Arduino Polska Forum

Pełna wersja: Czujnik przejścia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
[attachment=119]
Witam,

zastanawiam się jakiego modułu użyć, aby móc obliczać czas biegu. W załączniku pokazane dokładnie.
Chodzi mi o to, że czujnik będzie ustawiony na polu (czy tam dworze jak kto woli :p) i gdy osoba przejdzie obok tego czujnika to zostanie to wykryte. Wiem, że istnieje taki fajny moduł PIR HC-SR501 ale on wykrywa z całego obszaru ruch, a ja potrzebuje tylko z prostej linii (jak na obrazku linia kreskowana).
Myślałem też o jakiś laserach. Ale nie wiem jak to działa dokładnie. Wiem że można było by bramkę zrobić z fotorezystora i lasera, ale to musi być jednostronne tak jakby.
Moją propozycją jest użycie modułu ultradźwiękowego, który by wysyłał cały czas sygnał (pin tring) i gdy na pinie echo będzie stan wysoki to wtedy oznacza, że ktoś przeszedł.

Niestety nie udało mi się tego osiągnąć. Oto mój kod z którym próbowałem (skopiowałem tylko pętle loop).
  digitalWrite(trig, HIGH);
  delayMicroseconds(10);
if(digitalRead(echo)==HIGH)
{
  lcd.setCursor(1,0);
lcd.print("WYKRYTO");  
  }
   digitalWrite(trig, LOW);
 delayMicroseconds(10);

Program okazał się na nic... Jakieś propozycję? Jestem w miarę początkujący. Z góry dzięki Smile
Proszę bardzo kodzik na samym końcu wątku

http://forum.arduinopolska.com/watek-sto...ght=stoper

Użyj markera laserowego ( taki z kiosku za 5 zł ) i 1 fototranzystora w czarnej rurce co by go od światła zewnętrznego odseparować . Tanio , prosto i bardzo dokładnie . Sonary są bardzo podatne na zakłócenia ze strony wysokich częstotliwości ( szuranie butem po szutrze potrafi go ogłupić , tak samo wiatr )
Ale wtedy bym musiał zbudować taką bramkę przez którą trzeba przejść żeby dopiero załapał program.
A jak już napisałem zależy mi żeby to było tylko z jednej strony.
To masz może jakiś inny pomysł?
poszukaj w domu lusterka to będziesz miał laser i fototranzystor z 1 strony albo kup czujnik E18-D80NK do 80 cm
:/ ale to lusterko by musiało być na jakiejś podpórce więc już zrobi się bramka :/
Ale w ogóle jakbym już chciał się uprzeć na ten moduł ultradźwiękowy to dlaczego ten mój program nie działa?
Bo taki czujnik nie działa jak laser tylko jak skupiona latarka im dalej tym ma szersze pole .Poza tym jak pisałem jest podatny na zakłócenia a i jeszcze zależnie jakiej biblioteki użyjesz mają one powyżej zakresu pomiarowego czkawkę i się blokują na sekundę lub coś koło tego . Więc jak zależy ci na dokładności to wszyscy na zawodach mają bramki a jak tylko żeby było to równie dobrze możesz użyć endomondo . Wink