Arduino Polska Forum
Jak odczytać zwarcie w pływakowym czujniku poziomu cieczy? - Wersja do druku

+- Arduino Polska Forum (https://forum.arduinopolska.pl)
+-- Dział: Korzystanie z Arduino (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-korzystanie-z-arduino)
+--- Dział: Piaskownica (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-piaskownica)
+--- Wątek: Jak odczytać zwarcie w pływakowym czujniku poziomu cieczy? (/watek-jak-odczyta%C4%87-zwarcie-w-p%C5%82ywakowym-czujniku-poziomu-cieczy)



Jak odczytać zwarcie w pływakowym czujniku poziomu cieczy? - Łowiczak - 07-05-2023

Nie posiadam jeszcze Arduino, ale chciałbym je wykorzystać w akwarystyce morskiej.

Czy łatwo odczytać zwarcie w pływakowym czujniku poziomu cieczy? Posiada element ruchomy z magnesem, który podnosząc się wraz ze wzrostem poziomu cieczy w zbiorniku zwiera styki i zamyka obwód.

Przydało by mi się coś takiego np do automatycznej dolewki wody w akwarium i pewno do wielu podobnych zastosowań.


RE: Jak odczytać zwarcie w pływakowym czujniku poziomu cieczy? - MadMrQ - 07-05-2023

Da się. Wykorzystać można polecenie digitalRead(pin). W zależności od zwracanej wartości (HIGH lub LOW) możesz ustawić wysterowanie.

Można również potraktować takie urządzenie jako przycisk (którego wciśnięcie ma powodować określony efekt) i skorzystać z biblioteki button i od razu wyeliminować takie cudo jak drgania styków i dodać kilka funkcjonalności.

Można skorzystać z gotowca na necie:
https://mn-tech.pl/arduino/automatyczna-dolewka-wody/
ale to najmniej ambitna opcja.


RE: Jak odczytać zwarcie w pływakowym czujniku poziomu cieczy? - Łowiczak - 07-05-2023

Dziękuję, przykład jest super.

Myślałem o Arduino z WiFi gdyż zakładam że każdy projekt będzie z WiFi, chodzi o to że chciałbym mieć wiele sterowników i chciałbym aby każde miało możliwość wysyłania danych do zbiorczej aplikacji po API tak aby mieć statystyki każdego sterownika. W sumie to aby mieć możliwość zdalnej możliwości monitorowania/włączania/wyłączania urządzeń, na razie to tylko teoria, gdyż nie mając Arduino mogę tylko teoretyzować, ale zakładam że jest to możliwe.


RE: Jak odczytać zwarcie w pływakowym czujniku poziomu cieczy? - MadMrQ - 07-05-2023

W takim wypadku pozostaje życzyć powodzenia.
Ze swojej strony mogę polecić wykorzystanie symulatorów arduino - np. Tinkercad - można się pobawić nie posiadając płytki mikrokontrolera.

Dodatkowo na początek polecam kurs Forbot o Arduino.


RE: Jak odczytać zwarcie w pływakowym czujniku poziomu cieczy? - Łowiczak - 07-05-2023

Jeszcze raz dzięki, postaram się znaleźć chwilkę na kurs bo to chyba podstawa aby zacząć przygodę z Arduino.

Jeśli tylko zakupię płytkę i zacznę realna przygodę to nie omieszkam napisać.


RE: Jak odczytać zwarcie w pływakowym czujniku poziomu cieczy? - Irvin - 08-05-2023

Możesz nic nie kumać z programowania i korzystać z Arduino, jest mnóstwo gotowych projektów, kupujesz dokładnie to co w spisie projektu, ściągasz i instalujesz biblioteki dokładnie takie same jak użył autor i wykorzystujesz dokładnie jak w przykładzie. Do wielu są tutoriale wideo na Youtube opisujące wszystko krok po kroku. Wystarczy dobra wiedza jak obsługiwać komputer z WIN czy LINUX, manualne umiejętności i ewentualnie obsługa lutownicy.
I jak to Ci pasuje to super, miłego używania.
Jeśli jednak chcesz zmienić cokolwiek, choć jedną linijkę w kodzie to już bez kursu i czasu dopasowanego do indywidualnych wymagań się nie obejdzie. I nie ma się co czarować, że to będą tygodnie, raczej miesiące przyswajania wiedzy, i nie wystarczy mieć zapisany w PDF kurs przez x lat. Po paru minutach można zamigać led jak w pierwszej praktycznej lekcji kursu, ale im dalej w las tym więcej drzew i postępy mocno zwalniają.


RE: Jak odczytać zwarcie w pływakowym czujniku poziomu cieczy? - Łowiczak - 08-05-2023

(08-05-2023, 16:11)Irvin napisał(a): Możesz nic nie kumać z programowania i korzystać z Arduino,...

... wydaje mi się że odnośnie napisania programu to nie powinno być większego problemu, jak już poznam wejścia i wyjścia, nazewnictwo i podstawowe funkcje to pójdzie jak z górki.

Zakładałem że użyję Arduino do czujników np. NO3 ale już widzę że badanie jest jednorazowe i nie można go powielić, tylko za każdym razem należy kalibrować sondę to trochę lipa więc pewno sporo pomysłów odpadnie.

Ale może uda mi się wykonać sterownik do lampy led tak aby po WiFi sterować np. kanałami, jasnością i programować sobie czas i pory świecenia.