Arduino Polska Forum
Czujnik dymu na baterie pod Arduino/Attiny - Wersja do druku

+- Arduino Polska Forum (https://forum.arduinopolska.pl)
+-- Dział: Korzystanie z Arduino (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-korzystanie-z-arduino)
+--- Dział: Czujniki (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-czujniki)
+--- Wątek: Czujnik dymu na baterie pod Arduino/Attiny (/watek-czujnik-dymu-na-baterie-pod-arduino-attiny)

Strony: 1 2


Czujnik dymu na baterie pod Arduino/Attiny - brendy - 15-01-2023

Witam
Czy ktoś z Was zna jakiś dobry czujnik pod Arduino/Attiny.
Chce zrobić układ który będzie pilnował w razie sytuacji krytycznej zadziałał.
Zależy mi żeby pobierał mały prąd ponieważ układ będzie pracował na baterii.
Nie interesują mnie te ze sklepu ponieważ chcę to połączyć ze swoim systemem powiadomień i dodatkowo będę mierzył napięcie baterii przez apke.


RE: Czujnik dymu na baterie pod Arduino/Attiny - brendy - 20-01-2023

To sobie sam odpowiem.
Kupiłem gotowca za 20 zł działa bardzo dobrze i stabilnie. Robiłem testy podczas dymu piezo krzyczy. Trochę grzebania, dołożyłem swój układ wysyła radiowo najtańszym radiem za 5zl sygnał do ESP32 i tam odbiór i powiadomienie razem z napięciem baterii na tel Big Grin
Co 5 dni wysyła taki raport o napięciu baterii.


RE: Czujnik dymu na baterie pod Arduino/Attiny - brendy - 23-01-2023

Dzięki brakowało mi powiadomienia ponieważ poza domem warto wiedzieć co się dzieje. Czujniki zalania tak samo mam rozwiązanie i się sprawują już ratowały sytuację.


RE: Czujnik dymu na baterie pod Arduino/Attiny - kaczakat - 24-01-2023

Bardzo sprytne te boty się robią ostatnio. Możesz się pochwalić jaki czujnik kupiłeś na przeróbkę.


RE: Czujnik dymu na baterie pod Arduino/Attiny - brendy - 24-01-2023

Dokładnie taki kupiłem jeśli masz gdzieś blisko sklep Action to tam tez go kupisz ja kupiłem właśnie w tym sklepie Action.
https://allegro.pl/oferta/czujnik-dymu-smartwares-na-baterie-sufitowy-85-db-12624923729

Jeśli chodzi o boty to Telegram jest super sprawa ma bogate API mam u siebie wszystko na nim oparte powiadomienia od skrzynki pocztowej jak listonosz wrzuca list po masę innych bardzo polecam tą apke.
Tutaj przykład z czujników zalania odpytuje ESP o stan baterii w nadajnikach czyli czujek zalania wody, które co 4 dni wysyłają raport do ESP o napięciu baterii. Jeśli bateria będzie poniżej 3.3V to sam wyślę powiadomienie i będę wiedział że muszę wymienić w sumie doładować.


RE: Czujnik dymu na baterie pod Arduino/Attiny - kaczakat - 25-01-2023

Pisałem o komentującym bocie, ostatnio się dwie osoby wypowiedziały, obie pierwszy post, w taki sposób, że można tak powiedzieć o wszystkim, a w stopce reklama/strona kontaktowa kancelarii prawniczej. Co za przypadek...
Dzięki, widzę, że jest taki sklepik w moim mieście powiatowym, ale to pewnie była jednorazowa promocja z tą ceną.


RE: Czujnik dymu na baterie pod Arduino/Attiny - kaczakat - 27-01-2023

A jednak ciągle są te czujniki w Action, wziąłem kilka, nawet kołki i bateria 9V w zestawie.


RE: Czujnik dymu na baterie pod Arduino/Attiny - brendy - 28-01-2023

A jednak zdecydowałeś się  Big Grin Moja żona mnie zmobilizowała bo mówi że już tyle kabli w domu że przydałoby się zabezpieczenie to zacząłem działać, faktycznie ESP innych zabawek przybywa. 
To fakt postarali się nawet kołki dali.
Nie lepiej było wziąć te na 3V jak z linku i w Action też mają, ja brałem te na 3V.


RE: Czujnik dymu na baterie pod Arduino/Attiny - kaczakat - 28-01-2023

No właśnie jakoś się nie przyglądałem za bardzo, biegiem przeleciałem w drodze po inne sprawy, nie wiem czy były na 3V. Teraz mi pipka co minutę czy dwie takim półpikiem z mignięciem led, może ta bateria jest do bani, ale zmierzona w układzie pokazuje 9V. Dymu raczej nie ma w domu.


RE: Czujnik dymu na baterie pod Arduino/Attiny - brendy - 28-01-2023

Tak u mnie też tak jest. Wciśnij i przytrzymaj przycisk test i powinien piezo piszczeć i dioda będzie pikać żywiej.
Robiłem testy z dymem i dobrze sobie radzi. Czujnik jest fotoelektryczny dostający się dym do komory odbija światło na czujnik i wyzwala alarm dzięki temu nie mamy falszywców nawet w kuchni jeśli coś gotujemy i czujka jest nad jakąś kuchnią gazową czy elektryczną.