to taki bardziej do mierzenia w szklance wody, w akwarium, nie w rurach pod ciśnieniem 6bar. Można by go ewentualnie próbować zainstalować w spłuczce WC. Do tego jakiś przetwornik, ESP8266 (może wbudowany przetwornik wystarczy), wysłać dane okresowo na ThingSpeak, na telefon widget
[attachment=1074]
i brzuch rośnie...
Brzuch rośnie Smile właśnie robię sobie taki mały ekosystem do domu (temperatury, wilgotności etc) i chciałem dołożyć poziom soli. Gdyby nie ta woda to pewnie zastosowałbym zwykły ultradźwiękowy pomiar odległości.

Co do wpływu wody na poziom soli to się nie wypowiem, jeszcze nie mam tu wiedzy.

Myślałem też nad jakąś mechaniczną sonda, po zasypaniu soli, położyć ją "na wierzchu" i sprawdzać co jakiś czas jak nisko się zsunęła (wybaczcie, laik jestem - z nudów szukam sposobów zagospodarowania czasu po home office).

Nie ma ciśnienia, coś wymyślę Smile



Wysłane z mojego ASUS_X01BDA przy użyciu Tapatalka
Możesz sobie zamocować magnes neodymowy na pręcie z jakiegoś plastiku PEHD i na zewnątrz czujniki pola. Który zadziała bardziej, to wiesz gdzie magnes jest. Ale to kłopotliwe, dosypujesz to trzeba jakoś go na górę wyciągnąć.
No i to woda, pewnie pitna, nie wiem jak to będzie reagować z magnesem.
Te sondy widziałem też na Allegro, montuje się na trójnik, więc średnica powinna być jak wężyka. Skoro wężyk wytrzymuje to i ta sonda powinna się trzymać na oringu: https://allegro.pl/oferta/tds-ec-hm-digi...6990052001
A tu sama sonda do Arduino z Ali: https://pl.aliexpress.com/item/400101069...fb8eg&mp=1
Świetna idea! Myślałem o czymś podobnym ale opartym o steppery Smile

Wysłane z mojego ASUS_X01BDA przy użyciu Tapatalka