Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Jak to zrobić - modbus rtu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć,

potrzebuję zrobić sterownik, który będzie miał 2 wejścia DI i w zależności od tego na którym DI będzie sygnał, będzie zapisywał różne wartości po modbus do innego sterownika.
Pomyślałem, że arduino może być ciekawym wyborem, ale do tej pory jeszcze nie miałem go w rękach, pora się trochę douczyć Smile 
Czy możecie mi podpowiedzieć, czy aby dostać RS485 na arduino to koniecznie jest potrzebna nakładka? Jeśli tak, to jaka? I w ogóle, na jakiej wersji będzie najłatwiej to zrobić? Na UNO czy NANO? A może jest jakaś wersja, która ma już gotowy port RS485?
Są moduły Modbus do Arduino, w Chinach kiedyś w okolicach 1$. Można je podłączyć i do PC i do Arduino (w zależności od wersji, ewentualnie potrzebny konwerter USB-UART). Na Allegro też https://allegro.pl/oferta/modul-konwerte...1792123179. Coś do PC jest o tyle dobre, że są różne gotowe programy, którymi można przetestować komunikacją 485.
Lepszy jest moduł PRO MINI, bo możesz mu odłączyć USB, ale z kolei potrzebuje osobnego do programowania. Jeszcze lepszy jest moduł LEONARDO/MICRO, te mają osobne USB do PC i wolny UART. Czasami robią psikusy z tym USB, warto mieć programator USBASP by je przywrócić do porządku, wgrać bootloader. MEGA ma 4 UART, trzy wolne i tu można łatwo podłączyć UART z RS485.
NANO i UNO działają wystarczająco dobrze również programowym UART (biblioteka SOFTUART) na 9600/19200, takie prędkości są typowe w RS485.
Za pomocą takiego sterownika:
https://www.e-tronix.eu/3,sterownik-plc-...u-1-5.html

zrobiłem taki projekt, wykorzystując Arduino:
https://www.e-tronix.eu/37,sterownik-podajnika.html

opis, jak zainstalować Arduino w sterowniku SU 1.5:
https://www.e-tronix.eu/38,ARDUINO-w-sterowniku.html

a na koniec, opis wraz ze schematem jak zrobić RS485 z automatycznym przepływem:
https://www.e-tronix.eu/40,RS-485-w-sterowniku-SU.html