• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transmiter NFC do bluetooth
#1
Hej wszystkim,

Jako, iż dawno ciekawił mnie temat związany z arduino - głównie gdy się przeprowadzaliśmy chciałem mieć "smartdom", jednakże zabrakło mi motywacji, aby cokolwiek w tym temacie zadziałać. Tym razem mam dużo większą motywację do pobawienia się i majsterkowania Smile . Tak w skrócie - syn ma cukrzycę i używa free style libre (sensor + czytnik). To takie urządzonko, które monitoruje poziom cukru we krwi bez potrzeby nakłuwania się n/nn razy dziennie. Jednakże "wadą" tego urządzenia (mówię tutaj o wersji pierwszej free style libre, która jest refundowana w Polsce) jest to, iż aby zbadać poziom cukru we krwi trzeba przyłożyć czytnik do sensora, który jest przyklejany np. do ramienia, ponieważ komunikują się za pomocą NFC. Istnieją już produkty komercyjne na bazie arduino i być może innych plattform, jednakże ich cena oscyluje w granicach 700-800zł. Niedawno na jednym blogu Pana Marka M. znalazłem projekt urządzenia DIY. W załączniku w pdfie jest dokładnie jak to wygląda.

Cały projekt jest również na githubie wraz z "oprogramowaniem"

https://github.com/JoernL/LimiTTer

Moją pierwszą prośbą odnośnie mojego projektu byłoby wskazanie, które elementy mogę zamienić na TAŃSZE, lepsze, mniejsze - aby dalej spełniały swoją rolę. Ot w uproszczeniu - urządzenie ma co 5 minut "czytać" sensor i przesyłać dane do telefonu.

Podzespoły podane z gotowca: (zdjęcia w pdfie)

-  Arduino pro-mini 3V 8Mhz
 
-  USB to TTL Serial Adapter Module
 
-  Solutions Cubed BM019 NFC Module
 
-  HM-11 or HM-17 Bluetooth Module
 
-  Lipo battery 3.7V 100mAh 28x12x5mm
 
-  Lipo charger (Sparkfun Lipo Charger Basic)

Głównie chodzi o moduł nfc, który podwaja praktycznie koszt całego przedsięwzięcia.. oczywiście dążę tutaj również do maksymalnej miniaturyzacji każdego podzespołu.

Tutaj zdjęcia z innych projektów:



[Obrazek: C0CE6JjUQAA14P8?format=jpg&name=small]

[Obrazek: 800px-Libre_Transmitter_Vergleich.jpg]

Miao miao już obecnie w wersji 2 jest jeszcze mniejszy, jak i również chciałbym dodać sposób ładowania z przejściówką magnetyczną do projektu.

Z góry wielkie dzięki za pomoc Smile

P.S. Jak ktoś napisze, iż mam wyguglać zamiast tworzyć nowy wątek oczywiście się nie obrażę - tylko proszę napisać co mam wyszukiwać Smile
 
Odpowiedź
#2
Zamiast BM019 można użyć PN532. W Polsce kupisz za dwadzieścia parę złotych, a jest jednym z najlepszych modułów.
Posiada komunikację dwustronną P2P, do tego UART, SPI, I2C.
Występują moduły w wersji z anteną dookoła płytki, więc będzie maksymalnie 4x4 cm.
Zamiast Pro-mini ja bym pomyślał o Seeeduino Xiao z ARM na pokładzie. Wymiary 2x2 cm.
Jak umiesz lutować, to można poszukać miniaturowych modułów Bluetooth. Na nRF51822 budują płytki o wymiarach 2x1,5 cm.
Czyli jak te dwie mniejsze płytki umieścisz na tej większej, to zostanie na niej miejsca na baterię i ładowarkę.
Jak dobrze poszukasz, to w Polsce wszystko skompletujesz w okolicach 100-110 PLN.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#3
Również samemu trochę doszperałem i PN532 też się przewinął. Dzięki za podpowiedzenie innych zamienników. Jako, iż mi się nie spieszy z tym za bardzo (bowiem kupiłem synowi smartwatcha, który może robić dokładnie to samo) pościągam sobie podzespoły z Ali..
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości