• Witaj na Forum Arduino Polska! Zapraszamy do rejestracji!
  • Znajdziesz tutaj wiele informacji na temat hardware / software.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Timer cykliczny na baterie jaki procek?
#1
Witam
Chciałbym zrobić timer, żeby włączał się cyklicznie i był zasilany z baterii.
Czy w tym kodzie Atmega 328P zamiast 2s jeśli wstawię 259200s czyli 72h. To co 3 dni będzie się włączał załączy diodę i wyłączy się?
Mam też Attiny 85 i pewnie byłaby lepsza do tego zadania tylko nie wiem jak napisać sleep i ile uA mógłby pobierać z Tiny 85 dałbym mosfet żeby załączać inny układ co 3 dni realizuje coś i wyłącza się.

Kod:
include "LowPower.h"

void setup()
{
  pinMode(13,OUTPUT);
}

void loop()
{
  digitalWrite(13,HIGH);
  delay(2000);
  digitalWrite(13,LOW);
  LowPower.powerDown(SLEEP_2S, ADC_OFF, BOD_OFF);
}
 
Odpowiedź
#2
(01-07-2021, 10:44)brendy napisał(a): Czy w tym kodzie Atmega 328P zamiast 2s jeśli wstawię 259200s czyli 72h. To co 3 dni będzie się włączał załączy diodę i wyłączy się?

Nie.
Możesz dać maksymalnie 8S, albo SLEEP_FOREVER.
Dla SLEEP_FOREVER trzeba dać wybudzanie zewnętrzne, na przykład RTC.
Jeśli RTC wybudzi nasz procesor raz na dobę, to wystarczy sprawdzić, który raz zostaliśmy wybudzeni. Jeśli trzeci, to wykonaj kod i zresetuj zmienną przechowującą ilość wybudzeń.
Jeśli nie zdecydujesz się na RTC, to wybudzasz uC co 8 sekund, zwiększasz licznik, sprawdzasz stan licznika i idziesz spać. Jeśli licznik osiągnie 32400, wykonujesz kod, zerujesz licznik i idziesz spać. Ale to nie będzie super dokładne, raczej kiepski pomysł.
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#3
Raczej wolę użyć rtc, mam Ds1302 czy takiego mogę użyć?
Tylko nie widzę żeby miał wyjście pod przerwanie do uC.
 
Odpowiedź
#4
Poszukaj innego zegara. Np. 3231.
Tu masz projekt, który dobrze wyjaśni zagadnienie: https://thekurks.net/blog/2018/2/5/wakeu...datalogger
Jeśli masz problem z kodem lub sprzętem, zadaj pytanie na forum. Nie odpowiadam na PW, jeśli nie dotyczą one spraw forum lub innych tematów prywatnych.

[Obrazek: SsIndaG.jpg]
 
Odpowiedź
#5
Dziękuję za pomoc.
 
Odpowiedź
  


Skocz do:


Przeglądający: 1 gości