Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Sterownik zawieszenia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć, 
Mam w planach zrobić sobie sterownik w samochodzie do pneumatycznego zawieszenia, każde koło osobno sterowane, 
Jak ma działać sterownik:
-Ma pilnować, aby ciśnienie w zawieszeniu było w normie
-Posiadać 3 tryby, Sport, komfort i maksymalne opuszczenie 
-Możliwość sterowania każdego koła z osobna 

Co musi posiadać:
-4-5 guzików do sterowania menu 
-Mały wyświetlacz
-jako że jest to zawieszenie pneumatyczne i każde koło będzie sterowane z osobna to musi posiadać 4 czujniki ciśnienia powietrza i 4 elektrozawory pneumatyczne (każdy elektrozawór ma 2 cewki) 

A teraz moje pytania,
Czy arduino podoła temu projektowi ?? 
Jakie arduino jest mi potrzebne? 
Na co zwrócić uwagę przy wyborze czujników?

Na programowaniu nic się nie znam, ale nawet gdybym miał robić to rok, chcę to zaprogramować sam z waszą pomocą
Jeśli coś napisałem niejasno, mogę się poprawić, piszę ten temat na szybko przed pracą  Big Grin
Pozdrawiam
Czy mówimy o zawieszeniu opartym na gotowych siłownikach z np. wyprowadzonym wbudowanym czujnikiem ciśnienia?
(13-01-2022, 23:01)MadMrQ napisał(a): [ -> ]Czy mówimy o zawieszeniu opartym na gotowych siłownikach z np. wyprowadzonym wbudowanym czujnikiem ciśnienia?
Jest to zawieszenie na sportowych amortyzatorach (gwintowane zawieszenie) w którym zamiast sprężyn są poduszki pneumatyczne,nie ma żadnych miejsc na czujniki, normalnie wpinają w instalacje manometry, ja chcę po prostu zastąpić manometr czujnikiem z którego arduino by pobierało informacje o ciśnieniu w poduszkach
W przeliczeniu na oko wyjdzie cię za części około 4x250-500 za dobry czujnik przetwornik ciśnienia, 4x200 za zawór czyli około ze wszystkim 2,5tyś. Nie ma gotowych rozwiązań za tą cenę??
Zakładam, że ma to faktycznie jeździć w jakimś aucie, chyba że to "tylko" temat pracy magisterskiej/inżynierskiej.

Jeżeli ma jeździć w aucie stanowczo odradzam - o ile działający program byłbyś w stanie stworzyć to pomyśl w takim przypadku o kwestiach bezpieczenstwa i co najważniejsze legalności takiej modernizacji auta.

A jeżeli chodzi o to, czy Arduino podoła - w tym momencie mamy tak duży wybór mikrokontrolerów, że dobranie czegoś pod projekt nie powinno być problemem. Zacznij kompletować sprzęt, wertuj datasheet i dowiesz się ile sygnałów będzie Ci potrzebne do pełnego działania układu.

Tak na początek:
- 4 piny analogowe dla czujników ciśnienia (chyba, że przetworniki 4-20mA będziesz miał)
- 8 pinów cyfrowych do wysterowania cewek (na pewno nie bezpośrednio, będziesz potrzebował układu pośredniczącego)
- 5 pinów cyfrowych na przyciski

Można kupić shielda do Arduino UNO z wyświetlaczem LCD 16x2 i masz tam od razu komplet przycisków wykorzystujący jedno wejście analogowe.