Arduino Polska Forum
Błąd z wgrywaniem bootloadera - Wersja do druku

+- Arduino Polska Forum (https://forum.arduinopolska.pl)
+-- Dział: Korzystanie z Arduino (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-korzystanie-z-arduino)
+--- Dział: Mikrokontrolery (https://forum.arduinopolska.pl/dzial-mikrokontrolery)
+--- Wątek: Błąd z wgrywaniem bootloadera (/watek-b%C5%82%C4%85d-z-wgrywaniem-bootloadera)

Strony: 1 2 3


Błąd z wgrywaniem bootloadera - misiek - 02-05-2016

Witam! Postępuje zgodnie z tym poradnikiem.
Zakupiłem programator podany w poradniku. Wszystko pomyślnie zrobiłem i przy wypalaniu bootloadera pojawia się następujący błąd:
Kod:
Error while burning bootloader.
java.lang.NullPointerException
    at cc.arduino.packages.uploaders.SerialUploader.burnBootloader(SerialUploader.java:322)
    at processing.app.Editor.lambda$handleBurnBootloader$41(Editor.java:2705)
    at java.lang.Thread.run(Thread.java:745)
Mikrokontroler, którego próbuję zaprogramować to Attiny4313. Nie potrafię uporać się z tym problemem.
Proszę o pomoc.


RE: Błąd z wgrywaniem bootloadera - JasQ - 02-05-2016

Oczywiście

1. Attiny4313 masz na liście obsługiwanych w arduino software
2. Przewody poprawnie wpięte pomiędzy usbasp
3. UsbASP mas założoną zworkę zmniejszającą prędkość przesyłu danych
4. UsbASP zasila układ programowany ? kolejna zworka musi być założona


RE: Błąd z wgrywaniem bootloadera - misiek - 02-05-2016

1. Attiny4313 wybieram normalnie z listy płytek.
2. Poprawnie, upewniałem się kilka razy.
3. ?
4. ?
Mógłbyś rozwinąć 3 i 4 punkt?
PS. na liście portów znajduje się tylko port COM1, wybrany domyślnie. Czy tak powinno być?


RE: Błąd z wgrywaniem bootloadera - JasQ - 02-05-2016

na samym programatorze masz goldpiny 3x2 lub 2x2 poszukaj instrukcji do niego i będziesz wiedział o co mi chodzi


RE: Błąd z wgrywaniem bootloadera - misiek - 02-05-2016

Instrukcji do tego konkretnego modelu znaleźć nie mogę, ale na programatorze mam goldpiny 3x2: VCCINT, Self Pro.., Slow SCK. Jest tylko jedna zworka na VCCINT.


RE: Błąd z wgrywaniem bootloadera - JasQ - 02-05-2016

Na slowsck

I nie wgrywasz bootloadera tylko wgrywasz program przy użyciu programatora ( jest taka opcja )


RE: Błąd z wgrywaniem bootloadera - misiek - 02-05-2016

Wybacz, że się czepiam, ale strasznie pobieżnie odpowiadasz, przez co pojawiają się kolejne pytania.
"Na slowsck" - ale co? Rozumiem, że powinienem wpiąć tam zworkę, a z VCCINT ściągnąć? Czy slowsck również powinienem zewrzeć?
"I nie wgrywasz bootloadera" - postępuje wg. poradnika do którego odnośnik podałem w pierwszym poście. Tam jest mowa o wgrywaniu bootloadera. Więc teraz dowiaduje się, że nie muszę tego robić - więc jak mam to zrobić?
"jest taka opcja" - coś więcej?


RE: Błąd z wgrywaniem bootloadera - JasQ - 02-05-2016

tak zworka na vccint i slowsck , nie musisz wgrywać bo wgra się razem z programem


RE: Błąd z wgrywaniem bootloadera - misiek - 02-05-2016

A więc: zworka na vccint i slowsck, wszystko podpięte poprawnie, sterownik zainstalowany bez błędów, testowane na 2 różnych komputerach - wciąż ten sam błąd. Co może być przyczyną?


RE: Błąd z wgrywaniem bootloadera - JasQ - 02-05-2016

wgrywasz program czy bootloader ?