• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LCD 3,5" Dotyk TFT 320x480 Mega UNO ILI9486
#11
(12-12-2019, 14:31)brendy napisał(a): Czyli ten nucleo?
https://allegro.pl/oferta/stm32-nucleo-f...e=facebook
Sprawdziłeś ile F303 ma RAM? Czy ma FMC?

Już pisałem, RAM mniejszy niż wymagany bufor na dane wyświetlacza to dodatkowa robota, bram FMC kolejna dodatkowa robota i kolejne zmniejszenie szybkości transmisji.


Pytasz, czy to, czy tamto NUCLEO dobre a nie napisałeś, czy chcesz zrobić szybko i łatwo, czy chcesz się się pomęczyć aby zaoszczędzić pamięć RAM i/lub FLASH.




(12-12-2019, 14:31)brendy napisał(a): Będzie kompatybilny z tym wyświetlaczem i wejścia też będą pasowały że bez kabli go podłącze tylko wpiąć?
https://allegro.pl/oferta/lcd-3-5-dotyk-...e=facebook
Pasować będą ale nie skorzystasz z FCM czy SFMC w przypadku wyświetlacza z linku bo pracuje w trybie 8-bit (wolnie).

Na AVR programowy interfejs równoległy, bo taki tu trzeba zastosować, to 8-bit to dopiero porażka! Pewnie obrazek wyświetla się w 25..30 sekund. Horror!


(12-12-2019, 14:31)brendy napisał(a): A czy do ft800 musi być uno czy nano też pójdzie, bo akurat mam nano w domu dlatego pytam. Czyli na Ft800 byłoby łatwiej?
Z gimpem nie bawiłem się, zazwyczaj korzystałem z Photo filtre tam zmieniam rozdzielczośc, format zdj itp, ale myślę że w gimpie też bym sobie poradził.
Poza GIMP to chyba da się też przez InfarnView zrobić odpowiednie JPEG. Mam nadzieję, że znasz ten standard?
 
Odpowiedź
#12
Chce zrobic szybko i łatwo, bo to nie moja dziedzina i wolałbym zapłacić więcej żeby zrobić to właśnie w łatwy sposób jeśli z tym sobie poradzę. Nie do końca rozumiem co oznacza odpowiednie MPEG?
 
Odpowiedź
#13
(12-12-2019, 17:57)brendy napisał(a): Chce zrobic szybko i łatwo, bo to nie moja dziedzina i wolałbym zapłacić więcej żeby zrobić to właśnie w łatwy sposób jeśli z tym sobie poradzę. Nie do końca rozumiem co oznacza odpowiednie MPEG?
Miało być JPEG.

Szybko, nie musi być tanio, opcje od najłatwiejszej, najdroższej do najtrudniejszej:
- Wyświetlacz NEXTION i dowolna płytka z UART, może być nawet UNO.
- Wyświetlacz ze sterownikiem FT8xx i dowolna płytka z SPI. UNO da radę o ile obrazek po kompresji nie będzie zbyt duży, jeśli większy plik, to ArduinoMEGA czy dowolna NUCLEO z FLASH, który pomieści obrazek.
- Wyświetlacz z linków, które podawałeś, jedna z płytek NUCLEO, które wskazałem wcześniej z RAM co najmniej 320kB.

Teraz przekalkuluj, opcja 1 to koszt:
- Nextion 5": 290zł
- Karta SD: 20zł
- UNO: 30zł
Razem: 340zł

2:
FT810 5": 167zł
W najgorszym wypadku Mega: 48zł
Razem: 215zł

3:
Wyświetlacz 3,5" (taki link dałeś, 5" sam poszukaj): 66zł
NUCLEO-L496ZG: 94zł
Razem: 160zł

Jak nie jesteś "orłem" z programowania, nie chcesz poznać przyszłościowej architektury ARM, to wybierz "bramkę" nr 2.
 
Odpowiedź
#14
Dziękuję za szczegółowe przedstawienie sytuacji to wezmę opcje nr 2 ponieważ nie chcę wnikać w głębsze struktury programowanie może kiedyś bardziej się tym zainteresuje.
Teraz dzięki Twojej pomocy wiem chociaż co kupić, żeby to zadziałało i jest szansa że sam to ogarnę.
 
Odpowiedź
#15
Jeszcze jak chodzi o opcje wyświetlania na TFT proponowałbym rozważyć raspberry pi. Wyjdzie chyba taniej niż FT800 + mega, a możliwości o wiele większe.
 
