Arduino Polska Forum
Zasilanie dla Arduino UNO - Wersja do druku

+- Arduino Polska Forum (https://forum.arduinopolska.pl)
+-- Dział: Korzystanie z Arduino (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-korzystanie-z-arduino)
+--- Dział: Konstrukcje (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-konstrukcje)
+--- Wątek: Zasilanie dla Arduino UNO (/watek-zasilanie-dla-arduino-uno)Zasilanie dla Arduino UNO - Ethernet - 03-12-2017

Witam,

Chcę zrobić zdalnie sterowany pojazd przy pomocy Arduino, mam jednak zagwozdkę z zasilaniem. Jedna bateria ma 1,5V, wiec jeżeli połączę 3 takie baterie to 4,5V wystarczy, aby zasilić mikrokontroler? Czy taki typ zasilania nie uszkodzi płytki?

Pozdrawiam.


RE: Zasilanie dla Arduino UNO - krn78 - 04-12-2017

Zgodnie z prawami Kirchoffa (prądowym i napięciowym) układ połączeń baterii (czy też akumulatorów) będzie miał cechy odpowiednio:
- jeśli połączysz ogniwa równolegle (wszystkie plusy razem, wszystkie minusy razem, w efekcie czego dostaniesz jeden plus i jeden minus) otrzymasz jedną baterię o napięciu takim, jak każde z ogniw, ale o zsumowanym natężeniu prądu (a w efekcie o większej obciążalności, a w efekcie Twój układ będzie działał dłużej na takiej baterii).
- jeśli połączysz ogniwa szeregowo (plus jednego do minusa drugiego i tak dalej), otrzymasz baterię o zsumowanym napięciu, ale natężeniu prądu takim, jak dla pojedynczego ogniwa.
Można tworzyć połączenia mieszane (np. połączyć równolegle kilka układów szeregowych), wtedy będziesz mógł tworzyć sobie baterie o konkretniejszych marametrach.