Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Potrzebna pilna pomoc
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam wszystkich , 
jeżeli zamieściłem post w złym miejscu przepraszam 
Od razu przyznam się z arduino nie jestem obeznamy a teraz to setna sprawy. 
Potrzebuje fachowcy waszej pomocy , temat dotyczy zatrutej rzeki odry. 
Posiadam goły laser wykrywający związki ropopochodne unoszące się na wodzie i chcę do zamontować w marinie ale  potrzebuje  do tego sterowni, laser po wykryciu  zanieczyszczenia podaje sygnał od 4mA do 20mA   z zależności od zanieczyszczenia, i tak  po pierwsze którą wersje arduino mam kupić , po drugie potrzebuje program do tego.
ma to działać na takiej zasadzie ze jak arduino otrzyma  sygnał w zakresie o 4mA do 20mA  arduino ma na  wyjsciu podać 5v na którym przez przekaźnik będzie podłączony sygnalizator świetlny a osobnym wyjściu  po otrzymaniu sygnału w zakresie 10mA-20mA ma być podany sygnał 5V  na którym po przez przekaźnik będzie sygnał dźwiękowy.
Proszę was w tej sprawie o pomoc ,nie ukrywam że sprawa w miarę pilna.
"4-20mA arduino schematic" by znaleźć sprzęt - gotowca lub zbudować układ do przetworzenia sygnału prądowego na napięcie, Arduino mierzy napięcie.
Przekaźniki 5V z optoizolacją znajdziesz wszędzie.
Kod po zrobieniu układu to 3 linijki w takim najprostszym wydaniu, if analogRead >cośtam digitalWrite gdzieś 1 else 0.
Pewnie taki laser nie powinien świecić nonstop, nie wiem czy ma wbudowane w siebie cykle pomiarowe, czy to trzeba jakoś wyzwalać okresowo. Możliwe, że jak wpiszesz w Google "Arduino typmodulu library" to znajdziesz gotowca.
(22-08-2022, 17:07)kaczakat napisał(a): [ -> ]"4-20mA arduino schematic" by znaleźć sprzęt - gotowca lub zbudować układ do przetworzenia sygnału prądowego na napięcie, Arduino mierzy napięcie.
Przekaźniki 5V z optoizolacją znajdziesz wszędzie.
Kod po zrobieniu układu to 3 linijki w takim najprostszym wydaniu, if analogRead >cośtam digitalWrite gdzieś 1 else 0.
Pewnie taki laser nie powinien świecić nonstop, nie wiem czy ma wbudowane w siebie cykle pomiarowe, czy to trzeba jakoś wyzwalać okresowo. Możliwe, że jak wpiszesz w Google "Arduino typmodulu library" to znajdziesz gotowca.
Przekaźniki pikuś są dostępne pod arduino 5v wiec spoko .
Laser  tez jest progromawalny  wiec  cykle pomiarowe i inne ustawienia  to nie problem.
Mogę prosić konkretnie który model arduino kupić by było to stabilne i trwałe. 
I potrzebuje gotowy kod  bo tego nie ogarnę sam w tak krótkim czasie .
Wgranie kodu i poskładanie całego zestawu z tym sobie poradzę informacje potrzebuje tylko na które piny  idzie sygnał Am i na których  pinach wychodzi sygnał na alarm dzwiękowy i na alarm świetlny .
Taka prosta rzecz to nawet Attiny ogarnie
(22-08-2022, 19:04)Jarewa0606 napisał(a): [ -> ]Taka prosta rzecz to nawet Attiny ogarnie
Nigdy nie pracowałem z arduino i jak wszystko było by tak proste i jasne to te forum było by zbędne 
Twoja odpowiedz jest tu nie potrzebna bo nie jest w ogóle pomocna !  widocznie nabijasz tylko posty :/
Ale ogarnie, choć to już nie jest taki uC na pierwsze spotkanie, trzeba i programator i dodatkowe moduły programu.
Różnie może być, jak chcesz to sam robić to nie wystarczy kupić 1 Arduino. Trzeba kupić trochę sprzętu, tak by w razie problemów zrobić najprostszą diagnozę, drugie Arduino do porównania zachowania jak coś nie idzie. Arduino każde działa stabilnie, NANO jest proste i działa OK, można wetknąć w płytkę stykową co ułatwia pracę, UNO zapewnia więcej prądu dla 3.3V, może mieć też wydajniejsze zasilanie 5V. Droższych do 1 wejścia analogowego i 2 przekaźników nie trzeba. PRO mini wymaga zewnętrznego konwertera UART-USB, ale potem można go odłączyć i użyć UART do np. jakiegoś modułu bezprzewodowego, przy zasileniu z baterii zużyje mniej prądu. Leonardo lub MICRO mają wbudowane USB, a UART od razu jest wolny do innych celów, czyli ma tak jakby 2. Zależy co potrzebujesz.
Do przekaźników i tak lepiej mieć osobne zasilanie, z osobnej baterii, ładowarki USB, albo z osobnego układu stabilizacji napięcia, więc to 5V z Arduino nie musi być jakieś wydajne.
Do tego jakaś płytka stykowa, kabelki, programator USBASP, jakieś zestawy rezystorów, ledy, przyciski - zobacz co zawierają zestawy startowe Arduino, nie wszystko się przyda, ale można coś wybrać z takiego zestawu do własnej kompozycji. Warto mieć jakieś zasilacze, prosty analizator logiczny Saleae (klon), multimetr i wszystko co w warsztacie elektronika można znaleźć.
(22-08-2022, 22:36)kaczakat napisał(a): [ -> ]Ale ogarnie, choć to już nie jest taki uC na pierwsze spotkanie, trzeba i programator i dodatkowe moduły programu.