Odpowiedź
#16
(12-12-2019, 19:01)elvis napisał(a): Jeszcze jak chodzi o opcje wyświetlania na TFT proponowałbym rozważyć raspberry pi. Wyjdzie chyba taniej niż FT800 + mega, a możliwości o wiele większe.
Samo RPi 3B+ (chyba staroci nie będziesz polecał) to koszt prawie 170zł. RPi4 nie biorę na razie pod uwagę, chyba, że ktoś dobrze zna Linux. Do tego karta SD za ok 20. Potrzebny jeszcze wyświetlacz. Zasilacz raczej musi być droższy niż do Arduino czy STM32. Jak więc ma to wyjść taniej niż FT8xx + Arduino? Nawet gdy uwzględnić mega, bo UNO na 90% da radę.
Możesz wykazać, że RPi + TFT5" wyjdzie taniej niż FT8xx + ArduinoUNO?

Inna kwestia, to jak myślisz, autor wątku da sobie radę z RPi? Ja w to wątpię. Jakby wiedział jak to zrobić na RPi to nie byłoby tematu na forum. Zakładając, że zna Linux a chce zrobić na uC, czy zabrałby się za Arduino? Szczerze wątpię chyba, że lubi się cofać.


(12-12-2019, 18:48)brendy napisał(a): Dziękuję za szczegółowe przedstawienie sytuacji to wezmę opcje nr 2 ponieważ nie chcę wnikać w głębsze struktury programowanie może kiedyś bardziej się tym zainteresuje.
Teraz dzięki Twojej pomocy wiem chociaż co kupić, żeby to zadziałało i jest szansa że sam to ogarnę.
Ze strony FTDI pobierz EVE Edytor (czy jakoś tak) on generuje kod między innymi dla Arduino. Nie zaczynaj od JPEG tylko od małych niekompresowanych (EVE akceptuje BMP, GIF i pewnie coś jeszcze), jak już to opanujesz to dopiero później JPEG.
 
Odpowiedź
#17
Do prostego wyświetlania obrazków wystarczy Raspberry Zero, cena w Botlandzie - 29 zł (https://botland.com.pl/pl/moduly-i-zesta...b-ram.html)
Z wyświetlaczami jest trochę trudniej, bo popularne są nieco mniejsze niż 5", przykładowo 3.5" kosztuje 69 zł (https://botland.com.pl/pl/wyswietlacze-r...bzero.html)
Ponieważ w temacie tego wątku jest wyświetlacz 3,5", więc zakładam że 5" nie jest niezbędne. Za raspberry + wyświetlacz wychodzi więc 98zł. Do tego potrzebna będzie karta microSD - ale i tak miała być użyta, żeby obraz zapisywać. Zostaje zasilacz - najpróściej użyć ładowarkę od telefonu, ale nawet jak trzeba będzie kupić to 12,90zł budżetu chyba nie nadwyręży (https://botland.com.pl/pl/zasilacze-dogn...76100.html).
Przyda się pewnie jeszcze konwerter usb-uart, ale to groszowa sprawa. Więc całość wyjdzie trochę taniej niż FT800, a możliwości nieporównywalnie większe.
Co do koniecznej wiedzy, to w internecie jest tyle gotowców, że wystarczy chcieć. No i nie trzeba znać sprzętu, wystarczy napisać program w pythonie.
 
Odpowiedź
#18
(12-12-2019, 21:05)elvis napisał(a): Do tego potrzebna będzie karta microSD - ale i tak miała być użyta, żeby obraz zapisywać.
Niby po co karta SD? FT8xx ma sprzętowe dekodowanie JPEG i zależnie od obrazka, stopnia kompresji, bez problemu zmieści się on w pamięci FLASH Mega a moze nawet i UNO.

(12-12-2019, 21:05)elvis napisał(a): Co do koniecznej wiedzy, to w internecie jest tyle gotowców, że wystarczy chcieć.
Aby pisać na STM32 tez trzeba tylko chcieć i jest dużo gotowców, choćby na stronie STM.
Zaręczam, ze nawet utworzenie kardy z obrazu, zainstalowanie niezbędnego softu zajmie więcej czasu niż zrobienie tego samego na Arduino z użyciem EVE edytora.
 
Odpowiedź
#19
Spokojnie, to była tylko kolejna opcja do rozpatrzenia. Nie namawiam nikogo na używanie rpi, ani nie zniechęcam. Po prostu jak czytam kolejne żale że za wolno wyświetlanie obrazu działa podpowiadam jeszcze jedną możliwość. Świat jest znacznie bardziej różnorodny niż używanie tylko arduino albo stm32 - i czasem warto o tym wiedzieć.
 
Odpowiedź
#20
Jest to zawsze jakaś alternatywa, ale musiałbym trochę wsiąknąc w temat, bo z RPi nie miałem okazji się bawić mimo, że jest więcej możliwości to ja i tak ich nie wykorzystam musiałbym lepiej poznać RPi. Ja po prostu chce wyświetlić zdj które bym mógł wgrać przez kartę SD i dać jakiś napis i to tyle.
Jednak wybiorę rozwiązanie semi myślę że tam będzie mniej kombinacji. Czy tym poradnikiem mogę się posilkowac co prawda tam jest Ft800, a tu jest mowa o Ft810.

http://www.jarzebski.pl/arduino/komponen...ft800.html
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości