Arduino Polska Forum
Pomoc przy doborze anteny lora 433 ra-02 - Wersja do druku

+- Arduino Polska Forum (https://forum.arduinopolska.pl)
+-- Dział: Korzystanie z Arduino (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-korzystanie-z-arduino)
+--- Dział: Sieciowe Protokoły i Urządzenia (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-sieciowe-protoko%C5%82y-i-urz%C4%85dzenia)
+--- Wątek: Pomoc przy doborze anteny lora 433 ra-02 (/watek-pomoc-przy-doborze-anteny-lora-433-ra-02)



Pomoc przy doborze anteny lora 433 ra-02 - karmel1988 - 01-12-2020

Hej chciałem stworzyć sobie czujnik ruchu pir jako nadajnik i odbiornik do niego, oczywiście oba na arduino. Komunikacją miałby się zająć taki moduł i potrzebuję do niego dobrać antenę, może taka się nada bo całość będzie schowana w obudowie ze względu na pracę w trudnych warunkach atmosferycznych. Głównie zależy mi na maksymalnym zasięgu. Czy gdybym zastosował taki moduł ze zlutowaną anteną to zasięg spadnie? Ogólnie projekt będzie trochę bardziej rozbudowany tylko z tym na chwilę obecną mam problem (później może też coś wyjdzie przy okazji Wink ), a chciałem zamówić komponenty do niego za jednym razem. I tu drugie pytanie, wiem, że te moduły mogą działać jako nadajnik i odbiornik, ale czy mogę to zmieniać poprzez kod czy sposób podłączenia wymusza na mnie użycie takiego modułu tylko jako nadajnik lub tylko jako odbiornik? Ogólnie jestem za pierwszym rozwiązaniem ze względu na to, że docelowo wszystko przeniosę na swoją płytkę, ze względu na minimalizację poboru prądu, ponieważ jest to dla mnie krytyczny parametr. Będę bardzo wdzięczny za pomoc Big Grin


RE: Pomoc przy doborze anteny lora 433 ra-02 - kaczakat - 01-12-2020

W Europie LORA ma dopuszczenie do stosowania na 868 MHz, może poszukaj takiego modułu i anteny na taką częstotliwość. Zawsze jest szansa na jakiś gate w pobliżu i drugi moduł nie będzie w ogóle potrzebny.
Zamawianie za jednym razem z Ali to też średni pomysł, bierz paczkę i do domu, narobisz zakupów, większa paczka zaciekawi celnika i jeszcze dopłacisz 23%.
Oczywiście, że jak schowasz antenę w ścianach, pudełku to zasięg spadnie. Jak chcesz mieć 15km to musi być na jakiejś wieży z widocznością w powietrzu z drugą anteną i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.


RE: Pomoc przy doborze anteny lora 433 ra-02 - karmel1988 - 01-12-2020

Tak mi się coś dziwne wydawało, że więcej anten jest dostępnych na 868 MHz. Tego akurat nie wiedziałem. Będę musiał poszukać modułu na 868 MHz. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie anteny? Fajnie jakby ktoś podał link. Ale gate'u raczej innego nie będzie bo teren w jakim korzystał będę z tych urządzeń to dzika przyroda bez zabudowań i zasięgu gsm Wink Na 15 km aż tak bardzo mi nie zależy. Głównie chciałem aby to działało na otwartej przestrzeni do 2 km, a w płaskim terenie lekko zalesionym, żeby osiągnąć tak 300 m to będzie ok.


RE: Pomoc przy doborze anteny lora 433 ra-02 - kaczakat - 02-12-2020

Ja znam tylko ogólne zasady, antena dodaje zasięgu, kabel odejmuje, ekran i jakość kabla też pomaga. Najczęściej warto dać dłuższy kabel by antena była w lepszym miejscu.