Arduino Polska Forum
Wyświetlacz LCD brak komunikacji. - Wersja do druku

+- Arduino Polska Forum (https://forum.arduinopolska.pl)
+-- Dział: Korzystanie z Arduino (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-korzystanie-z-arduino)
+--- Dział: Wyświetlacze (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-wy%C5%9Bwietlacze)
+--- Wątek: Wyświetlacz LCD brak komunikacji. (/watek-wy%C5%9Bwietlacz-lcd-brak-komunikacji)

Strony: 1 2


Wyświetlacz LCD brak komunikacji. - damian4060 - 08-05-2020

Witam. Mam problem z wyświetlaczem. Otóż żadne teksty nie są wyświetlane na wyświetlaczu. Jet widoczny tylko ciąg prostokątów. Próbowałem to rozgryźć sam, ale meczę się już z tym od tygodnia i nie mogę znaleźć przyczyny. Połączenia są wykonane poprawnie tak jak na stronie arduino. Co ciekawe również tekst nie jest przesyłany poprzez konwerter IC2. Proszę o pomoc. Co może iść nie tak. Pracuje na Arduino Uno R3 klonie.


RE: Wyświetlacz LCD brak komunikacji. - Agregacik - 08-05-2020

Może schemacik jak to podłączone i kod by się przydał. Szklana kula nic nie mówi Smile


RE: Wyświetlacz LCD brak komunikacji. - damian4060 - 08-05-2020

Dla połączenia standardowego użyłem takiego kodu.
Kod:
#include <LiquidCrystal.h> //Dołączenie bilbioteki
LiquidCrystal lcd(2,3,4,5,6,7); //Informacja o podłączeniu nowego wyświetlacza

void setup() {
 
  lcd.begin(16, 2); //Deklaracja typu
  lcd.clear();
  lcd.setCursor(0, 0); //Ustawienie kursora
  lcd.print("Hello");
 
 
}

double odczyt;

void loop()
{

}

[Obrazek: Arduino_LCD.png]

Dla konwertera IC2:
Kod:
#include <Wire.h>
#include <LiquidCrystal_I2C.h>

LiquidCrystal_I2C lcd(0x27,16,2);  // set the LCD address to 0x27 for a 16 chars and 2 line display

void setup()
{
  lcd.init();                      // initialize the lcd
  lcd.init();
  // Print a message to the LCD.
  lcd.backlight();
  lcd.setCursor(0,0);
  lcd.print("Hello, world!");

}


void loop()
{
}



[Obrazek: blob?bcid=RGyhimsKDEsBLQ]
W obu przypadkach wynik był ten sam. Próbowałem też szablonowych kodów, ale nic to nie dało.


RE: Wyświetlacz LCD brak komunikacji. - Agregacik - 08-05-2020

Sprawdziłem podłączenie po I2C bo takie rozwiązanie miałem pod ręką i działa z Twoim kodem.
Proponuję przeskanować port I2C skanerem i sprawdzić na jakim adresie masz wyświetlacz może na innym niż 0x27.
Ponadto trzeba "pokręcić" potencjometrem kontrastu. Jak źle ustawiony to też nic nie widać. Jak jest nie wysterowany powinna być widoczna tylko jedna linijka prostokącików.
Tu masz opisane jak podłączyć wyświetlacz https://forbot.pl/blog/kurs-arduino-wyswietlacz-tekstowy-lcd-id4263 Jak z tego korzystałeś to zwróć uwagę na punkt "Co jeśli nie działa?"


RE: Wyświetlacz LCD brak komunikacji. - damian4060 - 08-05-2020

Wszystko co opisałeś zrobiłem wcześniej. I nic tak jakby to płytka nie wysyłała tekstu. Operacje włącz/wyłącz wyświetlacz działały. I tak jakby załączał się od nowa przy wgrywaniu kodu, ale nie wyświetla nic prócz prostokątów. Korzystałem także z tej strony ucząc się, i właśnie robiąc wszystko krok po kroku nie zadziałało


RE: Wyświetlacz LCD brak komunikacji. - Agregacik - 08-05-2020

Czy regulacja kontrastu działa, czyli czy da się ustawić tak (przy załączonym tylko +-) kontrast, aby były widoczne prostokąty tylko w pierwszym wierszu.


RE: Wyświetlacz LCD brak komunikacji. - damian4060 - 08-05-2020

Regulacja działa na maksa pokazuje 2 wiersze prostokoątów


RE: Wyświetlacz LCD brak komunikacji. - kaczakat - 08-05-2020

Nawet trwałe połączenie lutowanie, ale wykonane niedbale może być powodem nieprawidłowego działania. Był tu w przeciągu miesiąca taki temat. Trzeba używać topnika, odpowiedniej temeratury, dobre luty to nie kulka przylepiona z jednej strony, pin ma być zalany naokoło, powierzchnia wklęsła i błyszcząca, grzanie krótkie i pewne. Pokaż fotki co tam napichciłeś.
Jak to połączyłeś na kabelki to tym bardziej, czasami wystarcza jeden uszkodzony. Trzeba wszystkie rozpiąć, schować do pudła obok i użyć całego innego zestawu.
Jak wszystko zawodzi to bierzesz inne UNO, potem inny LCD. No niestety jak masz po 1 szt. to kłopot.
Lepszym narzędziem jest tu jakiś analizator logiczny SALEAE za parę dyszek w klonie na Allegro. Podłączasz pod wszystkie piny, resetujesz Arduino, włączasz nagrywanie stanów przez 30s i patrzysz co dociera na piny LCD.


RE: Wyświetlacz LCD brak komunikacji. - Agregacik - 08-05-2020

(08-05-2020, 15:57)damian4060 napisał(a): Regulacja działa na maksa pokazuje 2 wiersze prostokoątów
To ustaw aby był widoczny tylko pierwszy wiersz.
Adres po I2C sprawdziłeś jaki ma, 0x27 czy inny.


RE: Wyświetlacz LCD brak komunikacji. - damian4060 - 08-05-2020

(08-05-2020, 16:23)Agregacik napisał(a):
(08-05-2020, 15:57)damian4060 napisał(a): Regulacja działa na maksa pokazuje 2 wiersze prostokoątów
To ustaw aby był widoczny tylko pierwszy wiersz.
Adres po I2C sprawdziłeś jaki ma, 0x27 czy inny.
Zmiana kontrastu nie pomaga, a adres  jest 0x27, spradzałem.