Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Sterownik pompy 230V - zawieszanie urządzenia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
Chciałem stworzyć sterownik pompy obiegowej w domu na bazie Arduino. Całość zamknięta w jednym pudełku z zasilaczem włącznie. W środku jest przekaźnik Gravity, który już w sobie zawiera diodę na cewce:
https://image.dfrobot.com/image/data/DFR...%20SCH.pdf
Który załącza fazę.

Całość działa jak pod ten sterownik podłączam lampkę (na testy - działa przeszło tydzień bez jakichkolwiek problemów).

Schody zaczynają się jak zamiast lampki podłączam silnik (pompę). Urządzenie zawiesza się minimum raz na dzień. Nie restartuje - zawiesza. na wyświetlaczu LCD są wyświetlane "śmieci" - losowe znaki. Urządzenie nie działa (program nie chodzi).

Ponieważ działa na lampce a nie działa poprawnie na silniku pompy zakładam, że chodzi o fakt iż pompa ma cewkę.
Próbowałem tym sterownikiem wysterować przekaźnik 230V i dopiero on załączał pompę - ten sam efekt.
Zanim zacznę eksperymentować z dodatkowymi elementami zastanawiam się w ogóle z czego to wynika?  Undecided
Skoro działa na lampce, to raczej nie napięcie zwrotne z cewki przekaźnika,
Jak to by było z cewki silnika to poszedłbym w kondensatory, ale podpięcie drugiego przekaźnika 230V też nic nie zmieniło ...  Angry

Jestem nieco w kropce, także prośba o podpowiedź w którą stronę z tym iść.
Jest coś wspólnego, zasilanie prawdopodobnie masz zły zasilacz do ardunio, silnik jest indukcyjny więc w przypadku rozłączenia sieje bardzo duże zaklucenie/ napięcie. Najlepiej jak byś ardunio zasilał zasilaczem galwanicznym albo minimum jakimś porządnym firmowym.
Nawet taki prosty układ można podłączyć źle. Wybierz taki przekaźnik, który ma optoizolator, prawidłowo wykonany układ nie ma wspólnej nawet masy obwodu podłączanego do Arduino z obwodem zasilania cewki przekaźnika.
W sieci pełno schematów przekaźników zasilanych z płytki Arduino. Sporo też tematów z upalonymi Arduino po podłączeniu do przekaźnika, silniczka czy serwo.
(23-01-2023, 16:04)kaczakat napisał(a): [ -> ]Nawet taki prosty układ można podłączyć źle. Wybierz taki przekaźnik, który ma optoizolator, prawidłowo wykonany układ nie ma wspólnej nawet masy obwodu podłączanego do Arduino z obwodem zasilania cewki przekaźnika.
W sieci pełno schematów przekaźników zasilanych z płytki Arduino. Sporo też tematów z upalonymi Arduino po podłączeniu do przekaźnika, silniczka czy  serwo.
Też się nad tym zastanawiałem, ale przeważnie optoizolator to przekaźnik elektroniczny a nie mechaniczny co znacznie ogranicza max prąd przepływu. Chyba, że masz na myśli aby tym wysterować przekaźnik właściwy, który będzie załączał pompę?