Arduino Polska Forum
Micro oraz Due, podłączenie - Wersja do druku

+- Arduino Polska Forum (https://forum.arduinopolska.pl)
+-- Dział: Korzystanie z Arduino (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-korzystanie-z-arduino)
+--- Dział: Piaskownica (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-piaskownica)
+--- Wątek: Micro oraz Due, podłączenie (/watek-micro-oraz-due-pod%C5%82%C4%85czenie)



Micro oraz Due, podłączenie - urbanski - 02-07-2021

Cześć,
szukam odpowiedzi na pytanie: ile modułów Arduino Micro można podłączyć do jednego zestawu uruchomieniowego Arduino Due? 
Wg tego co czytam na stronie arduino, Due ma jeden UART i trzy UARTy dla TTL serial communication. Czyli mogę podłączyć w sumie cztery Micro do niego?
Mój projekt zakłada użycie pięciu Arduino Micro, ponieważ każdy jeden moduł posiada złącze micro USB, a także po podłączeniu do komputera pojawia się jako klawiatura/mysz, na czym mi zależy.

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam


RE: Micro oraz Due, podłączenie - kaczakat - 04-07-2021

Teoretycznie można 4, nawet jeśli nie uda się komunikacja po 4 UART (UART0 jest podłączony do Atmegi z USB), to są jeszcze UART programowe, SPI, I2C, jakiś wymyślony protokół programowy. W gotowych bibliotekach jest możliwość wykorzystania 4 UART, pierwszy zwykle leci do komunikacji z PC, więc będzie przypisany do USB.


RE: Micro oraz Due, podłączenie - urbanski - 04-07-2021

Dziękuję. Due ma dwa TWI. To oznacza, że wybierając połączenie przez I2C mogę podłączyć, dokładnie w ten sposób, tylko dwa Micro? Jeśli pytanie jest oczywiste to proszę o wyrozumiałość.


RE: Micro oraz Due, podłączenie - kaczakat - 05-07-2021

Połączenie UART jest 1:1, połączenie I2C jest 1 MASTER do wielu SLAVE. Nie potrzebujesz używać dwóch I2C by podłączyć nawet 4 MICRO, wystarczy 1. Za to komunikacja wygląda tak, że to Master zagaduje, a na zapytanie Slave odpowiada. Można np. zrobić tak, że Slave'y mają jakiś dodatkowy pin na wyjście do Mastera i jak mają sprawę to wymuszają przerwaniem zewnętrznym inicjację komunikacji ze strony Master do tego konkretnego SLAVE.
Podobnie działa SPI - Master i wiele slave, tylko szybciej.
Jest to w miarę oczywiste, więc pewnie trochę Ci zejdzie by to ogarnąć, skoro nie wiedziałeś.
UART jest za to w miarę szybki i można niezależnie nadawać i odbierać nieważne która strona ma na to ochotę.


RE: Micro oraz Due, podłączenie - urbanski - 05-07-2021

Samą ideę master-slave rozumiem, natomiast nie mam zbytnio pojęcia o elektronice, zwłaszcza takiej od strony informatyki. Projekt jest domowo - hobbystyczny, tutaj czas nie gra specjalnie roli.
Twoja odpowiedź, bądź co bądź, jest dla mnie bardzo pocieszająca, ponieważ tak jak pisałem wcześniej, chcę podłączyć 5 Micro. Na początek zacznę jednak od dwóch, a w miarę potrzeby oraz nauki w tej dziedzinie rozbuduję/stworzę nowy projekt, z użyciem pięciu Micro. Na pewno wybiorę komunikację przez I2C, to jest pewne.
Bardzo dziękuję Ci za pomoc i wskazówki.