Arduino Polska Forum

Pełna wersja: podłączenie silnika krokowego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć,
mam zapewne banalny problem, który mnie blokuje przed ruszeniem dalej z projektem. Robię slider kamerowy. Mam już fizyczny slider i elementy elektroniki, ale nie mam pojęcia jak je podłączyć. Z kodem powinienem sobie jakoś poradzić, ale boję się, że coś źle podepnę i od razu spalę... Wertowałem internet i dokumentacje, ale jeszcze jestem za cienki w wyciągnięciu wniosków. Czy mógłby mi ktoś z Was powiedzieć jak to najlepiej podłączyć? Zależy mi na powolnej, płynnej pracy silnika.
Oto zestaw, który posiadam:

sterownik: tmc 2209 v3
silnik krokowy 17hs4401
Arduino Pro Micro ATmega32U4 5V / 16MHz

Będę wdzięczny za pokierowanie mnie, bo frustracja zaczyna brać górę...
[Obrazek: 3a759a78b3cff.jpg]
Pierwszy lepszy rysunek z google, a do ardunio podłączasz tak jak wskazuje lub zrobisz w bibliotece... RX/TX nie jest koniecznością..
(05-02-2021, 06:42)Jarewa0606 napisał(a): [ -> ]Pierwszy lepszy rysunek z google, a do ardunio podłączasz tak jak wskazuje lub zrobisz w bibliotece... RX/TX nie jest koniecznością..
Dzięki za pomoc. To dopiero mój drugi projekt. Ale powoli się uczę.
Jeśli to ma być powolna, płynna praca silnika, to musisz ustawić mikrokroki.
W nocie pdf https://www.trinamic.com/fileadmin/asset...t_V103.pdf
na stronie 13, rozdział 3.4 Configuration Pins
MS2 do VCC, MS1 do GND i powinieneś ustawić sterownik na 64 mikrokroki.
Nie wiem na jakiej częstotliwości puszczasz sygnał step, ale tak z doświadczenia powiem, że przy 1/32, to dla szybkiego taktowania, silnik będzie gubił kroki. Musisz się pobawić ustawieniami w bibliotece silnika. Albo najlepiej sterować nim bez biblioteki.
Tak mówiąc nie ma znaczenia bo TMC wszystkie ustawienia kroki podciąga wewnętrznie do 256 mikrokroków dlatego są "CICHE" czy to ustawi 1/2,1/8,1/16 itd zawsze to będzie 255 chyba że wymusi i wyłączy tryb cichy funkcję "stealthChop2" ...

Tu tylko trzeba ustawić by potem wiedzieć jakie są przeliczniki kroki/mm czy coś innego by wiedzieć ile dany krok coś poruszy....