• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odbiornik podczerwieni słabo działa z ProMini
#1
Witam

Mam taki problem, może ktoś już się z tym spotkał.
Przygotowałem sobie projekt układu standby, wszystkie testy prowadziłem na arduino nano, żeby łatwiej debugować.
Gotowy projekt przeniosłem na ProMini i wszystko działa prawidłowo oprócz obsługi odbiornika IR.
Na nano sygnał z pilota jest odbierany prawidłowo z każdej odległości i kąta, natomiast na promini pilot działa z max 0,5m.
Używam tsop31238 i tsop31236, na obu efekt jest w zasadzie taki sam. Próbowałem też na innych odbiornikach z wylutu ze starego sprzętu i na jednym z nich udało mi się osiągną lepszy efekt, bo pilot działa z większej odległości, ale ma problemy z kątami.
Co jeszcze ciekawe ten problem występuje wyraźniej jeżeli używam pilota uniwersalnego, który wysyła sygnał skopiowany z innego pilota, kiedy użyję tego starego pilota(dawcę sygnału) to problem prawie nie ma. Na nano wszystko działa prawidłowo z obydwoma pilotami. Ten uniwersalny pilot działa również prawidłowo z TV, DVD i innym sprzętem, na który go zaprogramuję.
Może ktoś ma jakiś pomysł, 

mg
 
Odpowiedź
#2
Schemat, kod, poproszę.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#3
    Obecny testowy kod i schamat podłączenia to w zasadzie najprostrzy z możliwych

#include <IRremote.h>

const int irPin = 7;
IRrecv irrecv(irPin);
decode_results results;
const int ledPin =  LED_BUILTIN;

void setup()
{
  irrecv.enableIRIn();
  pinMode(ledPin, OUTPUT);
  digitalWrite(ledPin, HIGH);
}

void loop() {
  if (irrecv.decode(&results)) {

    if ( 3584887633 == results.value ) {
      digitalWrite(ledPin, LOW);
      delay(500);
      digitalWrite(ledPin, HIGH);
    }
    irrecv.resume();
  }
}
 
Odpowiedź
#4
Na jakim napięciu pracuje ProMini?
Pomierzyłeś zasilanie, czy tylko zgadujesz że jest 5V?
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#5
Mam ProMini 3,3 i 5V, na obu jest to samo, napięcia pomierzone, są takie jakie powinny.
W międzyczasie dodałem wyświetlacz lcd, żeby zobaczyć co się dzieje i widzę, że sygnał generalnie jest odbierany,
ale z dalszej odległości dekodowane są dziwne kody dla tego samego przycisku pilota, nie jest to za każdym razem inny kod, ale jakby kilka powtarzających się nieprawidłowych kodów
 
Odpowiedź
#6
Nie ma takiego czegoś jak praca pro mini na 3,3 i 5v jest tylko 3,3 lub 5v i vcc skoro mierzyłeś i masz 3,3v to jest to pro mini 3,3v to by wyjaśniało twoje błędy.. Testowy program był robiony na 16Mhz a pro mini jest taktowany 8Mhz
Arduino zostało wymyślone po to, by robić dobrze jedną prostą rzecz – migać diodą. 
 
Odpowiedź
#7
Mam dwa moduły promini jeden 3,3v 8MHz a drugi 5v 16MHz, testowałem na obu.
ten 3,3v podłączam przez RAW, a zasilanie dla tsop-a podaję z Vcc czyli po stabilizatorze.
Ten schemat powyżej jest dla wersji 5v
 
Odpowiedź
#8
Chyba rozwiązałem problem nie rozwiązując przyczyny. Zaprogramowałem ten uniwersalny pilot przy pomocy wszystkich pilotów jakie znalazłem w domu i w przypadku kodów od jakiegoś bezfirmowego 20 letniego DVD, wszystko działa prawidłowo. Odczyt jest w 100% prawidłowy za każdym razem. Co prawda pilot wysyła jakby 2 kody, tzn najpierw ten właściwy, a potem nazwijmy go "resetujący" , jest on taki sam dla wszystkich przycisków, ale to nie problem i w niczym nie przeszkadza.
Prawdopodobnie problemem jest jakiś sposób kodowania sygnału z którym biblioteka irremote.h sobie nie radzi jeżeli sygnał jest skopiowany do pilota uniwersalnego. Tylko dlaczego Nano to nie przeszkadza, a ProMini do 0,5 m też działa, tego nie wiem, muszę poczytać o sygnale IR, bo nie lubię jak coś nie działa, a ja nie wiem dlaczego.:-)
Na razie zostaje tak jak jest.

Dzięki za chęć pomocy, jak coś jeszcze znajdę to napiszę dla potomnych.

mg
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości