Arduino Polska Forum
LCD 3,5" Dotyk TFT 320x480 Mega UNO ILI9486 - Wersja do druku

+- Arduino Polska Forum (https://forum.arduinopolska.pl)
+-- Dział: Korzystanie z Arduino (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-korzystanie-z-arduino)
+--- Dział: Wyświetlacze (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-wy%C5%9Bwietlacze)
+--- Wątek: LCD 3,5" Dotyk TFT 320x480 Mega UNO ILI9486 (/watek-lcd-3-5-dotyk-tft-320x480-mega-uno-ili9486)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: LCD 3,5" Dotyk TFT 320x480 Mega UNO ILI9486 - elvis - 19-12-2019

A nie lepiej / łatwiej / szybciej użyć jpeg zamiast bitmapy?
Z tego co widzę obie biblioteki mają od razu wsparcie dla karty SD, więc to też nie powinno być problemem. Ale przesłanie 768k z karty do mikrokontrolera, a później do FT8xx na pewno trochę czasu zajmie.


RE: LCD 3,5" Dotyk TFT 320x480 Mega UNO ILI9486 - Agregacik - 19-12-2019

@elvis, ale jak użyć jpega, to dla mnie jeszcze czarna magia. Zdjęcie konwertuję za pomocą EVE. Możesz coś podpowiedzieć?

EDIT:
W bibliotece GD23Z jest jakby obsługa karty SD, ale jak to użyć. Nie znam komend do zapisu i odczytu z karty SD przy pomocy tej biblioteki.


RE: LCD 3,5" Dotyk TFT 320x480 Mega UNO ILI9486 - elvis - 19-12-2019

Ja nie znam biblioteki GD23Z, ale jeśli chodzi o tą: https://github.com/lightcalamar/GD23Z , to radziłbym uważać - ostatni commit był półtora roku temu, istnieje duża szansa że biblioteka nie jest już rozwijana Sad

Mogę opisać co ja zrobiłem. Po pierwsze w EVE wybrałem mój układ, czyli FT800 oraz rozdzielczość ekranu 480x272.
Następnie dodałem polecenie "Load Image".
[attachment=921]
W parametrach po prawej odznaczyłem OPT_NODL i wpisałem nazwę pliku "test.jpg", ale nazwę można w dowolnym momencie zmienić. Nic w EVE nie konwertowałem.
Dodałem tylko polecenie rysowania bitmapy (w sumie dodałem to w kodzie, ale w EVE też powinno działać):
[attachment=922]
Teraz już można wygenerować kod, czyli z menu Export, opcja Arduino Project i VM800P43_50:
[attachment=923]
Kod do odczytu pliku z karty jest automatycznie generowany, a nazwa pliku to zwykły string:
[attachment=924]
Progam skopiowałem do Arduino IDE, dodałem brakujące typedef no i dalej bawiłem się kodem - nie lubię graficznych wynalazków w stylu EVE, czy CubeMX.
W każdym razie u mnie bez problemu wyświetla obrazki w 480x272 zapisane jako jpeg - tak jak nagrałem wczoraj na filmiku.
Same jpeg-i po prostu skalowałem do rozdzielczości ekranu za pomocą IrfanView i nagrywałem na karcie, niczego nie konwertowałem za pomocą EVE. Mniejsze obrazki też są wyświetlane poprawnie, jak np. logo arduinopolska ;-)


RE: LCD 3,5" Dotyk TFT 320x480 Mega UNO ILI9486 - Agregacik - 19-12-2019

@elvis dzięki za instrukcję. Widzę, że biblioteka do FT800 ma też zaszytą, a właściwie osobną, obsługę karty SD. Ta biblioteka nie obsługuje FT811. 
Ja zacząłem zabawę wyświetlaczem FT811 już ponad rok tak, że biblioteka GD23Z dla mnie, jak na razie, jest dobra i łatwiejsza niż do FT800. Opinia na podstawie opisu Jarzębskiego. Mniej komend, tak mi się zdaje, do napisania i łatwe "tagowanie" przycisków czy całych elementów np "daszku domku" czy ukrytych przycisków wraz z napisami, które nie są elementami przycisku. Taguje się grupę obiektów jaką się chce. No ale w FT800 też może tak jest.
Nie znam komend do karty SD w GD23Z i tu jest problem. 
Jak zaciągnie się zewnętrzną bibliotekę do SD to wyskakuje jakiś konflikt. Mam też "wyczyszczoną z SD" tą bibliotekę przez syna, ale i tak jest problem z zewnętrzną biblioteką SD. Trzeba jakby zatrzymywać działanie GD23z "kastrat" i po obsłużeniu SD "puszczać" dalej. To są sposoby podobne do tych z filmu "Sąsiedzi" Smile.


RE: LCD 3,5" Dotyk TFT 320x480 Mega UNO ILI9486 - elvis - 19-12-2019

Tak to już jest z bibliotekami, a darmowymi w szczególności - że działają w konfiguracji, której używał autor, a w innej już różnie bywa. Z tego co widziałem GD23Z też ma obsługę karty SD, chyba najlepiej byłoby zacząć od jej uruchomienia.
Inna sprawa że przejście na STM32 nic nie ułatwi, obawiam się że wręcz przeciwnie - i będziesz musiał jeszcze więcej napisać od nowa, albo mocno w bibliotece pozmieniać. Poza tym GD23Z obsługuje tylko kilka modeli STM32, więc jak użyjesz innego i właściwie możesz pisać wszystko od początku.
A jaki masz dokładnie wyświetlacz?


RE: LCD 3,5" Dotyk TFT 320x480 Mega UNO ILI9486 - Agregacik - 19-12-2019

Wyświetlacze mam FT811CB. Jeden pracuje a na drugim mogę ćwiczyć Smile.


RE: LCD 3,5" Dotyk TFT 320x480 Mega UNO ILI9486 - brendy - 20-12-2019

Ja narazie kupiłem wyświetlacz 1602 podłączyłem z nano i projekt ukończyłem. Teraz kiedy listonosz uchyli klapkę od skrzynki ikona(Supla) na tel zmienia stan, że jest poczta i włącza się wyświetlacz z napisem masz pocztę, kiedy otworzę drzwiczki kasuje się stan wyjme list ikona zmienia się na tel na brak poczty i wyświetlacz wyłącza się, żeby ciągle nie pracował tak to sobie wymyśliłem chodzi super.
A do wyświetlacza FT jeszcze  wrócę muszę najpierw o nim zaczerpnąć więcej wiedzy dzięki Waszej pomocy w tym temacie dowiedziałem się więcej i mam nadzieję, że temat będzie dalej rozwijany i powstanie jakiś fajny tutorial.


RE: LCD 3,5" Dotyk TFT 320x480 Mega UNO ILI9486 - semi - 24-12-2019

(20-12-2019, 01:10)brendy napisał(a): A do wyświetlacza FT jeszcze  wrócę muszę najpierw o nim zaczerpnąć więcej wiedzy dzięki Waszej pomocy w tym temacie dowiedziałem się więcej i mam nadzieję, że temat będzie dalej rozwijany i powstanie jakiś fajny tutorial.
Będziesz miał okazję zdobyć rzeczową i praktyczną wiedzę za jakiś czas. Artykuł pojawi się w Elektronice Praktycznej, na razie można oglądac efekty kolejnych odcinków https://www.youtube.com/playlist?list=PLdtkbzWTUVMl3Sam8Fj1lh3ec1CdCRSXm
Nie będzie tam bajek jakie opowiada @elvis, jakie to proste dekodowanie JPEG bo mu się tylko wydaje, że to proste. Nie wiele wie na temat FT8xx i nie wie, że obrazek który wczytał został zdekodowany przez EVE i w pamięci uC zajmie kilka/kilkanaście razy więcej niż JPEG. Efekt taki sam, jakbyś JPEG skonwertował np InfarViem i zapisał w formacie PNG czy innym, który to EVE skonweruje w/g ustawień jakie wybierzesz.
Po prostu @elvis nie potrafi zdekodować JPEG i wypisuje głupoty a niezorientowani uważają go za eksperta.


Do tego co pisze @elvis trzeba podchodzić z rezerwą. O WS281x niewiele wie a próbuje pisać poradniki z których to dowiesz się, że 
Cytat:Natomiast jeśli chcemy mieć poprawne sterowanie ws2812b oraz możliwość obsługi przerwań musimy zmienić platformę sprzętową. Arduino UNO nie ma niestety odpowiednich modułów peryferyjnych.
co jest ewidentną bzdurą! W UNO jest mega328 a ona ma 2 interfejsy, które nadają się do sterowania diodami w przerwaniach a jest to SPI i UART.
Ponownie okazuje się, że @elvis nie wiele potrafi i wypisuje głupoty. Założę konto na Forbocie aby uświadomić go a raczej forumowiczów, jakie bzdury wypisuje.


RE: LCD 3,5" Dotyk TFT 320x480 Mega UNO ILI9486 - elvis - 24-12-2019

@semi, dzisiaj Wigilia, nawet zwierzęta ludzkim głosem mówią, może odłóż nienawiść na moment, zajmij się Świętami.
Jak chodzi o FT8xx to przecież napisałem że słabo go znam - nie mam czasu, a w sumie to i nie wiem czy i ochoty wgryzać się w ten układ bardziej. Natomiast co do pisania głupot, to sam się na spokojnie zastanów - na kartę SD nagrywałem inny plik, niż wczytywałem do EVE. Nie sądzę, że EVE miało umiejętności żeby zdalnie go przekonwertować. Ale jak napisałem wcześniej, słabo znam FT800, może jednak moduł telepatii w nim jest.

Wesołych Świat.


RE: LCD 3,5" Dotyk TFT 320x480 Mega UNO ILI9486 - semi - 24-12-2019

Kod który pokazałeś na forum nie miał komend dekodowania JPEG więc ściemiasz a WS2812 nie potrafisz USARTEm czy przez SPI w przerwaniach sterować dlatego twierdzisz, że to niemożliwe. Jak w takim razie wytłumaczysz to https://www.youtube.com/watch?v=aM9hy4EpleY ?
Niemożliwe przez UART sterować WS2812 i w tym samym czasie odbierać transmisję DMX?

Gdybys na forum napisał "Chyba, wydaje mi się" to ok, ale stwierdziłeś, że
Cytat:Arduino UNO nie ma niestety odpowiednich modułów peryferyjnych.
Z tego wynika, ze STM32 tez nie ma, bo tam nie ma jakiegoś specjalnego peryferia, najczęściej wykorzystuje się SPI, ja używam UART.

Da się? Da!
Nie potrafisz? Nie!
Piszesz nieprawdę? Piszesz!