Różnie może być, jak chcesz to sam robić to nie wystarczy kupić 1 Arduino. Trzeba kupić trochę sprzętu, tak by w razie problemów zrobić najprostszą diagnozę, drugie Arduino do porównania zachowania jak coś nie idzie. Arduino każde działa stabilnie, NANO jest proste i działa OK, można wetknąć w płytkę stykową co ułatwia pracę, UNO zapewnia więcej prądu dla 3.3V, może mieć też wydajniejsze zasilanie 5V. Droższych do 1 wejścia analogowego i 2 przekaźników nie trzeba. PRO mini wymaga zewnętrznego konwertera UART-USB, ale potem można go odłączyć i użyć UART do np. jakiegoś modułu bezprzewodowego, przy zasileniu z baterii zużyje mniej prądu. Leonardo lub MICRO mają wbudowane USB, a UART od razu jest wolny do innych celów, czyli ma tak jakby 2.  Zależy co potrzebujesz.
Do przekaźników i tak lepiej mieć osobne zasilanie, z osobnej baterii, ładowarki USB, albo z osobnego układu stabilizacji napięcia, więc to 5V z Arduino nie musi być jakieś wydajne.
Do tego jakaś płytka stykowa, kabelki, programator USBASP, jakieś zestawy rezystorów, ledy, przyciski - zobacz co zawierają zestawy startowe Arduino, nie wszystko się przyda, ale można coś wybrać z takiego zestawu do własnej kompozycji. Warto mieć jakieś zasilacze, prosty analizator logiczny Saleae (klon), multimetr i wszystko co w warsztacie elektronika można znaleźć.
Kaczakat z góry dziękuje za cierpliwość Smile 
Chcę to zrobić szybko i prosto .
Czyli wystarczy jak kupie arduino uno ver3  chyba ze proponujesz coś lepszego ? 
do tego chce dokupić moduł przekaźników 4-kanałowy 10A 5v arduino avr (dwa przekaźniki w zapasie ) 
sterowanie przekaźnikami 5v z arduino   przez przekaźniki z osobnego zasilania 12v do zasilenia syreny i światła 
żadne przyciski ledy wyświetlacze itp nie są potrzebne .
Myślałem że wystarczy arduino przez laptopa wgrywam do niego skrypt  na wyżej opisaną potrzebę   na wejściu sygnał z lasera na wyjściu  przekaźnik i tyle Smile a z tego co piszesz to ja potrzebuje małe labolatorium :/
Programator pewnie się nie przyda, ale prawo Murphiego wymaga by mieć, jak coś zdechnie to potem czekanie kolejne dni na wysyłkę i dostawę + koszty przesyłki. Ledy i przyciski są do symulacji, nie będziesz podłączał syreny siedząc nocą nad kodem. Potencjometr 10k też się przyda do obserwowania odczytów ADC.
To są w większości rzeczy po parę gr, programator ostatnio brałem za 10PLN, multimetr jest potrzebny do nawiązania ADC z pomiarem, kalibracji, ale można na czuja, najmniej potrzebny w tym projekcie będzie analizator.
Rzadko się zdarza, że napiszesz program, wgrasz i działa. To jest pisanie, wgrywanie,testowanie,pisanie, itd.
Nie bez powodu uC ma możliwość wgrać program min. 10 tys. razy.
Zacznij od NANO, na płytce stykowej zbudujesz prototyp, ograniczysz ilość kabelków, tu zawsze coś nie łączy, im mniej tym szybciej do celu.
Jak nic nie masz z wyposażenia elektronika/elektryka to też nie najlepiej, część można zrobić na czuja, ale nie wszystko. Bez podstawowej wiedzy elektronicznej też łatwo pościć dym z Arduino.
Przy zakupach z Allegro trzeba uważać czy wysyłka nie jest z Chin, to może być 2m czekania, a cena wyższa po dopłatach z poczty.
Przekaźniki niby też prosta sprawa, ale lepiej mieć taki zestaw, gdzie wszystko jest oddzielone galwanicznie. Wg mnie lepiej sterowane stanem wysokim. Czyli na płytce jest VCC, GND, cztery kanały LN, do nich drugi GND do połączenia z Arduino i zworka do rozdzielenia GND cewek przekaźników, pomimo że te też są na 5V. Taki układ działa mi bez problemu z ESP8266, gdzie sygnał wysoki jest 3.3V i grzałkami boilera, taki z połączonym GND czasami przy przełączaniu przekaźników resetował płytkę ESP8266. Te sterowane stanem niskim były OK dla NANO/UNO, ale z ESP już nie (może to były jeszcze próby gdy nie miałem osobnego zasilania cewek, już nie jestem pewien).
Widzę ceny AVR na Allegro x2.5, a ESP po starych cenach, choć na początek i tak bym radził NANO/UNO. Ale gdyby u danego sprzedawcy był np. ESP8266 Wemos D1 w okolicach 17PLN mini to warto go dorzucić do koszyka, bo taniej już nie będzie.
Wystarczył by digispark attiny85 (wcale nie trzeba programatora), konwerter pętli pradowej, i 10 linijek kodu. Ale ok nie znam się. strzelacie do muchy z armaty...
Digispark Attiny85 to świetny pomysł, jak już się ma odrobinę doświadczenia, nie ma go po instalacji Arduino, w użytkowaniu też może sprawić problemy, czasami nawet USBASP może nie pomóc gdy RST jest zablokowany.
2 piny do USB, RST, zostaje 3 piny, niby starczy, ale nawet ledzika się już nie podłączy by coś migało pokazując prawidłową pracę, albo trzeba wszystko porozłączać na czas aktualizacji softu.
Stron: 1 2