Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Gorący tranzystor.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
[attachment=1105]Cześć.

Prosty układ. Transzystor NPN BC547 B 

Hfe 380

Dostaje masę z akumulatora z przetwornica do 5v o maksymalnie 1A 

Oba tranzystory podłączone są tak samo, powiadaj różne rezystory.

Do ledów zielonych zastosowałem 51K Ohm do czerwonych 320Ohm. Tak wyszło z miernika...

Jeden tranzystor grzeje się na potęgę, a drugi jest chłodniutki. 

Dlaczego pierwszy tranzystor wg. multimetru wymaga aż 51k Ohm a drugi tylko 320 Ohm?

Zmierzyłem, ze maksymalnie ledy czerwone pobierają 280mA a zielone 118mA na tej podstawie dobrałem rezystory, które po podłączeniu tyle mA mi wypuszczają na gnd do ledow.

Co robie nie tak ?
Dodam, ze gdy zamieniam rezystor to nic się nie zmienia, dopóki nie zamienię pinów na Arduino i nie nacisnę przycisku reset.

Totalnie nie kumam nic, pomocy.
Co ogranicza prąd do ledów? Narysuj schemat,
Po pierwsze co to za ledy?? ile sztuk?? BC547 dup... nie urywa maksymalny jego prąd to 100ma....
Zwykły pasek 5v 0,5m. Czerwone a drugi zielony

30 diod 2835 2,4 W.

Jaki tranzystor powinienem w takim razie zastosować ?

Rozumiem, ze gdy podane mu 1000mA to on wypuści i tak maksymalnie 100mA ?
Dlatego się tak cholernie grzeje ? .
(15-02-2021, 08:15)Agregacik napisał(a): [ -> ]Co ogranicza prąd do ledów? Narysuj schemat,
Prąd ledow jest ograniczony na samym pasku rezystora SMD, Które są już oryginalnie przylutowane. 
link do aukcji: Zobacz ofertę: 50 CM TAŚMA 
Tranzystor ma 100mA ty go przeciążasz dlatego się grzeje czytaj dokumentacje... tym tranzystorem możesz co najwyżej 4 diody z paska zasilić....

"Rozumiem, ze gdy podane mu 1000mA to on wypuści i tak maksymalnie 100mA "

Wypuści więcej ale będzie się cholernie grzał... te do 100 to jego normalna praca....
(15-02-2021, 13:47)Jarewa0606 napisał(a): [ -> ]Tranzystor ma 100mA  ty go przeciążasz dlatego się grzeje  czytaj dokumentacje...  tym tranzystorem możesz co najwyżej  4 diody z paska zasilić....

"Rozumiem, ze gdy podane mu 1000mA to on wypuści i tak maksymalnie 100mA "

Wypuści więcej ale będzie się cholernie grzał...  te do 100 to jego normalna praca....
Jaki tranzystor powinienem zastosować w moim projekcie ?

5v z aku 2700mah
bardziej mosfet na duże prądy...
Problem jest nadal taki, ze na moim tranzystorze napięcia są różne.

Raz potrzebuje 10 Ohm rezystor żeby ledy działały Ok, a raz 10k Ohm.

Mało tego, muszę przełączyć piny ze stanami wysokimi miejscami, żeby prąd był większy ...

Nie kumam nic... pomocy Sad


Zastosowałem w tym momencie rezystor 10k na bazę z arduino Uno
Oraz 100 Ohm na tranzystor. Multimetr pokazywał 20 mA a psem ledowy wydaje się jakby świecił pełna mocą.

Gdy przestawiłem stan wysoki z innego PINu, to nagle napięcie spadło do 13 mA ....

Wtf ?
Stron: 1 2 3