Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Jaki wybrać zestaw?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dzień dobry wszystkim.
Mam standardowe pytanie dotyczące zestawu Arduino czyli jaki zestaw wybrać i co do niego ewentualnie dokupić. W przeciwieństwie do większości osób mam raczej sprecyzowane plany. Chcę aby zestaw służył mi gdy będę początkującym użytkownikiem ale też chciałbym się przekwalifikować i dlatego wiążę z tym tematem swoją karierę zawodową.
Wykupiłem kurs internetowy aby zapoznać się z elementarnymi rzeczami. Natomiast Za kilka miesięcy będę zaczynał prawdziwy sześćdziesięciogodzinny kurs Arduino i nie chcę iść na niego kompletnie zielony.
Stąd moje pytanie o zestaw który będzie mi służył na starcie ale też nie straci swoich wartości użytkowych przy bardziej zaawansowanych projektach.
Niektórzy mają z 500 płytek Arduino, nie ma znaczenia jaki zestaw kupisz, dopóki go nie upalisz zwarciem będziesz używał. Nano jest łatwo wpiąć w płytkę stykową, UNO ma więcej kondensatorów i pewniejsze zasilanie, MEGA więcej pinów i dużo UART, PRO MINI nie ma USB i może pobierać najmniej prądu w uśpieniu, LEONARDO ma sprzętowe USB i drugi (wolny) UART, MICRO jest jak LEONARDO ale w formie zbliżonej do NANO, a oprócz tego jest jeszcze kilkaset różnych innych płytek do wyboru z rodziny AVR, ARM, ESP, z WIFI/BT i innych.
Kursy do Arduino są darmowe, w formie bloga i filmów na Youtube, więc nie ma sensu reklamować tu płatnych kryptoreklamą z postu.
Dziękuję za odpowiedź. Opisy tych płytek będą mi pomocne, ale nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy. Wpierw mówisz o zestawie a potem wymieniasz same płytki. Chodziło mi o elementy tych zestawów. Na przykład, jakiej wielkości płytka stykowa będzie najbardziej optymalna? Istnieje masa czujników i nie ma sensu kupować wszystkich, więc które z nich najczęściej używaliście wy - doświadczeni użytkownicy? W skrócie, chciałbym się dowiedzieć, jakie elementy warto mieć w zanadrzu, ponieważ wg was na pewno się przydadzą. Ewentualnie dobrze by było gdybyście polecili sklepy internetowe które lubią mieć konkurencyjne ceny lub przynajmniej ostrzegli przed sklepami które tak nie lubią. A może istnieją już jakieś gotowe skomponowane zestawy, które faktycznie zawierają już wszystkie najpopularniejsze i najważniejsze elementy. Szczerze mówiąc najbardziej mam nadzieję na to ostatnie. Różnice w ich cenach to nawet kilkaset złotych dlatego wolałem wcześniej zapytać ludzi którzy się na tym znają.
Nie ma to znaczenia, w sumie żaden zestaw nie jest potrzebny, bo są również symulatory Arduino online, więc nawet zanim wydasz pierwszą złotówkę, to już możesz sprawdzić, czy to jest dla Ciebie.
https://wokwi.com/projects/new/arduino-uno
A na wszystko co warto kupić to parę tysięcy może być mało - wyposażenie warsztatu elektronika, lutownice, sprzęt pomiarowy. Tu pojedyncze pozycje mogą być w cenie kilku tysięcy.
Albo kupujesz losowy zestaw, im więcej elementów tym więcej możliwych ćwiczeń do przerobienia, do nauki to nie ma znaczenia. Albo masz w kursie opisane co jest potrzebne do danych ćwiczeń i sobie robisz listę, weryfikujesz z dostępnymi rzeczami w zestawach.
Jest darmowy kurs na Forbot, a w zamian możesz kupić u nich przygotowany pod ten kurs zestaw, jak się u nich z tym zestawem zarejestrujesz to jest osobny dział forum gdzie udzielają wsparcia. Możesz też użyć kursu, a z opisu zestawu zrobić swój własny, albo znaleźć podobny.
Sklepów jest setki, jak któryś istnieje parę lat i ma tysiące pozycji w asortymencie, to nie będzie ryzykował reputacji odstawiając lipę, ciężko tu jakoś polecać/nie polecać. Na pewno ten, który sprzedaje zestawy dla kursu forbota jest OK, kiedyś im coś odesłałem i kasa wróciła zgodnie z zasadami. A handlują tym co jest produkowane, przede wszystkim w Chinach, są rzeczy OK i takie które nadają się tylko do śmieci, np. jakieś klawiaturki membranowe ostatnio kupiłem i mają opór ze 100om, to uC nie zauważa wciśnięć.
Różnice w cenach mogą wynikać również z tego, czy w zestawie jest oryginał Arduino, czy jego klon. Oryginały były droższe x4, ale ostatnio chińczyki tak podrożały, że jest już niespełna 2x.